Bölcsődei beszoktatásról a Betűbölcsin

A kisgyermekek bölcsődei beíratása kapcsán elmondta, hogy május 5-én hétfőn 8 és 18 óra között és május 6-án, kedden 8 és 16 óra között zajlik a három önkormányzati bölcsődében. A jelentkezési szándékot elég csak egy telephelyen jelezni: Dankó Pista utcai bölcsődei telephely (Dankó Pista u. 4-6.), Darvas téri bölcsődei telephely (Darvas tér 12.), Csanyi úti bölcsődei telephely (Csanyi út 4.) A beíratáshoz a kisgyermek személyes okmányai, TAJ kártyája, gyermekegészségügyi könyve, illetve ételallergia esetén a diétát elrendelő orvosi dokumentum, eltérő fejlődésű kisgyermek esetén a szakértői vélemény és/vagy szakorvosi papír szükséges.
A beszoktatás kapcsán az EFI vezetője azt javasolta, hogy már jóval a beszoktatás előtt érdemes a gyermekkel olyan meséket olvasni, vagy közösen kitalálni, melyek a bölcsődei életet szimulálják. A szerepjáték – például a maci elmegy bölcsődébe – segít feldolgozni és megérteni a várható eseményeket. Az is hasznos lehet, ha a család többször sétál el a bölcsőde mellett, hogy a gyermek ismerkedjen a környezettel.
Hozzátette azt is, hogy a beszoktatás elsődleges célja nem a könnymentes elválás, hanem egy olyan érzelmi biztonság megteremtése, amely lehetővé teszi, hogy a gyermek nyitottá váljon a közösségi élményekre. Ehhez pedig a legfontosabb, hogy a gyermek megélhesse érzéseit – a szomorúságot, dühöt, kíváncsiságot –, és ezekre a szülők empatikusan, támogatóan reagáljanak.
Hangsúlyozta, hogy a sírás természetes, de nem minden sírás jelent traumát. A kulcs a kötődés, ugyanis, ha otthon biztos érzelmi háttér várja a gyermeket, vagy ha gyorsan kialakul a bizalom a gondozónő irányába, akkor a gyermek hamar megnyugszik.
– Ha azt szeretnénk, hogy gyermekünk felnőve is képes legyen az érzelmei kifejezésére, akkor most kell megtanítani neki, hogy ezek megélésére van tere és lehetősége – fogalmazott.
A gondozók kapcsán arra is kitért, hogy fontos, hogy a szülők is elfogadják és megbízzanak a gondozónőben, amit ugyanis otthon mondanak róla, azt a gyermek is érzékeli. A gondozó érzékenysége, figyelme, a gyermek rezdüléseire való reakciója kulcsfontosságú a sikeres beilleszkedéshez.
Hozzátette azt is, hogy a gondozóval való napi kommunikáció elengedhetetlen. Ha a gondozó valamilyen fejlődési eltérésre hívja fel a figyelmet, azt nem kritikaként, hanem segítő szándékkal teszi, hogy a korai fejlesztés még időben elindulhasson.
Kitért arra is, hogy a beszoktatás ingergazdag időszak, ezért úgy érezhetik a szülők, hogy a gyermek nehezebben tér vissza a megszokott habitusához egy bölcsődei nap után. – Nagyon fontos, hogy ha a bölcsiből hazavittük, vagy már a hazafele vezető úton adjunk neki lehetőséget, hogy a nap során összeszedett frusztrációt kiadja. Erre a legjobb, ha útba esik egy játszótér, ahol még futkározhat egy kicsit. Ha hazaértek, akkor legyen neki idő, hogy megnyugodjon. A bölcsiből való hazatérés után szánjatok 15 perc játékidőt arra, hogy a gyermek határozza meg, mit csináljatok, mit játszatok, és semmi ne zavarja meg ezt a játékidőtöket. A bölcsődében ugyanis szabályrendszer szerint élnek, így adni kell egy kis lehetőséget arra, hogy ő diktáljon – tette hozzá.
A bölcsődék általában kéthetes beszoktatási időszakot javasolnak, de ez egyénenként eltérhet. A temperamentum, az otthoni szocializáció, a testvérkapcsolatok mind-mind befolyásolják a gyerek reakcióit. Az EFI vezetője a szülőknek azt tanácsolta, hogy az elválásnak legyen egy jól ismert rutinja, például cipőcsere, ölelés és egy mondat, ami mindig elhangzik, például „alvás után jövök érted”.