Június 13. péntek, Anett, Antal
2025. május 24., 14:00

Elveszett gyermekkor: egy láthatatlan teher, amit minden ötödik magyar cipel

A szenvedélybeteg szülők mellett felnövő gyermekek gyakran sosem tapasztalhatják meg a biztonságos, gondtalan gyermekkort. A „elveszett gyermekkor” kifejezés arra a veszteségre utal, amikor a gyerek a szülő helyett kénytelen felnőttként működni, miközben saját igényei háttérbe szorulnak.

A Szegedi Tudományegyetem egyik kutatócsoportja épp ezt a sokakat érintő, de gyakran tabusított témát vizsgálja. Egy nemzetközi kutatási adat alapján Magyarországon minden ötödik ember közvetlenül érintett – vagy jelenleg él alkoholbeteg szülő mellett, vagy ilyen közegben nőtt fel. A következmények akár felnőttkorban is kísértenek: kötődési nehézségek, túlzott felelősségvállalás, munkahelyi vagy párkapcsolati elakadások formájában.

A kutatócsoport – Dr. Kassai Szilvia, Békési Tímea és Dr. Mucsi Georgina vezetésével – interjúkon alapuló vizsgálata nemcsak tudományos eredményeket hozott, hanem gyakorlati tanulságokat is. Az általuk bemutatott tapasztalatokat egy szegedi konferencián osztották meg, ahol gyakorló szakemberek is jelen voltak, köztük a Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkatársai.

A kutatás fontos üzenete: a trauma feldolgozása lehetséges, de nemcsak az egyéneket, hanem a teljes családi rendszert kell támogatni. Akár önsegítő csoport, akár terápia formájában – van út a feldolgozás és a megelégedett élet felé. A legfontosabb, hogy az érintettek tudják: nincsenek egyedül.

Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram