Vidéki Imre emlékére

Vidéki Imre 1939-ben született Kiskunfélegyházán. 1953 tavaszán, nyolcadikos korában, Szlabóczky Emil tanárával történt beszélgetés után döntött úgy, hogy a patinás, országos hírű Tanítóképző diákja lesz. 1957 júniusában, az utolsó tanítóképzős osztály tagjaként tett érettségi vizsgát.
A gyakorló tanítói év (Pálmonostora, tanyasi iskola) után tett képesítő vizsgát Baján, majd a katonai szolgálata alatt nyílott arra lehetősége, hogy jelentkezzen a Szegedi József Attila Tudományegyetem magyar-történelem szakára. 1967 októberében szerezte meg a középiskolai tanári oklevelet. Előbb Petőfiszállásra, majd Tiszaalpárra került a családjával, ahol az iskola felső tagozatán tanított. Újabb állomáshelye Szolnok megyében egy állami gondozott fiúk nevelő otthona lett, ahol árva, félig árva, vagy családjuktól teljesen elhagyott gyerekekkel kellett foglalkoznia. Sikerült bensőséges kapcsolatot kiépíteni a nevelőotthon tanulóival.
1972-ben költözött vissza szülővárosába, Félegyházára, ahol a tanítás mellett a családi ház felépítésére is sor kerülhetett. Néhány évig a Bajcsy-Zsilinszky Endre Általános Iskolában tanított, majd egykori tanulmányai helyszínére, az akkor már szakközépiskolaként működő Petőfi Sándor középiskolába került. Az addig összegyűjtött pedagógusi tapasztalatait sikeresen használta fel osztályfőnöki és szaktanári munkája során.
Lépésváltást jelentett számára, amikor a Kiskunfélegyházi Városi Tanács Művelődési Osztály vezetője tanulmányi felügyelőnek hívta. A pedagógiai közigazgatásban végzett munkája mellett néhány órában továbbra is tanított, de az adminisztratív, felügyelői munka nagy kihívást jelentett.
Az 1980-as évek elején több tanteremre, új iskolára volt szükség a városban. Az újonnan nyíló Darvas József Általános Iskolához került igazgatóhelyettesnek, majd az 1991/92-es tanévtől ő lett az iskola igazgatója. A nevelés mellett célul tűzte ki a szabadidő helyes eltöltésére történő oktatást. Az általa vezetett tantestület fontos célja volt a szülők bevonása a szabadidős tevékenységek szervezésébe és közös eltöltésébe.

E célból alapítványt hoztak létre, ez sokat segített az apróbb feladatok megoldásában, amelyekre csak így tudtak anyagi fedezetet biztosítani a szűkös költségvetés mellett.
2001-ben vonult nyugállományba, a város önkormányzata Kiskunfélegyháza oktatásáért kitüntetéssel köszönte meg több évtizedes munkáját. Nyugdíjasként egykori alma materében, a Petőfi Sándor Gépészeti Szakközépiskola kollégiumában dolgozott nevelőtanárként 2007 februárjáig. Fekete János halála után, 2008-ban a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Alma Mater Társaság kuratóriuma tagjául választotta. Pedagógiai hitvallása volt, hogy mindig az igazságra kell törekedni, bízni a kollégákban és tanítványokban, őszinte szeretettel és megértéssel közeledni hozzájuk.
A borítókép a 2017-es pedagógusnapi városi ünnepségen készült, amikor Vidéki Imre átvette a gyémánt oklevelet első diplomája megszerzésének 60-dik évfordulója alkalmából.