Dr. Gyulai Balázs – Precizitás a rendelőben, erő a ringben

Az út a ringig
Balázs sportos múltja tökéletes alapot adott a pankrációhoz.
– Több mint egy évtizedig úsztam, majd kipróbáltam a kungfut, a Kyokushin karatét és a rögbit is – meséli. – 2010-ben kezdtem el Budapestre járni pankrációedzésekre, ahol a harcművészeti múltam nagy előnyt jelentett.
A pankráció nem csupán küzdősport, hanem egy összetett műfaj, amely a fizikai erőnlétet és a színpadi jelenlétet ötvözi. A mozdulatokat rengetegszer kell gyakorolni, hogy a ringben minden ütés, dobás és ugrás látványos, de biztonságos legyen.

A svéd szupermodell harcos
A pankráció világában nem elég az erő és a technika – kell hozzá karizma, művészeti érzék és persze kitartás is. Balázs 2010 óta hódol ennek a látványos, show-elemekkel tarkított küzdősportnak, amelyben a harc és a történetmesélés tökéletes elegyet alkot. Magyarország legnagyobb pankrátor-rendezvényein rendszeresen fellép, ahol a nézők egy akciófilm izgalmát élhetik át élőben.
A ringben Svedberg néven ismert, egy extravagáns karakterként, akit külföldi tapasztalatai és többnyelvűsége ihletett.
– Gyerekkorom egy részét Svédországban töltöttem, és ott találkoztam először a pankrációval – meséli. – A Svedberg egy svéd vezetéknév, amelyet azért választottam, mert az ott töltött évek nagy hatással voltak rám. Amikor elkezdtem a pankrációt, a modellkedés is népszerű volt, így a karakterem egy svéd szupermodell-harcos lett.

– Említetted a történet mesélését. Ez hogyan valósul meg a ringben?
– Ez egy színház. A mozdulatok valósak, az ütéseket tényleg érezzük, és ha valaki hibázik, annak következményei lehetnek. Ugyanakkor a pankrátorok történeteket mesélnek el, drámát és érzelmeket visznek a küzdelembe. A legjobb meccsek olyanok, mint egy jó film vagy sorozat: bevonják a nézőt, és együtt érez velünk.

Térjünk át a polgári foglalkozásodra. Hogyan lett belőled fogorvos?
– A családomban többen is az orvosi hivatást választották, de számomra ez nem az első végzettség volt. Mindig is érdekelt a biológia és a természettudományok világa. Bár diszlexiás vagyok, ezt soha nem hátrányként éltem meg, inkább egy kihívásként, amit meg kellett oldanom. Határozott célom volt, hogy diplomát szerezzek, így először a Szegedi Tudományegyetemen rekreációszervezés és egészségfejlesztés szakon végeztem.
A diploma megszerzése után rögtön jelentkeztem a fogorvosi szakra, mert tovább akartam tanulni, bár akkor még nem éreztem erős hivatástudatot a fogászat iránt. Mivel elfogadták az előző diplomámat, úgy döntöttem, hogy belevágok. Hamar rájöttem, hogy ez a szakma sokkal izgalmasabb és összetettebb, mint azt korábban gondoltam. Idővel teljesen magával ragadott a fogászat világa, és azóta is elkötelezetten fejlesztem magam. Folyamatosan szakirodalmat olvasok, követem az új kutatásokat és a legmodernebb kezelési módszereket, hogy a pácienseimnek mindig a legjobb ellátást nyújthassam.
Dr. Gyulai Balázs nemcsak a rendelőben, hanem a ringben is a maximumot nyújtja. Precizitás és erő – ezek az értékek határozzák meg mindkét hivatását. És hogy mit tart a legfontosabbnak? Azt, hogy akár fogorvosként, akár pankrátorként, mindig a legjobbat adja a közönségének és a pácienseinek egyaránt.
Fotó: dr. Gyulai Balázs, Szegedi Renáta