Március 21. péntek, Benedek
2025. február 08., 12:00

Új szakrendelés érhető el Kecskeméten - Pszichodermatológia

Pszichodermatológia
A krónikus bőrgyógyászati betegségek pszichológiai megközelítése a pszichodermatológia. Egy olyan szakterület, amely a pszichiátria és a bőrgyógyászat kapcsolatát hangsúlyozza.

A szakrendelés néhány hete elérhető már Kecskeméten is, köszönhetően dr. Máttyássy Adriennek, a Pszichiátriai Osztály osztályvezető főorvosnak, dr. Oroján Ivánnak, a Bőrgondozó Intézet vezető főorvosának, és a szakrendelés vezetőjének, dr. Szabó Gabriella pszichiáternek.

Pikkelysömör, pattanások, ekcéma. Csak néhány bőrgyógyászati probléma, melynek oka akár pszichés is lehet. Vagy éppen ellenkezőleg, a bőrgyógyászati problémánk jelent pszichés terhet.

– A pszichodermatológia – vagy más néven pszichokután medicina – egy növekvő interdiszciplináris, azaz több tudományágat átfogó szakterület. Szemléletmódja biopszichoszociális, vagyis egyforma súllyal fordít figyelmet a bőrgyógyászati betegségek és azok pszichoszociális aspektusaira. Foglalkozik mind a betegségek kialakulásában szerepet játszó, mind pedig a következményes jellemzőkkel. Külön hangsúlyt fektet a komorbid, azaz társuló pszichiátriai zavarokra – mutatta be a szakterületet dr. Máttyássy Adrienn főorvos.

A pszichodermatológia interdiszciplináris szemléletet kíván meg, mely azt jelenti, hogy a különböző orvosi szakmák képviselőinek - bőrgyógyászoknak, pszichiátereknek és természetesen adott esetben belgyógyászoknak, endokrinológusoknak, valamint pszichológusoknak - kell a betegek gyógyulásáért együttesen konzultálni, terápiás tervet kialakítani.

– A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház pszichiátriai betegeket ellátó munkatársaival az elmúlt években új területek ellátása felé is elkezdtünk nyitni, a kor kihívásait, elvárásait követve. Ide értjük a felnőttkorú autizmus spektrum zavarral élők számára történő tanácsadás lehetőségét a kórházi ellátás során, a felnőttkori ADHD-val élők ellátását, majd az úgynevezett perinatális - várandósság alatti és szülést követő - időszak pszichiátriai-pszichológiai ellátását. Örömmel fogadtuk dr. Oroján Iván főorvos úr felvetését a pszichodermetológiai profil kialakítására. Ez illeszkedik ahhoz a gondolkodásmódhoz, mely szerint a test és lélek működése és betegségei egymástól élesen elválasztva nem gyógyíthatók kellő hatékonysággal – mondta a szakrendelés kapcsán a Pszichiátriai Osztály osztályvezető főorvosa.

dr. Oroján Iván főorvostól, a Bőrgondozó Intézet vezetőjétől megtudtuk, több évtizedes nemzetközi próbálkozás után újabb lendületet vett ezen határterületi szakmai együtt működés a gyógyításban.

– Hálásak vagyunk dr. Máttyássy Adrienn és dr. Szabó Gabriella pszichiáter kollégáknak, hogy ilyen nagy empátiával álltak a probléma megoldásához, amely nemzetközi szinten kitekintve is egyedül álló, főleg komplexitását tekintve az. Külön kiemelendő, hogy országos szinten néhány klinikai központot nem számítva elsőkként léptünk új szakmai együttműködés területére. Az emelkedő betegszám és az elégedettségük pedig nagyon impulzív erő a további fejlődésünkhöz – mondta dr. Oroján Iván.

A pszichodermatológiai rendellenességek kezelése a funkció javítására, a fizikai szorongás csökkentésére, a bőrbetegséggel kapcsolatos esetleges hangulatzavar és szorongás diagnosztizálására és kezelésére, a társadalmi elszigeteltség kezelésére és a beteg önbecsülésének javítására összpontosít. dr. Szabó Gabriella pszichiáter szakorvos vezetésével indult el a munka hetente egy alkalommal a Bőrgondozóban, Balogh Szimóna pszichológus bevonásával.

Bőrgyógyász kollégák beutalása alapján érkeznek a betegek, akiknél a vizsgálat során valószínűsíthető a pszichés tényezők jelenléte és fogékonyság is mutatkozik a pszichiáterrel, pszichológussal történő együttműködésre. Az első találkozáson a problémák átbeszélése, feltérképezése, illetve különböző pszichológiai tesztek felvétele történik. A tesztek egy részét pszichológus veszi fel, de önkitöltős tesztjeink is vannak. Az utóbbiak fokozzák a mentalizációs készséget - ami a saját problémákra való rálátást, megértést jelenti ez esetben-, érzékenyítik a pácienst saját érzéseinek felismerésében és megfogalmazásában. Edukáció is történik, amikor a bőr és a lélek, a bőrtünetek és a pszichés komponensek elsődleges vagy következményes szerepéről beszélünk – kezdte a napi munkájának bemutatását dr. Szabó Gabriella pszichiáter, a szakrendelés vezetője.

A következő lépés a személyre szabott terápiás terv kialakítása. Lehetőség van gyógyszeres terápiára, amennyiben ez szakmailag indokolt, relaxációs technikák elsajátítására és szupportív pszichoterápiás vezetésre egyaránt.

– A páciensek kissé szorongva érkeznek, sokan nem tudják mi vár rájuk. Bevallom kezdetben magam is szkeptikus voltam, de azt gondoltam, ha a bőrtünet nem is változik, de a páciens mentális állapota javul, már sikert értünk el. Kevés idő telt még el, de a betegek szívesen jönnek, elfogadják a segítséget. A bőrtünetekről való kommunikáció, valószínűleg annak jelentőségével arányosan háttérbe szorul. Többet foglalkoznak az érzelmeikkel, maguk is keresik a bőrtünetek, a megterhelő életesemények, stresszorok és a tünetek közti kapcsolatot és a megoldást. A pszichodermatológiában meglátásom szerint hatalmas lehetőség van. A rendelés megismerésével remélem az igény is egyre nagyobb lesz mind a páciensek, mind a kollégák részéről. A legtöbb betegség multikauzális vagyis több okból fakadóan alakul ki, így adódik, hogy több szakterület összefogása, együtt gondolkodása nagyobb terápiás hatékonyságot eredményez. Sok betegségben tetten érhetőek lélektani összefüggések is. Fontos ennek felismerése, felvállalása, kezelése. Az együttműködés során pedig mi is jobban megismerjük egymás munkáját, szemléletmódját, amely inspiráló az új, közös határterületek felfedezésében is – összegezte a szakrendelés vezetője munkájának eredményeit.

Forrás

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram