Június 24. szerda, Iván
2026. június 24., 18:00

Petőfi és a színház: tartalmas, informatív találkozót tartott a Petőfi-asztaltársaság

A Petőfi-asztaltársaság újabb találkozójára került sor június 23-án, kedden, a Petőfi Sándor Emlékházban. A nagy érdeklődésnek örvendő eseményen ezúttal Petőfi és a vándorszínészet témáját járták körül a megjelentek, a meghívott vendégek dr. Rekedt Gréta, Bács-Kiskun Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkára, dr. Tarjányi József, városunk díszpolgára voltak, Petőfi versekkel közreműködött Mező Gábor. Az esemény a Kiskun Múzeum és a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület szervezésében valósult meg.

A megjelenteket Mészáros Márta múzeumigazgató köszöntötte, aki bemutatta a vendégeket, majd bevont minden résztvevőt a beszélgetésbe: az egykori versmondások, a szereplések emlékeit elevenítették fel, bemutatva saját élményeiket a színpaddal kapcsolatosan. A folytatásban dr. Tarjányi József – aki alapos kutatást végzett Petőfi és a vándorszínészet témájában – költőnk színészi tevékenységével kapcsolatos ismereteinket egészítette ki. Dr. Tarjányi József hangsúlyozta, hogy bár öt évet ismerünk életéből, amelyet a mesterség megismerésével töltött, mégsem jelenthető ki, hogy Petőfi Sándor kiváló színész volt. Kiemelte Petőfi elhivatottságát és vágyát arra, hogy színpadon nagy szerepeket játsszon, ez mégsem adatott meg neki. Tulajdonképpen statisztai és segédszínész tevékenységet vállalt a Pesti Magyar Színházban és később, vándorszínészi évei sem hozták meg számára a vágyott szerepeket. Színészi pályafutásának csúcspontja és egyetlen önálló jutalomjátéka 1843. március 25-én volt Kecskeméten. Ekkor a Lear király bohócát játszotta el. Színészi pályája 1839-ben kezdődött és 1844-ben zárult, amely idő alatt összesen 366 napot, vagyis körülbelül évente két és fél hónapot töltött színészettel.

Dr. Rekedt Gréta, aki jelenleg a Bács-Kiskun Vármegyei Bűnmegelőzési Tanács titkáraként tevékenykedik, eredetileg színésznek készült. Dolgozott is több évet a szakmában, de az élet később a jog és a rendőri tevékenység felé terelte. Mai munkája során viszont eszközként használja a színházat, neve fémjelzi azokat a darabokat, amelyek témája a bűnmegelőzés, a bullying, a szerhasználat. Ahogyan fogalmazott a talentumot Istentől kapta maga is, ezt használja, amikor tehetsége segítségével értéket, gondolatokat közvetít. Az esemény során beszélt munkájához kapcsolódó programokról és azokról a értékes közösségekről, amelyek fiatalokat és nyugdíjasokat foglalnak magukba egy-egy előadás megszületése során.

Az eseményen Petőfi Sándor verseit Mező Gábor tolmácsolásában hallhatta a közönség.

A Petőfi-asztaltársaság következő összejövetelére július 17-én,  pénteken, 17 órakor kerül sor. A téma: Móra Ferenc Petőfije lesz, az est vendége: Vészits Andrea.

Z. A.
Fotó: Z. A.
Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram