Június 20. péntek, Rafael
2025. május 24., 12:00

„Gubcsi-zsáner” – festmény és vers talált egymásra a művelődési központban

Különleges művészeti esttel ajándékozta meg a közönséget a Városalapítók Hete Hagyományőrző és Kulturális Fesztivál nyitó programja május 23-án, a Móra Ferenc Művelődési Központban. Gubcsi Attila festőművész és Gubcsi Lajos költő közös estje, a „Gubcsi-zsáner – Attila színben, Lajos lírában” című kiállításmegnyitó a képzőművészet és irodalom rajongóit hozta össze.

A péntek esti esemény nem csupán egy kiállításmegnyitó volt, hanem egy összművészeti élmény: a félegyházi születésű Gubcsi Attila festményei és testvére Gubcsi Lajos érzelmekben gazdag versei egymásra hangoltan szólították meg a látogatókat.

A Mátyás Király Citerazenekar műsorát követően Csányi József polgármester köszöntötte a megjelenteket, hangsúlyozva, milyen fontos szerepe van az ilyen eseményeknek a város kulturális életében.

– Városunk kulturális öröksége és annak megőrzése komoly feladat, hiszen kisváros létünk ellenére egy országnak elegendő alkotót adtunk. És hogy mi inspirálta vagy inspirálhatta nagyjainkat, azt talán Márai Sándor fogalmazta meg legjobban: a szülőváros – mondta, hozzátéve, hogy a szülőváros meghatározó életélményeink nagy részének helyszíne.

– Valószínűleg Gubcsi Attila életében is így volt, hiszen munkásságát átjárta a békés táj, a gyönyörű nő és a méltósággal viselt szegénység, az alföldi táj, a folyók, tavak párával átitatott világa, a homályból kitörés örök képe, a női szépségben és szellemben rejlő átvitt és tényleges testi mítosz és a leszakítottak sorsa iránti született érzékenység. Ma itt a tárlatot végig járva, ezen momentumokat mind megtaláljuk, és átérezhetjük az életérzést, mely a művészben rejlett, hiszen azt valósághűen tárja elénk. Egyedi látásmódja minket is egy új ismeretlen világba röpít. Kérem önöket, szánják rá az időt és egyenként nézzék végig a tárlatot, és utazzanak együtt a művésszel – fogalmazott.

A polgármesteri köszöntőt ajándékkönyvek és díjak átadása követte. Gubcsi Lajos Tánc a pokol tornácán című könyvét helyi és környékbeli iskolák kapták ajándékba, majd a Gubcsi Lajos alapította Ex Libris Díjakat adták át. A rangos elismerést Szabó Attila délvidéki fotóművész és a Mátyás Király Citerazenekar vehette át.

Az est művészi rangját Schramek Géza színművész emelte, aki Gubcsi Lajos verseiből és prózáiból olvasott fel összeállítást.

A „Gubcsi-zsáner – Attila színben, Lajos lírában” című kiállítást maga Gubcsi Lajos nyitotta meg. Félegyháza szülötte arra kérte a látogatókat, hogy álljanak meg egy-egy kép előtt, és gondolkodjanak el azon, hogy vajon mit is látnak.

– A képeknek nincsen címe, a Summa című albumom számára készítette Attila öcsém három éven keresztül. A képek és grafikák között a családot is megtaláljuk, nagyapák, anya, gyerekek is felbukkannak, felidézve hogy kiktől, honnan is származunk – mondta.

A megnyitó gondolatokat követően Schramek Géza színművész olvasott fel Baki Péter festőművész méltatásából, melyben a 2020-ban elhunyt Gubcsi Attila alkotói pályáját összegezte.

– Gubcsi Attila egyetemi festőtársam, legjobb barátom volt. Az első kép, amire emlékszem, a főiskolán az epreskertben készült műterem ablakból festett virágzó fa volt. Minden benne volt, amit mesterétől elsajátíthatott. De már érezni lehetett ezen a képen is azt a pluszt, azt a sajátságos, vibráló atmoszférát, mely jelen volt Attila festészetében. Természetelvű festői szellemisége képről képre épült, teljesedett ki. De sosem tért el a magyar kultúrában igen erőteljesen meglévő emberközpontú naturalizmustól, mely nem nélkülözött némi szociális elkötelezettséget sem. Nem vonzották a különböző művészi, festői újítások, kísérletek. Nyíltan vállalta ezt a hagyományos, konzervatív festőiséget, szellemiséget. Nem vonzotta az absztrakció, a modernizmus. Maradt csendes, befelé forduló festő. A művészt a látvány ragadta meg. A látvány árasztotta érzelmeket, gondolatokat, szellemiséget fordította, ez szőtte át festőiségét. Portréi, zsánerképei, az emberi sorsok megrázó, vagy éppen átszellemült lenyomatai mélységes empátiáról, szeretetről szólnak, nem mellesleg remekül megfestve. Kétségtelen nehéz elképzelni képeit egy modern kortárs tárlatban. De nem is ez volt a célja. Attila a saját szellemiségével átitatott látvány segítségével juttatja el a befogadót a lélekhez. E saját új festői látvány erejével. És ez teszi művészetét tulajdonképpen kortalanná – hangzott a laudáció.

A „Gubcsi-zsáner – Attila színben, Lajos lírában” című tárlat június 14-ig látogatható a művelődési központ nyitvatartási idejében. Az alkotások bemutatását Gubcsi Lajos Summa – lírai regény Gubcsi Attila festményeivel című albuma is segíti, amely elérhető az Országos Széchényi Könyvtár online gyűjteményében.

Fotó: Patyi Zoltán

G. E.
Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram