Június 13. péntek, Anett, Antal
2025. június 08., 18:00

Empátia és elhivatottság - kitüntették Jankovszki Sára középiskolai tanárt

Kiskunfélegyháza Város Képviselő-Testülete Elismerő Oklevele kitüntetést vehetett át nemrégiben Jankovszki Sára középiskolai tanár, az idegennyelv kiemelkedő oktatója, lelkiismeretes, empatikus, példaértékű pedagógusi és a közösségben végzett munkája elismeréseként. A Móra Ferenc Gimnázium fiatal oktatóját tanári pályájáról, a mindennapi kihívásokról és a nyelvoktatás jövőjéről is kérdeztük.

Mikor és miért lettél tanár, és miért éppen az idegen nyelvek tanítása mellett döntöttél?

– 2018-ban diplomáztam az ELTE-n német és orosz tanári szakon. 2022-ben pedig a tanítás mellett elvégeztem a magyar, mint idegen nyelv képzést is. 2019 óta tanítok a Móra Ferenc Gimnáziumban. A tanári pálya melletti elköteleződésemben szerepet játszottak a gimnáziumi éveim, a cserkésztevékenységem, illetve a pedagógus elhivatottságú családtagjaim is. Mindig is érdekesnek tartottam az idegen nyelvek tanulása által megismerhető kultúrákat. Az orosz szakot a Szegedi Tudományegyetemen kezdtem el. Szerencsére az orosz nyelvet a célországban is volt lehetőségem fejleszteni 2018-ban hat hónapon keresztül.

Mi jelenti a legnagyobb kihívást az oktatásban és miért?

– Ma a legnagyobb kihívást a diákok érdeklődésének fenntartása jelenti. A mai fiatalok már másképp szocializálódtak, gondolok itt a digitális világ adta lehetőségekre. E térben nagyon sok impulzus éri őket. A mindennapokban tanárként nagy feladat, hogy fenntartsam az érdeklődésüket a tantárgy iránt. 

Mi az, ami újra és újra lendületet ad a mindennapi tanításhoz?

– A sokféle feladat, a megoldandó helyzetek megvalósítása számomra a hajtóerő. A nyelvtanításban azt szeretem, hogy kreatívan lehet az órákat tervezni, felépíteni, sokoldalú készséget lehet a nyelvtanítás által a tanulókban fejleszteni: elsősorban a kommunikációt, fogalmazáskészséget, szöveg-és hallásértést, de a kreativitásukat és a fantáziájukat is. A nyelvtanulás terén több lehetőség van az egyéni és csoportos versenyeken való megmérettetésre.

A díj átadásakor is empatikus és lelkiismeretes pedagógusként említettek téged. Mit jelent neked ez a fajta kapcsolódás a diákokkal?

– Ez szerintem a neveltetésemből is fakad. Igyekszem nemcsak a tárgyi tudást figyelembe venni, hanem érdekel, hogy melyik tanulónak milyen a személyisége, értékei, kedvtelési körei, szívesen meghallgatom a történeteiket, érdekel, hogy alakulnak a sikereik. A rám bízott feladatokat pedig szeretem elvégezni határidőre, pontosan. Úgy érzem, hogy az évek alatt talán ezen a területen pozitívan alakultam.

A közösségépítő munkádat is kiemelték. Milyen tevékenységekre vagy a legbüszkébb ezen a téren?

– A gimnázium számos olyan programot szervez, ahol lehetőség van arra, hogy képességeimet a tanórán kívüli rendezvényeken is hasznosítsam. Tagja vagyok az iskolai Ad-hoc zenekarnak, akikkel, több alkalommal közreműködünk iskolai műsorokban vagy városi kulturális rendezvényeken. Szerveztem már orosz és német nyelvvel kapcsolatos programokat is. Az idén egy pályaorientációs eseménysorozat koordinátora voltam.

Miért tartod fontosnak, hogy egy tanár ne csak oktasson, hanem a közösségi élet aktív részese is legyen?

– A közösségi élet révén lehetőség van új kompetenciák, készségek és képességek fejlesztésére. Megismerhetem a diákok személyiségét tanórán kívüli alkalmakkor és kötetlenebbül tudunk ilyenkor beszélgetni.

Hogyan látod a nyelvoktatás jövőjét? Milyen új kihívások várnak a nyelvtanárokra a következő években?

– Az új kihívás az, hogy a rengeteg digitális platform közül felismerjük, melyeket tudjuk eredményesen alkalmazni a tanórán. Megjelent például a Kréta felületen digitális idegennyelvű tananyagtartalom, amely önálló tanulásra és ellenőrzésre egyaránt alkalmas. De a diákok nem kerülhetik meg az otthoni alapos felkészülést, gyakorlást sem. A tankönyveket egyre jobban kiszorítják a jövőben ezek a lehetőségek. A nyelvtanár felelősségteljes feladata az, hogy célirányosan irányítsa a diákokat a nyelvtanulásban, és hogy az ellenőrzés folyamatos legyen, mert ez is elkerülhetetlen a fejlődés érdekében.

Mit jelent neked az elismerés szakmailag és emberileg?

– Nagyon jól esik, hogy megbíznak bennem, elismerik a munkámat, és részese vagyok ennek a sokoldalú közösségnek. Úgy érzem, hogy a kollégáimmal jól tudok együttműködni és kölcsönösen segítjük egymást, számíthatok a mindennapokban is rájuk. 

G. E.
Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram