Március 16. vasárnap, Henrietta
2025. február 13., 18:00

Influenzaszezonban is segít a gyógyszerész

Még mindig tart és az előrejelzések szerint akár március végéig is elhúzódhat az influenzajárvány. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint január 27. és február 2. között az országban 83 600 fő fordult orvoshoz influenzaszerű, és 322 600 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. De nemcsak a háziorvosi rendelők, hanem a gyógyszertárak forgalma is jelentősen megnő. Vajon milyen segítséget nyújthat egy gyógyszerész, mikor forduljunk orvoshoz, és milyen vitaminokkal erősíthetjük szervezetünket? A témában dr. Kurucz Dórával, a BENU Gyógyszertár Kiskunfélegyháza Ginkgo vezető gyógyszerészével beszélgettünk.

Az orvosi rendelőkben kialakult hosszú várakozás miatt, egyre többen élnek a „felhívással”, miszerint „olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét”. Miben tud egy gyógyszerész segíteni?

– Az orvosi rendelőkben a várakozási idők valóban megnyúltak és ügyeletben is sokan megjelennek olyan problémákkal és tünetekkel, amik gyógyszerészi kompetenciával is kezelhetőek. Nemcsak az ellátási rendszert terhelik ezzel meg, de a saját egészségüknek is ártanak, hisz a betegek között más vírusokkal is felülfertőződhetnek. Ha megfázásnál enyhe tüneteket tapasztalunk, mint orrfolyás, köhögés, fejfájás, gyengeség, legjobb, ha egy maszkot felvéve a gyógyszerészt megkérdezzük, mit ajánl és megpróbáljuk otthon pihenni, kifeküdni a betegséget.

Az immunrendszerünk feladata, hogy leküzdje a betegségeket, így gyakran elég neki egy kis támogatás, mint inhalálás, forró italporok, szirupok. Gyakran tapasztalom, hogy a betegeknek tartalékban is van otthon kimaradt, megkezdett antibiotikumja, ami azonban rezisztenciához vezethet, így ezek ellenőrizetlen használatát sem javaslom. A felelőtlen antibiotikum használattal olyan baktériumtípusokat tudunk kitenyészteni, amik ellenállóbbak lesznek, így nehezebb elpusztítani őket. Az antibiotikumot egyébként is mindig végig kell szedni, tehát nem szabadna, hogy maradjon belőle, mert ez is rezisztens baktériumok kialakulásához vezethet. 

– Milyen esetekben keressük fel az orvost?

– Akkor jelenjünk meg az orvosnál, ha a tünetek súlyosbodnak, vagy nem enyhülnek 3-5 napon belül. Ha magas, azaz 38 °C feletti láz jelentkezik, főleg hosszabb ideig. Ha erős torokfájás, nyelési nehézségek, vagy légzési nehézségek lépnek fel, vagy ha erősebb, hosszan tartó köhögés jelentkezik. A gyenge immunrendszerű személyeknek, például időseknek, krónikus betegeknek, terhes nőknek is érdemes orvoshoz fordulni.

– Milyen készítményeket vesznek ilyenkor a betegek? Gyógyszereket, vagy gyógynövényes készítményeket inkább?

Az, hogy gyógynövényes vagy gyógyszeres megoldást választanak-e a betegek gyakran személyes preferenciák, a tünetek súlyossága és az egyéni egészségi állapot függvénye. Aki a szintetikus verziókat preferálja, általában nem tudja, vagy nem akarja elfogadni, hogy bizonyos gyógynövényes készítmények is gyógyszernekminősülnek, és legalább olyan hatékonyak, mint szintetikus társaik. Aki pedig gyógynövényes készítményekhez ragaszkodik, sokszor tévhit által vezérelt, hogy a gyógynövényeknek nincsenek, vagy gyengébbek a mellékhatásaik. Ez azonban nem igaz, hiszen gondoljunk csak az orbáncfűre, vagy a grapefruitra, ami a legtöbb gyógyszer hatását vagy felerősíti, vagy csökkenti.

Kurucz Dóra gyógyszerész
Megfázásos időszakban C-vitamint, D-vitamint, cinket,  béta-glukánt, echinaceat és probiotikumot ajánl dr. Kurucz Dóra

– Említetted, hogy vannak olyan gyógynövényes készítmények, amelyek gyógyszernek minősülnek. Mi is számít pontosan gyógyszernek?

Gyógyszer csak az lehet, aminek forgalomba hozatali engedélyét az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet adta ki. Olyan részletes dokumentumot kell csatolni a kérelem mellé, ami bizonyítja a gyógyszer hatékonyságát, biztonságát és minőségét. Sokan nem tudják, de attól még lehet valami gyógyszer, hogy nem vényköteles. Például a NeoCitran vagy a Normaflore. Ezzel szemben az étrend-kiegészítőkre csak bejelentési kötelezettség van. Ezeket a patika külső polcáról bárki leveheti, és általában drogériákban is kaphatóak.

A patika Facebook-oldalán és az „életpatikusszemmel” Instagram és Tik-tok csatornán rendszeresen posztolsz egészséggel kapcsolatos videókat, bejegyzéseket. Mit ajánlasz az olvasóknak immunerősítésre?

– A megfázásos időszakban a legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok közé tartozik a C-vitamin, a D-vitamin, a cink, a béta-glukán, az echinacea és amire sokan nem figyelnek a probiotikumok. Ezek olyan élő mikroorganizmusok, amelyek kedvező hatást gyakorolnak a bélflórára, és ezzel hozzájárulhatnak az immunrendszer erősítéséhez. Mivel az immunrendszer jelentős része a bélben található, a bélflóra egészsége közvetlen hatással van a szervezet védekezőképességére. A probiotikumok tehát nemcsak az emésztést segítik, hanem kulcsszereplők lehetnek a fertőzésekkel szembeni védekezésben is.

– Mit tapasztalsz a védőoltások tekintetében? Élnek a fizetős védőoltással az emberek, vagy inkább csak a kockázati csoportba tartozók veszik fel az ingyenes oltást?

Nálunk nem igazán fogytak az idei időszakban a védőoltások, ennek az is lehet az oka, hogy ezt nem a patikában váltják ki, hanem az orvosnál kapják meg. Egyébként személy szerint nagyon támogatom az influenza elleni védőoltás felvételét, én évek óta nem voltam beteg, mert minden évben felveszem. A védőoltások mellett kiemelném azt is, hogy gyakran mossunk kezet, hordjunk maszkot, és töltsünk minél kevesebb időt olyan közegben, ahol sok az ember, például boltban.

Fotó: BENU Gyógyszertár Kiskunfélegyháza Ginkgo

G. E.
Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram