Vigyázzon! SMS-ben próbálkoznak a csalók
Az elmúlt napokban több lakossági bejelentést is érkezett a rendőrségre. A bejelentők olyan SMS-eket kaptak, amiben a címzettet egy csomagküldemény rövid időn belüli érkezésére emlékeztetik. Az üzenet egy linket tartalmaz, amit megnyitva valamely csomagküldő szolgálat arculati elemeivel ellátott weboldal jelenik meg, azonban ott semmilyen funkció nem érhető el. Az oldal egyetlen célja, hogy az óvatlan látogató telefonjára vagy más okoseszközére egy kártékony kódot tartalmazó alkalmazást telepítsen, melynek segítségével az elkövetők hozzáférhetnek az eszközön tárolt adatokhoz.
A támadás elsősorban Android-rendszert futtató eszközöket érint, amelyeken települést követően az alkalmazás akár a netbank-applikációban tárolt adatokhoz is hozzáférhet.
Az áldozattá válás elkerülése érdekében fogadják meg az alábbi tanácsokat:
- A támadás megelőzése céljából minden esetben ellenőrizze, hogy valóban attól a csomagküldő-szolgáltatótól kapja-e az értesítést, amelytől a csomagot várja!
- Vegye figyelembe azt is, hogy a csomagküldő szolgáltatók saját, hivatalos weblapjukra irányítják át a felhasználókat a csomagkövetési rendszer eléréséhez! A legtöbb esetben a szolgáltatók közvetlenül az üzenetben is tájékoztatják a csomagkézbesítés várható időpontjáról, azt nem szükséges külön felületen ellenőrizni.
- Az üzenetben érkezett hivatkozásra kattintás előtt minden esetben érdemes megnézni, hogy milyen címen nyílik meg az adott tartalom, és amennyiben ez már látszólag is eltér a szolgáltató valós oldalától, azt mielőbb zárják be!
- Az androidos eszközökön nem javasolt az ismeretlen forrásból származó alkalmazások telepítésének engedélyezése.
- Ezen kívül célszerű lehet valamilyen biztonsági szoftver használata is, amely automatikusan blokkolja a kártékony tartalmak elérését.
Az Euronews cikkében hozzáteszi: A csaló üzeneteket bejelenteni a csirt@nki.gov.hu email címen vagy az nki.gov.hu weboldalon lehet. A bejelentéskor meg kell adni a feladó telefonszámát és az üzenetben található hivatkozást.
Mit tegyünk, ha mégis letöltöttük az applikációt?
Útmutató Android 8.1; Android 9.0; Android 10.1; Android 11.0 rendszerű készülékekhez:
1. A „FluBot Malware Uninstall” nevű alkalmazás letöltése (kizárólag) a Google Play Áruházból, majd ennek telepítése.
2. A fertőzött készülék Wi-Fi és mobil adatkapcsolatának leállítása.
3. A képernyőn megjelenő utasítások követése.
4. Az utasításokat követve a rosszindulatú alkalmazás eltávolítása.
5. A képernyőn megjelenő lépések végrehajtásával az alapértelmezett indítóválasztás visszavonása.
6. A „FluBot Malware Uninstall” nevű alkalmazás eltávolítása.
Amennyiben a „FluBot Malware Uninstall” nevű alkalmazás segítségével a fertőzés nem szüntethető meg, abban az esetben javasolt:
1. A készüléken tárolt adatokról (pl. fényképek, kontaktok stb.) biztonsági mentés készítése, majd
2. a készülék gyári beállításokra történő visszaállítása.
Fertőzés esetén ajánlott a meglévő jelszavak cseréje, ezzel biztosítható a további visszaélések megelőzése.