Március 21. péntek, Benedek
2025. február 17., 12:00

Dobogós helyen a környezetvédelemben

A Zöld Könyvtár-díjas Petőfi Sándor Városi Könyvtár elkötelezett a környezetvédelem, a környezettudatos gondolkodás és a fenntarthatóság mellett. A bibliotéka zöld törekvéseit újabb díjjal ismerték el a 2024. évi Európai Hulladékcsökkentési Hét záróeseményén. A félegyházi könyvtár a közigazgatási szerv, hatóság kategóriában III. helyezést ért el. Az elismerés kapcsán Abonyi Szilvia igazgatóval beszélgettünk.

– Az Európai Hulladékcsökkentési Hét a tudatos hulladékgazdálkodásra, a hulladék keletkezésének megelőzésére, a termékek újrahasználatára, az anyagok újrahasznosításának fontosságára hívják fel a figyelmet. Az eseményhez az elmúlt években csatlakozott a könyvtár is. Milyen akciókkal várjátok ezen a héten a látogatókat?

Tavaly a kampány középpontjában az élelmiszer-pazarlás állt. Egyrészt ezeken a napokon a témához illő könyvajánlót kínáltunk látogatóinknak, másrészt az újrahasznosítás jegyében arra buzdítottuk őket, hogy hozzák be a használt elemeket, mobiltelefonokat, tableteket és ezek tartozékait. A feleslegessé vált vászon- és papírtáskákat is köszönettel fogadtuk, ezekkel a táskakölcsönzőt gyarapítottuk. Innen bárki vehet magának kisebb-nagyobb táskát, amiben a kikölcsönzött könyveket elviheti. Az Európai Hulladékcsökkentési Hétre Tóth-Kovács Nikolett kolléganőnk, az öko-munkacsoportunk vezetője regisztrálta intézményünket. Így amikor értesítést kaptunk a díjról, őt és a munkacsoport egy másik tagját, Tóth-Müller Mártát kértem, hogy munkájuk elismeréseként vegyenek részt a MÜPÁ-ban megrendezett díjátadón. Örömmel és büszkén élték meg az ünnepi pillanatokat és vették át az elismerést az államtitkár asszonytól.

– Hogyan és mikor indult a könyvtár zöld útja?

Mondhatjuk, hogy a könyvtár épületének teljes rekonstrukciójával indult minden. Ekkor, vagyis 2008-ban nemcsak a műemléképület, hanem az épület mögötti terület is megújult. Virágokat, cserjéket és vérszilvafákat ültettek ide, zöldült a környezetünk. Pár évvel később Meizl Ferenc és az általa indított Madárbarát Klub kezdeményezésére madarakat népszerűsítő táblát és madárodúkat is kihelyeztünk. A könyvtár belső tereiben is megfelelő adottságokkal rendelkezünk, a sok ablaknak köszönhetően a természetes szellőzés és megvilágítás adott, és előnyben részesítjük a természetes alapú takarító- és tisztítószerek használatát. A papírfogyasztás csökkentése ugyanolyan fontos célunk, mint a szelektív hulladékgyűjtés és az energiatakarékos égők, gépek használata. 2018-ban már alakult egy alkalmi öko-projektcsoport, egy évre rá pedig elnyertük a Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Egyesülése, azaz az IFLA Zöld Könyvtári Díját. A folyamatos zöldítést a 2022-ben alakult öko-munkacsoport koordinálja, ami már egy rendszeresen ülésező állandó team. A belső udvart folyamatosan igyekszünk zöldíteni kerti növényekkel, a jó idő beköszöntével pedig 2021 óta minden tavasszal megnyitjuk a Palánta Pontot, ahová a feleslegessé vált növény- és virágpalántákat várjuk, hogy új gazdára találhassanak. Tavaly rendszeresen kaptunk paradicsom, paprika, padlizsán és egyéb haszonnövény csemetéket, amelyek kihelyezésüket követően szinte perceken belül kerültek új kertbarátok tulajdonába.

– A díjjal nemcsak a tematikus hét alkalmából szervezett programjaitokat, hanem a mindennapi fenntarthatósági törekvéseiteket is elismerték. Mi mindent tesz nap, mint nap a bibliotéka a környezetért?

– A környezettudatos szemlélet fejlesztése és közvetítése érdekében számos erőfeszítést teszünk. A sok növénnyel és zuzmófallal berendezett Öko-sarokban naprakész gyűjteményt találnak olvasóink a természettudományos szakirodalomból, környezetvédelemből, növény- és állatgazdálkodásból, zöld folyóiratokból és nyomtatványokból. A városlakóknak számos öko-programot is kínálunk. Idén is folytatódnak a Földrajzi szabadegyetem és a Zöld könyvtári esték című ismeretterjesztő előadások, és újdonságként a Bringabarátok Sportegyesület kezdeményezésének teret adva elindulhatott a „Minden, ami kerékpár!” című sorozat is. Egyébként a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) által Kerékpárosbarát szolgáltatóhelyként is nyilván vagyunk tartva. Hogy mennyire szívügyünk a kerékpározás, arról tanúskodik az a számadat is, hogy kollektívánk 94 százaléka jár két keréken dolgozni.

Nemcsak a Hulladékcsökkentési Héten, hanem egész évben gyűjtjük a használt elemeket, valamint a szükségtelenné vált nyomógombos vagy okostelefonokat, tableteket és ezek tartozékait. A Passzold vissza, tesó! kampány keretében mostanáig megközelítőleg 25 kilogramm használt telefont és tartozékot gyűjtöttünk, és juttatunk el a kezdeményező Jane Goodall Intézet számára.

