Zenével idézte fel a kuruc kort Tóth Ákos

– A koncertnek két apropója van: az egyik, hogy 1985-ben, vagyis 40 évvel ezelőtt iratkoztam be a zeneiskolába és kezdtem el klarinéton zenélni. A másik oka az, hogy a közelmúltban jelent meg a legújabb lemezem, és erről is szeretnék, néhány dallamot eljátszani. A mai alkalom nemcsak lemezbemutató, hanem visszaemlékezés is az elmúlt 40 évre – fogalmazott a koncert kezdetén Tóth Ákos.
A lemez keletkezése kapcsán arról is beszélt, hogy 2021-ben kezdett II. Rákóczi Ferenc és Kiskunfélegyháza kapcsolata után kutatni, amely végül egy teljes lemezanyag megszületéséhez vezetett. Azt is elmesélte, hogyan inspirálta dr. Kőfalviné dr. Ónodi Márta főlevéltáros munkája, amely rávilágított arra, hogy 1906-ban Kiskunfélegyháza is fontos állomás volt Rákóczi hamvainak hazatérésében – és ekkor is megszólalt a tárogató.
A lemez középpontjába a félegyházi születésű zeneszerző, Boczonádi Szabó Imre művei kerültek, amelyek a kuruc kor hangulatát idézik.
– Olyan műveket választottam a lemezre, melyek egyértelműen II. Rákóczi Ferenchez és a kuruc korhoz köthetők. Kuriózuma az anyagnak, hogy eredeti kéziratos kották alapján rögzítettük – emelte ki Tóth Ákos.
A koncert első felében komolyzenei darabok csendültek fel tárogatón és klarinéton. A nemrégiben megjelent lemezről például Endrődi Sándor és a félegyházi születésű Boczonádi Szabó Imre közös műve A tárogatós és alemez címadódala a Tárogatóhang is. Ákos klarinétjátéka csúcspontját Carl Maria von Weber Esz-dúr Concertinójának előadása jelentette, zongorán Sejben Ilona kísérte.
A műsor második részében könnyedebb dallamokkal kedveskedtek a közönségnek. A személyes pillanatok egyik megható állomása volt, amikor Ákos egykori tanárával, Takács Gáborral adta elő Erroll Garner Misty című szerzeményét. A hangulatot tovább fokozta a Kiskunfélegyházi Koncert Fúvószenekar fellépése: Hidas Frigyes Magyar dalok és táncok című művéből hangzottak el részletek, a zenekart Tóth László vezényelte.
A könnyed dallamok sorát a Felicita zárta, Tóth Ákos szaxofonon, édesapja Tóth Gyula gitáron játszott.
A meghitt hangulatú koncertet stílusosan tárogatózene zárta: Petőfi Sándor Szülőföldemen című versének zenei átirata.
A közönség vastapssal köszönte meg az érzelmekben és zenei értékekben gazdag estét, amely méltó ünnepe volt a zenész pályafutásának, a történelemnek és Kiskunfélegyháza kulturális örökségének.