NMHH: A magyarok többsége már nem tudna mobil nélkül élni

Internethasználati szokások átalakulása
Az elmúlt évtizedben gyökeresen megváltoztak a magyarok internetezési szokásai. Míg 2014-ben még az asztali számítógépek domináltak, 2024-re tízből nyolcan már okostelefonon böngésztek. Ezzel párhuzamosan a mobilinternet szerepe is nőtt: a megkérdezettek 45%-a szerint annak hiánya elviselhetetlen lenne, ami 6%-kal több, mint 2020-ban.
Közösségi média és információszerzés
A közösségi média mindennapjaink szerves részévé vált: tíz éve még csak másfélszer annyian tartották fontosnak az online platformokat a kapcsolattartásban, mint akik nem, míg 2024-ben már négyszer annyian.
Az internet az informálódásban is megkerülhetetlenné vált – míg egy évtizede tízből csak öten nevezték elsődleges hírforrásuknak, ma már nyolcan.
Online vásárlás és szabadidő
A digitális tér nemcsak a kapcsolattartást, hanem a vásárlási szokásokat is átalakította. A pandémia alatt minden korosztály megszerezte a szükséges tapasztalatokat az online vásárlásban, ami a webáruházak népszerűségének robbanásszerű növekedéséhez vezetett.
Ugyanakkor a digitális világ szabadidőnket is meghódította: már minden második magyar túl sok időt tölt online, és az emberek harmada ezt tartja a kedvenc időtöltésének.
Mentális hatások és tudatosság
A folyamatos online jelenlétnek azonban mentális hatásai is vannak: az elmúlt tíz évben több mint 10%-kal nőtt azok aránya, akik rendszeresen kimerültnek érzik magukat. Különösen a huszonévesek érintettek, körükben majdnem minden második ember küzd stresszel és aggodalommal.
Az NMHH szerint a digitalizáció előrehaladtával egyre fontosabb, hogy tudatosan és kiegyensúlyozottan használjuk az internetet, hogy az ne menjen a személyes kapcsolatok, a mentális jóllét és az egészséges életmód rovására.
forrás: MTI
fotó: internet