Zöld könyvtárként fontosnak tartjuk a környezetünk védelmét és a biológiai sokféleség megőrzését, ezért mi is csatlakoztunk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület jelvény kampányához. Az igényesen kidolgozott tűzzománc kitűzők megvásárlásának teljes összege a madármentők munkáját támogatja, ez az összeg a tavalyi évben 78 ezer forint volt.

Könyvtárunk leselejtezett, állományból kivont dokumentumai esetében is az újrahasznosítás elvét követjük. Ezeket a köteteket ingyenesen, vagy jelképes térítés ellenében bárki hazaviheti. Tavasztól őszig heti rendszerességgel tartunk kedvezményes könyvvásárt is használt könyveinkből. Ingyenes köztéri könyvtárként működnek OlvasLAKjaink. Végy egy könyvet Tégy egy könyvet! jeligével működő állomásaink a város több pontján megtalálhatóak. A nyitott szekrénykékből bárki választhat kedvére valót, vagy feltöltheti akár a saját, feleslegessé vált példányaival is.

Honlapunkon folyamatosan elérhető az öko könyv- és folyóirat-ajánló, és bárki feliratkozhat öko-hírlevelünkre, amely tartalmazza az adott hónap aktuális zöld programjait, és a jeles környezetvédelmi világnapokra is felhívjuk a figyelmet, valamint az öko-sarok új könyvbeszerzéseit is ajánljuk. Sőt az Állatbarát Olvasó kihívás aktuális havi könyvét is ismertetjük benne. Könyvtárunk ugyanis ehhez a programhoz is csatlakozott, így 2024-ben megkaptuk az Állatbarát Könyvtár címet is az Állatvédelmi Oktatásért Alapítványtól. Az országos Állatvédelmi Témahéthez is rendszerint kapcsolódunk, foglalkozásokkal, sőt, az elmúlt évben a rendőrség e témában kiírt rajzkiállításának és díjátadójának is helyet adtunk.

– Milyen programokkal vesztek részt a fiatalok szemléletformálásában?

– Már az egészen piciknél kezdjük a szemléletformálást. A baba-mama klub mosipelus bemutatóitól az óvodások hetének foglalkozásáig sok mindent valósítottunk már meg a környezetvédelem témakörében.Általános iskolásoknak már 2017 óta rendezünk „Zöld nyomon járunk” öko-élménytábort, azzal a céllal, hogy a fiatalok testközelből ismerkedjenek meg a fenntartható életvitel alapjaival. A fiatalok nemcsak átfogó ismereteket és gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek az ökotudatos életmódról, hanem találkozhatnak Félegyháza azon vállalkozásaival is, amelyek a város környezettudatos tevékenységeivel foglalkoznak.

Hirdettünk már fotópályázatot is és számos családi szombat délelőttünk tematikája épült a természetvédelemi világnapokra. Például a Föld napi programok, madarak és fák napja alkalmából a „Madarat lehet velünk fogatni” vagy a beporzók napjához igazodó „Döngicsélő” családi szombat délelőtt, ahol a méheket helyeztük a középpontba. Szerveztünk többször a Bácsvíz Zrt. együttműködésével előadásokat a víz világnapja alkalmából diákoknak. Nem beszéltem még azokról az alkalmakról, amikor kilépünk a könyvtár falai közül, s kitelepülünk külső helyszínekre, mint a városi Autómentes nap, a Tekergő feszt, de bizonyos iskolákban is visszatérő vendégek vagyunk az évi végi DÖK napon az ökojátékainkkal.

Ha már ökojáték, akkor feltétlenül meg kell említenem a 2023-ban NKA pályázatból megvalósított Gondolkodj ökosan! ismeretterjesztő kutatóállomást és közösségi alkotópontot. A diákok itt a könyvek és más digitális tartalmak mellett empirikusan is bepillantást nyerhetnek a természet és a zöld technológia csodáiba. Állomásunkon a biológia, csillagászat, zöldenergia témákban szerezhetnek személyes tapasztalatokat a kísérletekhez illő, inspiráló környezetben. A közösségi fejlődést is támogatjuk a több résztvevőt igénylő kísérletekkel, és a zöld szemléletet támogató társasjátékokkal. Előzetes bejelentkezéssel osztályok, csoportok is igénybe vehetik ezeket a játékokat, foglalkozásokat.

Mindezeket a honlapunkon is megtalálják az érdeklődők. A Zöld könyvtár menüpontban nyomon követhetőek ezek a tevékenységeink. Készítettünk egy infografikát is, mely a kezdetektől igyekszik összesíteni törekvéseinket és tevékenységeinket.

– Idén milyen programokkal készültök a Hulladékcsökkentési Hétre? Milyen további zöldítési terveket, ötleteket szeretnétek még megvalósítani?

Minden tavasszal ökohetet rendezünk, amikor a hét minden napjára jut valami zöld program, kicsiknek-nagyoknak egyaránt. Erre idén heteken belül, március közepén kerül sor. Ennek programjai közül kiemelném a március 20-án, csütörtökön 17 órakor kezdődő zöld könyvtári estet, amikor Őry Barnabás Magyarország első számú biokertésze, A 3 órás kert sikerkönyv szerzője lesz vendégünk. Szeretettel invitálok erre az estre minden kertbarátot.

Az öko-munkacsoportunknak természetesen vannak további ötletei is, de a tervekről nem szeretek beszélni, csak ha már közel állnak a megvalósításhoz. Nem minden pénz kérdése, de könnyebb lenne a tervezés is, ha lenne ráfordítható forrásunk. Keressük a pályázatokat és az egyéb támogatási lehetőségeket, szívesen vesszük a lakosság és azon vállalkozások felajánlásait, amelyek fontosnak tartják a társadalmi felelősségvállalást.

G. E.
Fotó: Fantoly Márton
Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram