Ónodi László: a legbüszkébb arra vagyok, hogy nincs szükségem gyógyszerekre

Középiskolás korában legendás mesterek szerettették meg vele a sportot. A torna sikereit Tulit Péternek, az úszás iránti rajongását Kuchinka Vilmosnak köszönheti. Ezen sportágak mellett még a labdarúgás állt nagyon közel a szívéhez.
– Olyan emberekkel úsztam együtt, mint Tóth Ákos, aki a Testnevelési Egyetem Úszó Tanszékének vezetője lett később. Nagyon eredményesek voltunk, a megyei 4x50 méteres vegyes váltónak a csúcsát mi tartottuk – emlékezett vissza.

A félegyházi iskolás évek után a Testnevelési Főiskolára jelentkezett, majd annak befejeztével a Magyar Honvédség kötelékébe lépett, mint testnevelő tiszt. A sportnak köszönhetően bejárta a világot: Dél-Koreától Franciaországon, Németországon, Jugoszlávián át számos helyen megfordult, ahol rangos versenyeket szerveztek. Testnevelőként maga is nagyon sokat tanult ez idő alatt. Franciaországban olyan továbbképzésen vett részt, ahol idegenlégiós közelharc oktatótól tanulhatott, de a honvédségnél nem volt ritka a ruhás úszás sem a katonáknak, itt teljes menetfelszerelés dukált a hosszokhoz. Volt idő, amikor már Magyarország háromnegyedében felügyelte a honvédségi testnevelést.
– Nekem a honvédség nagyon sokat adott, így a sporttal együtt eredményesen működött. Hadnagyként kezdtem a főiskola után, a többi rendfokozatot mindig soron kívül kaptam meg – mondta el.
2015-ben – akkor már nyugdíjasként – Sebők Jánossal megalapították a Félegyházi Szenior Úszó Klubot, és ettől az évtől számítva László életében újra az úszásé lett az egyik főszerep. Megtudtuk tőle, hogy jelenleg 28 főt számlál a klub és egy-két sportolót leszámítva ez állandónak is mondható. Tagjai a Magyar Szenior Úszó Szövetségnek, annak versenynaptára szerint készülnek az adott év versenyeire. Ez általában 10-14 megmérettetést jelent, amit saját költségükből fedeznek. Edzéseiket a helyi uszodában tartják, mesterünk Sebők János.

– Hetente háromszor az edzést szaunával kezdem, majd úszok, annyit amennyi jól esik. Ez általában ezer méter körül van. Nem vagyok fáradékony és izomlázam sem szokott lenni. Egyetlen dolgot tapasztaltam ami korábban nem volt jellemző, hogy bármennyit edzem, az eredményeim állandók maradnak, stagnálok. Sajnos a korosztályomat nem lehet rávenni, hogy sportoljanak. Pedig nagyon sok pozitív hozadékával találkoznának a mindennapokban.
Tervei között szerepel a 2027-es világbajnokságon való részvétel, ami akkor újra Magyarországon lesz. Tíz évvel ezelőtt részt vett vb-n, ahol sikerült teljesíteni a szintet, amit a csoportjából öten szintén megúsztak. Sebők János akkor is a legjobb lett, 12. helyen végzett korcsoportjában. László a 75-79 éves korcsoportban versenyez, amiről elmondta, hogy mellette van két Európa-bajnok is, így – ahogy fogalmazott – lapátolni kell, ha az ember valamilyen érmet akar szerezni. A szenior kategória az úszóknál 30 éves kor felett kezdődik, ötévente van korcsoportváltás. Szenior versenyzők között nem ritka a 89 éves sportoló. László számai az 50, 100, 200 hát és mell, valamint gyors váltóban is részt szokott venni.
– Meg szoktam kérdezni magamtól az érmek után, hogy ez tényleg én vagyok? De nem is az érmek számítanak, hiszen arra vagyok a leginkább büszke, hogy semmilyen gyógyszert nem szedek a vitaminokon kívül. Egészséges és kiegyensúlyozott vagyok, akit remek családdal áldott meg a teremtő. Vannak terveim és céljaim. Elégedett vagyok – mondta el végezetül Ónodi László.