Június 20. péntek, Rafael
2025. május 17., 19:00

Előadás a Félegyházát újjá telepítő Jászfényszarui lakosokról

Mészáros Márta, a Kiskun Múzeum igazgatója tartott előadást a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban a Jászfényszaruról származó családok Félegyházára történő betelepülésének történetéről. Az esemény a Városalapítók hete programsorozathoz is kapcsolódott.

A betelepülés előzményei

Kiskunfélegyháza a tatárjárás és a török pusztítás után sokáig lakatlan volt. Az első újjá telepítési kísérletek a 18. század elejére tehetők. 1743-ban Podhradszky György főkapitány kezdeményezésére hirdették meg a Ferencszállás pusztára való letelepedést, de végül Félegyháza vált a célponttá, mivel Ferencszállást Kecskemét bérelte, és nem adta át.

Sokan Jászfényszaruból érkeztek – a város újjáépítésének egyik legfőbb alapját ők jelentették. 1743-ban tartották az első szentmisét Félegyházán, és megkezdődött egy fatemplom építése. Egy évvel később már 289 fő élt itt, közülük 73 fő Jászfényszaruból származott. A lakosság főként gazdákból és zsellérekből állt, a férfiak nevét anyakönyvezték.

Redempció és városalapítás

1745-től a redempciós lehetőségek révén a letelepedők megválthatták földjeiket, ezzel jogokat és tulajdont szerezve. Az 1760-as évektől földmérések indultak, és 325 redemptus – köztük 71 jászfényszarui – neve került a telekkönyvbe.

A város vezetését 12 fő alkotta, köztük a főbíró, kisbíró, nótárius és más tisztségviselők. A korszak egyik jelentős alakja Horváth Imre volt, aki hosszú ideig irányította Félegyházát.

Népességnövekedés és városi rang felé

Az 1750-es évektől dinamikus népességnövekedés indult el: 1752-ben: 244 férfit írtak össze, 166 ház volt. 1756-ra: 333 lakás és 4 malom épült. 1801-re: már 9100 fő élt Félegyházán. A város mezővárosi jelleggel bírt: templommal, temetővel, tanácsházával és polgárházakkal.

Örökség és emlékezet

Mészáros Márta előadásában több család történetét is bemutatta, köztük Horváth Mihályét, aki az elsők között telepedett le Félegyházán, és akinek leszármazottja, Horváth Imre, később a város egyik vezetője lett. Az akkor betelepült családok nevei a mai napig megtalálhatók Kiskunfélegyházán.

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram