Zöldítés a félegyházi távhőellátásban– függetlenedünk az orosz földgáztól

– Mi a jelenlegi helyzet a félegyházi távhőszolgáltatásban?
– Kiskunfélegyházán a távhő városi kézben van és abban is marad. Hét évvel ezelőtt az önkormányzat visszavette a távhőszolgáltatást azoktól, akik évtizedekig saját érdekeik mentén üzemeltették. Az elöregedett állapotú kazánokat és elosztóhálózatot az elmúlt években karbantartottuk, azonban nagyobb fejlesztéseket nem tudtunk végrehajtani. Ennek eredménye jelenleg egy működő, de pazarló távhőhálózat. Dolgoztunk azon, hogy Európai Uniós forrás megjelenése esetén új alapokra tudjuk helyezni a távhőszolgáltatást. Koncepciót készítettünk arra, hogy milyen lépésekben lehet 21. századi szintre emelni a működtetést, az EU által is megkövetelt hatékony távhőrendszerré válás érdekében. Ebből néhány lépés megvalósult. A Darvas téri fűtőmű területén magánberuházásban gázmotor és akkumulátoros tároló került telepítésre, ezzel magas hatásfokú termelés keretében hő- és villamosenergiát állít elő a külső partnerünk. Nagy lépés volt ez az ellátásbiztonság és a hatékony távhőtermelés irányába, azonban az elöregedett kazánparkon és az elosztóhálózat helyzetén ez nem segített, és az Unió által előírt hatékony távhő kritériumainak sem tudunk megfelelni.
– Milyen fejlesztések megvalósítását tűzték ki célul és milyen forrásokra számíthat a város?
– Mint említettem Európai Uniós kötelezettség a zöld és hatékony távhőtermelés, amellyel az orosz földgáztól való függetlenedés érhető el, és amelyet a jelenlegi kormányzat is teljes mellszélességgel támogat. Jelenleg Kiskunfélegyháza közel 4 milliárd forint összegű pályázati forrás várományosa, melyből 4,5 milliárd forint összértékű beruházás valósulhat meg. Fontos, hogy a megújuló energiára épülő projektek esetében mind az önkormányzati, mind a magánberuházás egyszerre kell, hogy megvalósuljon, hiszen a két pályázati projekt feltételezi egymást. Az önkormányzati Kft. csak abban az esetben tudja a 100 %-os támogatási intenzitású uniós támogatást új csővezeték építésére felhasználni, amennyiben a magánberuházó által a megújuló energiatermelő létesítmény is megvalósul. A támogatás és a beruházás teljes összegének különbözetét, csaknem 600 millió forint önerőt a magánberuházónak kell biztosítani a létesítmény megvalósításához, aki ezen felül 10 millió forint értékben játszótérfejlesztést vállalt a Petőfi lakótelepen. Ez egy soha vissza nem térő pályázati lehetőség arra, hogy több évtizedre előre biztosítsuk a biztonságos és hatékony távhőellátást Félegyházán.
– Pontosan mi fog megvalósulni?
– Jelenleg a gázzal üzemelő kazánok a lakótelep közepén vannak. Ez egy adottság, de nem egy szerencsés helyzet. A magánberuházó által tervezett biomassza létesítmény – amely teljesen a helyi erdészetekből származó megújuló faaprítékkal fog működni – a lakótelep szélére a vasút mellé kerülne. Ennek a technológiája 21. századi fejlett rendszer, szűrőrendszerének köszönhetően nem fog szaghatással járni és a károsanyag kibocsátása is rendkívül alacsony. Fontos az is, hogy a zajterhelés se növekedjen, kétnaponta egy kamion fogja megközelíteni a létesítményt, de az sem a lakótelepen keresztül, hanem a Kőrösi út felől, mindezt szigorúan munkaidőben. Ezzel párhuzamosan a létesítményhez egy új csővezeték épül 663,7 millió forint támogatásból, valamint egy nagy volumenű csővezetékhálózati korszerűsítés is megvalósul 1,5 milliárd forint támogatással, a jelenlegi távhőrendszer teljes közterületi hosszában. A rekonstrukció által minimálisra fog csökkenni a víz- és hőveszteség, és növekedik az ellátásbiztonság, ami a távhőszolgáltatás költségét csökkenti, azaz olcsóbb lesz a távhő. Mindenképp arra kell törekednünk, hogy a gázra legyen más alternatívánk, hiszen a földgáz részarányát a távhőtermelésben csökkentenünk kell, amely nem csak Uniós előírás, de erőteljes kormányzati szándék is. A pályázat megvalósítása során az elöregedett gázkazánok mellett az új létesítményben korszerű, megújuló energiát használó kazánok épülnek ki, amelyek nem csak műszaki probléma, hanem egy esetleges földgázáremelkedés esetén is olcsó és stabil hőtermelést fognak biztosítani.
– Ennek a működésére vannak pozitív példák?
– Természetesen. A környezetünkben Kecskeméten már régóta működik egy ennél sokkal nagyobb biomassza erőmű, illetve Baján is évtizedek óta problémamentesen üzemel.
Fotó: Illusztráció/MI






