Június 13. péntek, Anett, Antal
2025. május 01., 15:00

Megnyílt Szalma Ida Júlia kiállítása

Figuratív absztrakciók aranyban címmel nyílt meg április 30-án Szalma Ida Júlia alkotóművész-festő tárlata a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban. A május 16-ig látogatható kiállítás különlegessége, hogy olyan típusú értékeket közvetít, amelyek fényt hoznak szívünkbe.

A művészetkedvelőket Abonyi Szilvia könyvtárigazgató köszöntötte, majd a Kiskunfélegyházi Balázs Árpád Alapfokú Művészeti Iskola hegedűs növendékei, Takács Doroti és Juhász Eszter léptek színpadra.

A tárlatot Terbe Ákosné nyugalmazott iskolaigazgató ajánlotta a hallgatóság figyelmébe. Az alkotóművész-festő életútját felidézve elmondta, hogy Szalma Ida Júlia, alkotói nevén Sz. Szabó Júlia Kolozsváron született. 1987 óta él Budapesten, ahol több mint két évtizedig dolgozott fordító-tolmácsként. Régi vágya volt kipróbálni magát a festészetben, ez azonban a Magyarországra való áttelepülése után vált csak lehetségessé.

– Érdeklődése a képzőművészetek iránt messzire nyúlik vissza. A festészet, mint önkifejezési forma közel állt hozzá, és a 80-as évek végére megnyílt az út az első kísérletek megtételére. Kreatív alkotói tevékenységét 1988-ban kollázsok készítésével kezdte Barna Róbert író, kollázsművész irányítása mellett. Később Kalocsai Zoltán festőművész tanítványaként sajátította el a festészeti technikákat, alkotói módszereket, hogy aztán a saját látásmódja kialakításával egyéni ihletésű művek születhessenek műhelyben – idézte fel.

Hozzátette azt is, hogy a művész eddigi munkásságát sikeres pályázati részvételek és nagyszámú csoportos kiállítás jellemzi. Képeit többek között a Kortárs Galériában, a Dávid Galériában és a Belvárosi Művészeti Egyesületnél láthatták már a művészetkedvelők. Egyéni kiállítása volt 2022-ben a bújaki Glatz Oszkár Művelődési Központban és 2024-ben Kiskunfélegyházán a Dózsa György Általános Iskola galériájában.

– Sz. Szabó Júlia hitvallását kortárs japán írótól vette, miszerint a kreativitás semmi más, mint átgondolt utánzás. Alkotásaiban a színes világ különböző területeiről meríti témáit, a megismert technikák alkalmazásával, kombinálásával. Festészetében számomra az a megkapó, ahogyan az álmokat és a valóságot egyszerre képes ábrázolni. A mód, ahogyan a kreativitás fogalmát értelmezi, és újra alkotja, tehát átgondoltan utánozza a valóságot, a formák, az anyagok és a stílusok sokszínűségében. S hogy miben rejlik képeinek szépsége, érdekessége? A színek használatában, az egyéni festmény megoldásában, a technikák sokszínűségében. Mindenhez jön a csillogó arany ünnepélyessége, amely csak fokozza a vizuális élménynyújtás erejét, a festő stílusának sajátos jellemzőjeként – mondta.

Kiemelte azt is, hogy a kiállítás gondolatokban gazdag, festőileg jól megfogalmazott képek sokaságát tárja a szemlélő elé, vizuális élményt adva. A tárlat különlegessége, hogy olyan típusú értékeket közvetít, amelyek fényt hoznak szívünkbe, lelkünkbe.

Ezt követően Szalma Ida Júlia is megosztotta gondolatait a résztvevőkkel, hangsúlyozva, hogy a megnyitó nemcsak a művészet ünnepe, hanem egy hosszú alkotói folyamat mérföldköve is.

– Köszönöm mindazoknak, akik hittek bennem, támogattak és megosztották velem az utam örömeit és kihívásait. Önök nélkül ez a pillanat nem jöhetett volna létre. Remélem, a kiállított munkákban mindenki talál egy darabot abból a szenvedélyből, amely engem vezérelt –fogalmazott, majd alkotásai közül a Petőfi Sándort ábrázoló képét a könyvtárnak adományozta.

A megnyitó Takács Doroti és Juhász Eszter hegedűjátékával zárult. Felkészítő tanáruk Szeriné Bíró Ágnes.

G. E.
Fotó: G. E.
Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram