Június 13. péntek, Anett, Antal
2025. április 30., 12:00

Postatörténet a kezdetektől

A Redempció, a szabadság ára című helytörténeti sorozat keretében a város postatörténetéről tartott előadást április 14-én Magony Ádám múzeumi munkatárs a Kiskun Múzeumban. Az eseményen résztvevők a kiskunfélegyházi és az országos postaszolgáltatás kialakulásának főbb állomásaival ismerkedhettek meg.

Magony Ádám előadását az információ fogalmának tisztázásával kezdte, és négy különböző meghatározást osztott meg a Wikipédiáról, hangsúlyozva, hogy a posta kialakulása az információ áramoltatásának szükségletéből ered. A kommunikációs formák fejlődését az őskorig visszavezetve mutatta be, kezdve a vadászat során használt szóbeli hírközléstől, majd rátérve a jelzőtüzek, lármafák, postagalambok és az állatok közötti információcserére, amelyek egyes vonásaikban előfutárai voltak a mai emberi kommunikációnak.

A mérföldkő az írásbeliség megjelenése volt, ami lehetővé tette, hogy az információk tartós formában is elérjék címzettjeiket. A középkorban a hírnökök vállalták az üzenetek közvetítését. A 11. századtól kezdve a helyi lakosság köteles volt segíteni a követeket – szállással, élelemmel és vízzel. Ezt a kötelezettséget kezdetben szokásjog szabályozta, később pedig Szent László és Könyves Kálmán törvénybe iktatta. Később II. András mentesítette a nemességet ezen kötelezettség alól.

A posta történetének következő fontos állomása a Paar családhoz kötődik, akik 1558 és 1722 között birtokolták az országos posta kizárólagos jogát, majd a rendszer állami irányítás alá került. A 17. században Bornemissza István főpostamesterként megpróbálta egységesíteni a magyar területek postahálózatát, de kísérlete nem járt tartós sikerrel.

Az előadás második részében Félegyháza postatörténete került a középpontba: a város első postaháza, a távíró megjelenése, valamint a „Nagyposta” és „Kisposta” működése. Kiemelt figyelmet kapott a 18. századi Molnár-féle ház, ami a város első távírdája otthona volt.

A prezentáció során számos dokumentum, fénykép és múzeumi tárgy segítette a téma mélyebb megértését. Magony Ádám személyes visszaemlékezésekkel is színesítette az estét, például édesanyja történeteivel, aki hosszú éveken át dolgozott a helyi postán és telefonközpontban.

A tudományos alapokat a budapesti Postamúzeum online adatbázisa és Fekete János helytörténeti kutató gyűjtései szolgáltatták, amik lehetővé tették, hogy a hallgatóság átfogó képet kapjon arról, hogyan vált a posta a modern társadalmak egyik alapvető intézményévé – Félegyházán is.

V. B.
Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram