Június 20. péntek, Rafael
2025. május 14., 08:00

Kihívás, de megéri: a sport szeretetére nevelni

A sport szeretetére való nevelés nehéz, de fontos feladata a szülőknek. Már a megfelelő sportág kiválasztása is kihívásokat tartogat, hiszen a helyben elérhető lehetőségek mellett a gyermek egyéni igényeit is szem előtt kell tartani. Fliszárné Mihály Dórával, a Kiskunfélegyházi Egészségfejlesztési Iroda munkatársával, a Kossuth Iskola testnevelő tanárával beszélgettünk a fiatalok sportolási lehetőségeiről és a leggyakoribb tévhitekről.

– Mit érdemes szem előtt tartania egy fiatalnak, amikor sportágat választ?

– A legfontosabb, hogy a gyermek minél sokoldalúbb mozgásfejlesztésben részesüljön. A testnevelésórákon lehetőséget kell adni arra, hogy a diákok különböző mozgásformákat próbáljanak ki. A gyerekek természetes adottságaik révén mozgásra vannak teremtve, ugyanakkor az iskolában hosszú időt kell ülve tölteniük, ami nincs összhangban a fejlődésükkel. Ezért is elengedhetetlen, hogy iskolán kívül is kipróbálhassanak különféle sportokat. Attól sem kell megijedni, ha egy mozgásforma eleinte nem nyeri el a tetszésüket – idővel úgyis kiderül, melyik sportág válik be számukra. Egy jó testnevelő vagy edző ismérve, hogy teret ad a kísérletezésre. Nagyon ritka, hogy valakiről már hat-hét évesen kiderül: istenadta tehetség, és élsportoló lesz belőle.

– Léteznek „korhatáros” sportágak?

– Korábban, akár öt-hat évvel ezelőtt még úgy tartották, hogy nem ajánlott túl korán súlyzós edzéseket végezni. A mai tudományos álláspont azonban már más. Bár az androgén hormonok ebben az életkorban még nem támogatják az izomnövekedést, az izmok erősítése lehetséges. Ezért fiatal korban is végezhetők súlyzós edzések – természetesen a fokozatosság elvét betartva. Fontos hangsúlyozni: nem testépítésről van szó, hanem erőnléti fejlesztésről és prevencióról.

– Milyen szülői hozzáállással érdemes rendszeres sportolásra nevelni a gyermeket?

– A legfontosabb, hogy megtaláljuk az egyensúlyt. Lehet, hogy egy gyermek nagyon tehetséges, de nem szabad heti hat edzéssel túlterhelni, mert ez visszaüthet. A sikerélmény kiemelten fontos: ha egy gyerek túl korán kiég, elveszítheti a mozgás iránti motivációját. A sport kezdetben örömszerzés legyen, ne pedig kényszer! Nem minden gyerekből kell versenyzőt nevelni – a lényeg, hogy megszeresse a mozgást.

– Milyen pozitív hatásokkal számolhatunk, ha sikerül egyensúlyban tartani a tanulást, a szabadidőt és a mozgást?

– Mozgásra vagyunk teremtve. Egy kisgyermek ösztönösen mozog – ezt már az óvodában is látjuk. Az iskolába kerülve azonban le kell ülnie, és onnantól kezdve tudatosan kell figyelni arra, hogy a sport szeretete megmaradjon. A mindennapos testnevelésnek lehetnek hátrányai és korlátai, hiszen a tanulmányok mindig elsőbbséget élveznek. Már az iskolakezdéskor érdemes átgondolni, hogyan épülhet be a sport a gyermek életébe úgy, hogy ne teher, hanem örömforrás legyen. A mozgáshiány hosszú távon komoly problémákat okozhat: a legtöbb mozgásszegény életmóddal összefüggő betegség felnőttkorban jelentkezik – sőt, nemcsak 40-50 éves korban, hanem akár már a harmincas éveink közepén is.

– Hogyan segíthetik a szülők gyermeküket a megfelelő sportág kiválasztásában?

– Mindenekelőtt meg kell ismerniük a gyermekük természetét, és ehhez igazítani a választást. Egy energikus, izgő-mozgó gyermeknek például nem biztos, hogy a vívás lesz a legjobb, míg egy monotóniát jól tűrő fiatal kipróbálhatja az úszást. Fontos, hogy ne dőljünk be a sztereotípiáknak! Egy jó ritmusérzékű fiú nyugodtan táncolhat, egy lány pedig focizhat. Nem szabad előre behatárolni a lehetőségeket. Ha egy sportág nem válik be, továbbléphetünk – de az első nehézségek után nem szabad rögtön feladni. A szülők szerepe ebben kulcsfontosságú: bátorítaniuk kell gyermeküket, hiszen sokszor csak átmeneti hullámvölgyekről van szó.

– Milyen sportolási lehetőségek érhetők el Kiskunfélegyházán a fiatalok számára?

– A város sportolási lehetőségek tekintetében jól áll. A legtöbb iskolában elérhető a kosárlabda és a labdarúgás, emellett küzdősportokban is gazdag a választék, de a tenisz is jó alternatíva lehet. Egyetlen észrevételem, hogy a lányok számára valamivel kevesebb lehetőség van. Ezért a szülőknek érdemes nyitott szemmel járniuk, hiszen sok sportegyesület működik a városban, amelyeket érdemes személyesen is meglátogatni. A sportegyesületeknek pedig azt javaslom, hogy aktívabban hirdessék magukat, mert minél több helyre eljutnak, annál több fiatalt vonzhatnak be.

– Mit tanácsolnál azoknak a fiataloknak, akik most kezdenek el edzőterembe járni?

– Főleg a középiskolások körében látom, hogy sokan egyedül kezdenek edzőterembe járni, és gyakran helytelenül végzik a gyakorlatokat. Ez nemcsak kevésbé hatékony, hanem sérülésveszélyes is. Nem szabad kínosnak érezni a segítségkérést – sőt, kifejezetten ajánlott! Akár a testnevelő tanárral, akár egy személyi edzővel is érdemes konzultálni, hogy a gyakorlatokat helyesen végezzék, és elkerüljék a későbbi sérüléseket.

A sport szeretetére való nevelés hosszú távú befektetés a gyermek egészségébe és jólétébe. A legfontosabb, hogy a mozgás örömforrásként jelenjen meg, ne pedig kényszerként. A szülők szerepe kulcsfontosságú: támogatni, bátorítani és türelmesen kísérni kell a gyermeket a számára legmegfelelőbb mozgásforma megtalálásában. Kiskunfélegyházán sokféle lehetőség áll a fiatalok rendelkezésére – érdemes nyitottnak lenni, és akár több sportágat is kipróbálni. A cél nem feltétlenül a versenysport, hanem az aktív, egészséges életmód megalapozása.

fotó: archív

Barta Dávid
Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram