Március 21. péntek, Benedek
2025. február 12., 18:00

Extrém mértékű az influenzajárvány Félegyházán is

Ahogy országosan, úgy Kiskunfélegyházán is extrém mértékű az idei influenzajárvány – tudtuk meg dr. Patkós Róbert háziorvostól, az Egészségközpont orvosigazgatójától, aki beszélgetésünk során arra is rámutatott, hogy a megbetegedések tovább terjedésének megfékezéséért mi magunk tehetünk a legtöbbet.

– A háziorvosi rendelők betegforgalma többszöröse a járványmentes időszakénak, a felső légúti megbetegedések száma rendkívüli mértékben megszaporodott az utóbbi hetekben. Ezeknek a hátterében gyakran az influenzavírus áll, de a koronavírus fertőzés sem kizárható. A jellemző tünetek változatosak. Gyakran jelenik meg izom- vagy végtagfájdalom, erőteljes torokfájás, szárazköhögés, olykor láz. Mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy viszonylag gyorsan jelenhetnek meg szövődmények a betegeknél, minél hamarabb érdemes elkezdeni a betegek panaszait enyhítő gyógyszeres kezelést.  

– Mit javasol azoknak a betegeknek, akik az első tüneteket tapasztalják magukon?

– Minél előbb vegyék fel a kapcsolatot háziorvosukkal a vele megbeszélt kommunikációs csatornán: telefonon, chaten. Nem szükséges személyesen felkeresni a rendelőt, az orvos a tünetek alapján el fogja dönteni, hogy szükségesnek tartja-e a fizikális vizsgálatot. Ne menjünk közösségbe, emberek közé, és gyerekeinket is tartsuk otthon a tünetek megjelenésétől számított néhány napig. Ha ez nem kivitelezhető, akkor a betegnek maszkot kell viselnie! Akinek tökéletesen működik az immunrendszere, annak három-négy nap pihenés mellett mindenféle antibiotikum nélkül rendeződni fog az állapota. Fontos, hogy szobahőmérsékleten tartózkodjon, ágynyugalom és minél több pihenés mellett. Ha valaki ezt nem tudja megvalósítani, szinte biztos, hogy szövődményei lesznek!  Egyrészt mindenféle további fertőzéseket szedhet össze a közösségben, másrészt a fizikai terhelés gyengíti az immunrendszert, így hátráltatja a gyógyulást. Semmiképp se várjanak tünetek mellett napokat az orvos felkeresésével, mondván: csak egy kicsit meghűltem. Amit ugyanis a beteg megfázásos tüneteknek vél, az bizony vírusfertőzés! A kezelés megkezdésének késleltetése az adott beteg gyógyulása és a járványhelyzet kimenetele szempontjából is kedvezőtlen! A felső légúti megbetegedéseknek nem feltétlenül kell súlyos tünetekkel járnia! Időben megkezdett kezeléssel a súlyos szövődmények előfordulása minimalizálható.

– Kinek és mikor érdemes a maszkot viselnie?

– A tünetek megjelenésétől számított első 7-10 napban fertőz legerőteljesebben a beteg. Ilyenkor a köhögéssel egyfajta aeroszolt juttatunk a tüdőből a levegőbe, ami tele van fertőző vírusokkal. Ezért a maszkviselés hatékonysága akkor a legnagyobb, ha a tünettel bíró emberek viselik. Korántsem haszontalan azonban annak sem a maszkviselés, aki meg szeretné magát védeni a betegségtől. A leghatékonyabb védelmet pedig az adja, ha mindketten viselik.

– Hol érhető leginkább tetten az egyéni felelősségünk a járványhelyzet megelőzése, vagy visszaszorítása terén?

– Sajnos azt látjuk, hogy nem tanultunk a koronavírus okozta járványhelyzetből. Az emberek – tisztelet a kivételnek – eljárnak dolgozni, ügyet intézni, vásárolni… betegen, és elviszik a gyerekeiket óvodába, iskolába. Természetesen tisztában vagyok ennek a szociális hátterével is, és tudom, hogy nem mindenki engedheti meg magának a táppénzt. Azonban így mi magunk generáljuk a betegség egyre szélesebb körben való elterjedését. A járvány mértéke nagyban függ az emberek döntéseitől: mennyire vagyunk körültekintőek, vigyázunk-e magunkra és környezetükre, figyelünk-e a fentebb felsorolt egyszerű dolgokra, és élünk-e a védőoltás lehetőségével.

– Milyen tapasztalatai vannak az utóbbi tekintetében?

– Sajnos azt látom, hogy a koronavírus járvány óta nagymértékben megnőtt az oltásellenes hangulat: egyre többen utasítják el a védőoltásokat, jegyzem meg: sokszor megalapozatlan, vagy teljességgel valótlan információk alapján. Ezúton is arra biztatok mindenkit, hogy éljen a védőoltások lehetőségével, és az ezzel kapcsolatos információk között ne az internet, hanem szakember segítségével próbáljon eligazodni. Aki bizonytalan, forduljon háziorvosához tanácsért!  Az influenza elleni védőoltás felvételét feltétlenül ajánlom a veszélyeztetett korosztályok mellett – akik ráadásul térítésmentesen vehetik igénybe – az aktív, munkaképes korú személyeknek is! Különösképpen javallott azoknak, akik bármilyen krónikus betegséggel – magas vérnyomás, cukorbetegség, pajzsmirigy problémák… - küzdenek. Ezek ugyanis gyengítik az immunrendszert. Viszont az influenza elleni védőoltás felvételének optimális ideje november-december, esetleg még január eleje. Ezt követően én már nem támogatom. Aki tehát idén ezt elmulasztotta, jövő őszig vegye számba az előnyöket és hátrányokat! A nyereség-veszteség mérlegelése az egészségügyi döntésekben alapvető fontosságú. A védőoltást is érdemes eszerint megközelíteni. Vagyis az adott kezeléssel járó nyereség és a hiánya okozta veszteség közötti arány folyamatos megítélése irányítja a döntéseinket. A védőoltást is akkor javasoljuk, ha a beteg egészsége számára ez az előnyösebb megoldás.

Fotó: archív

Tóth Timea
Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram