Harminc éves a Constantinum óvoda és kollégium

A jubileumi esemény első részének a Sarlós Boldogasszony templom adott otthont, ahol dr. Bábel Balázs, az egyházmegye főpásztora mutatott be ünnepi szentmisét, amelyen közreműködött Geszler Péter és Hajagos Gyula plébános is. A meghitt szertartás után az óvodások mesejátékkal, a kollégisták közös énekléssel tették emlékezetessé a napot, melyet az intézmény kórusa és zenekara kísért.

Dr. Bábel Balázs a liturgia után az alábbi gondolatokkal elevenítette fel az elmúlt évtizedek történéseit:
– Harminc évvel ezelőtt kezdte meg működését az intézmény, ahol a pedagógusok a hit megélésére és Isten szeretetére nevelik a gyermekeket. Napjainkban különösen fontos a közösség, hiszen sok gyereknek nincs testvére, és ha nem tanulják meg az együttélés szabályait és mások tiszteletét, könnyen önzővé válhatnak. A nevelők nap mint nap segítik őket ebben. Fontos, hogy a gyermekek megtanulják az életvezetés helyes sorrendjét: először a szükséges, majd a hasznos, és csak ezután következhet a kellemes. Aki ezt a rendet megtartja, bölccsé válik. Hangsúlyozta, hogy a gyermekeknek nemcsak ügyesnek, hanem jónak is kell lenniük, hiszen a mai világban éppen a jóság hiányzik sok emberből – erre tanít minket az Úr Jézus.

Dávid M. Bernadette nővér, a Kalocsai Iskolanővérek általános elnöknője is köszöntötte az egybegyűlteket:
– Végtelen hálával tartozunk ezért a kegyelemért, amely lehetővé tette, hogy ma itt lehessünk. Hálás szívvel kívánok sok áldást az itt dolgozóknak. Valószínűleg ugyanezt kívánták elődeink is, amikor 1994-ben, a kommunista diktatúra lezárása után, újraindulhatott az intézmény. Félegyházán szeretik és tisztelik a Constantinumot, amelybe egyre több gyermeket íratnak be. Jelenleg mintegy 1200 diák tanul az intézmény különböző egységeiben, ahol a tudás megszerzése mellett szeretetet és életvezetési szabályokat is elsajátíthatnak.

Bernadette nővér szavait követően Csányi József polgármester fejezte ki elismerését:
– A mai nap az értelem és a jövő ünnepe. Büszkék lehetünk arra, hogy ez az intézmény már három évtizede működik, és a kommunista diktatúra után is fennmaradt.
A polgármester végezetül köszönetet mondott az intézmény dolgozóinak.
Az eseményt állófogadás követte, amelyre a város közjogi méltóságai, intézményvezetői és az óvoda, kollégium korábbi munkatársai is meghívást kaptak.

Délutáni programok
A délután sem telt eseménytelenül: 13 és 16 óra között városi óvodás találkozót szerveztek a korábbi óvodások számára. Emellett az intézmény tornatermében óvodatörténeti kiállítás nyílt, amely régi csoportképek, névsorok, életképek és újságcikkek segítségével idézte fel az óvoda három évtizedes múltját, tisztelegve az alapítók előtt.
Egy óvodapedagógus gondolatai
Az intézmény egyik óvodapedagógusa, Ignáczné Tar Erika, aki 1996 óta dolgozik a Constantinum Katolikus Óvodában, így fogalmazta meg érzéseit:
– Számunkra a gyermekek értelmi és testi fejlődése mellett a lelki gyarapodásuk is kiemelt cél. Azt szeretnénk, ha az óvodások otthon éreznék magukat, és olyan szemléletet sajátítanának el, amely segít meglátni a jót és a szépet a világban. Fontosnak tartjuk, hogy önálló, boldog felnőttekké váljanak, és hitük támaszt nyújtson számukra az élet nehézségei közepette.
Az óvoda története
Mindák Józsefet, az intézmény vezetőjét az óvoda történetéről kérdeztük:
– A Constantinum Katolikus Óvoda és Kollégium új épületét 1995. február 2-án adták át a Petőfi és Arany János utca sarkán, egy 130 millió forintos beruházás keretében. Az épületet dr. Dankó László érsek áldotta meg, az ünnepségen pedig dr. Bíró László püspök is részt vett. Az óvodát és a kollégiumot a félegyházi születésű Csitos Ágnes M. Antonella nővér álmodta meg, aki a kalocsai iskolanővérek anyagi támogatásával hozta létre az intézményt. Az épületben főzőkonyha, tágas ebédlő, jól felszerelt tornaterem és kápolna is helyet kapott.
Jelenleg az óvodában öt csoportban – négy tiszta és egy vegyes csoportban – összesen 129 gyermeket nevelnek keresztény értékek mentén. A helyi óvodai program alapelve, hogy minden gyermek egyedi és megismételhetetlen. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy szeretetteljes környezet vegye körül őket, amely segíti személyiségük egészséges fejlődését.
A hitre nevelés az óvodai mindennapok szerves része. A gyermekek reggelente gyertyagyújtáskor saját szavaikkal imádkoznak, énekelnek és bibliai történeteket elevenítenek meg. Az intézmény szoros kapcsolatot ápol a Móra Ferenc Általános Iskolával is, amelynek pedagógusai részt vesznek az óvodai programokban, segítve a zökkenőmentes óvoda-iskola átmenetet.
A mozgásfejlesztésnek is kiemelt szerep jut: az intézmény részt vesz a Bozsik-programban, a DKKA kosárlabda-akadémia képzéseiben, valamint középső és nagycsoportos gyermekek számára úszásoktatásra is lehetőség van. Az egészséges életmódra való nevelés a mindennapok része, a gyermekek rendszeresen friss zöldséget és gyümölcsöt kapnak, hogy már fiatal korban tudatosítsák bennük az egészséges táplálkozás fontosságát.
A Constantinum intézményegységei az elmúlt harminc évben nemcsak a gyermekek számára jelentett biztos pontot, hanem a családoknak is. Az óvoda számos programot szervez, a kollégium második otthont nyújt a tanulók számára. A jubileumi ünnepség méltón tükrözte az intézmény értékeit és hagyományait, amelyek mentén továbbra is formálják a jövő generációját.