április 22. kedd, Csilla, Noémi
2025. április 13., 16:00

Tudatos táplálkozás a sportban – így kerülhetjük el a leggyakoribb hibákat

A megfelelő étrend kulcsszerepet játszik a sportteljesítményben és az egészség megőrzésében legyen szó gyerekekről vagy felnőttekről. Ötvös Dorina táplálkozási tanácsadó szerint a tudatos étkezés nemcsak az energiaszintet és a fizikai állóképességet javítja, hanem a mentális egyensúlyt is támogatja. Az interjúban arról beszélt, milyen tápanyagokra van szüksége egy aktív életet élő embernek, milyen gyakori hibákat követnek el a sportolók, és hogyan lehet egészséges étrendet fenntartani a rohanó hétköznapokban.

Miért fontos a megfelelő táplálkozás a sportoló gyerekek és felnőttek számára?
– A megfelelő táplálkozás alapvető fontosságú, hiszen minden ebből ered: a hangulat, az energiaszint, a teljesítőképesség és még a bélflóra egészsége is. A sporthoz elengedhetetlen a kiegyensúlyozott étrend. Az étkezés jelentősen befolyásolhatja a közérzetet is – például egy cukros sütemény gyors energialöketet adhat, de hamarabb okozhat levertséget, míg egy banán tartósabb energiát biztosít. Egy jól összeállított reggeli pedig egész nap pozitívan hathat a teljesítményünkre.

Melyek azok az alapvető tápanyagok, amelyekre egy aktív életmódot folytató embernek különösen szüksége van?
– Ez nagyban függ a sportág típusától. Egy maratonistának például magas kalóriabevitelre kell figyelnie, amelyet többféleképpen biztosíthat. Egy testépítő számára viszont az izommegtartás a legfontosabb. Míg egy futónak az edzés közbeni energiaraktárak feltöltése a cél, addig egy erőemelő esetében a szálkás izomzat elérése lehet a prioritás. Az utóbbi esetben előfordulhat, hogy a versenyre való felkészülés során az energiaszint alacsony marad. Általánosságban azonban elmondható, hogy a sportolóknak kiemelten fontos a minőségi szénhidrátok, fehérjék és zsírok bevitele. A gyermekek számára is kulcsfontosságú a megfelelő szénhidrátbevitel, azonban nem mindegy, hogy ezt gyümölcsökből vagy feldolgozott édességekből fedezik. Érdemes betartani a 80-20%-os szabályt, vagyis az ételeink 80%-a legyen tápanyagban gazdag, egészséges forrásból származó.

Hogyan befolyásolja az étkezés a sportteljesítményt?
– A sportolás előtt érdemes könnyen emészthető szénhidrátokat fogyasztani, például datolyát vagy banánt, amelyek gyorsan energiát biztosítanak. A szénhidrátok a regenerációt és az izomépítést is támogatják.

Mik azok a gyakori táplálkozási hibák, amelyeket a sportolók – akár gyerekek, akár felnőttek – elkövetnek?
– Sokan gyerekkorban hozzászoknak ahhoz, hogy szinte bármennyit ehetnek, mert az aktív mozgás miatt nem híznak. Ez azonban később problémát okozhat, hiszen a sportolás intenzitása idővel csökkenhet, míg az étkezési szokások változatlanok maradnak. A korral az anyagcsere is lassul, így könnyebben kialakulhat súlygyarapodás. Érdemes már gyermekkorban tudatosan kialakítani az egészséges táplálkozási szokásokat, hogy felnőttként se legyen nehéz az alkalmazkodás. Manapság rengeteg egészséges alternatíva létezik a szénhidrátpótlásra is, amelyeket érdemes előnyben részesíteni.

Hogyan lehet egyensúlyt tartani a sport és a megfelelő táplálkozás között egy mozgalmas hétköznapon?
– Ez leginkább tudatosság és tervezés kérdése. Idő- és energiabefektetést igényel, de megfelelő előkészületekkel könnyen megvalósítható. Jó megoldás lehet például, ha egészséges nassolnivalókat tartunk kéznél – akár olyan helyen, ahol nem szokásunk keresni, így elkerülhetjük a megszokott, kevésbé egészséges alternatívákat. Fontos, hogy ne alakuljon ki bűntudat az étrendváltoztatás miatt, hiszen a táplálkozásunk hosszú távon kell, hogy fenntartható és élvezetes maradjon. Az előre csomagolt ételek vagy egyszerűen elkészíthető, tápláló alapanyagok beszerzése is segíthet abban, hogy egy rohanós nap során is egészségesen táplálkozzunk.

Vannak-e olyan egyszerű, de tápláló ételek, amelyeket a szülők könnyen elkészíthetnek a sportoló gyerekeik számára?
– Az egyik kedvencem a datolya, amelyet meg lehet kenni egy kis magvajjal, majd leönteni 90%-os étcsokoládéval. Ez nemcsak finom, hanem kifejezetten egészséges is. Bár magas a természetes cukortartalma, lassan felszívódó szénhidrátként kevésbé terheli meg a szervezetet, és nem okoz hirtelen vércukorszint-ingadozást.

Milyen folyadékpótlást ajánl a különböző intenzitású edzésekhez?
– A folyadékpótlás kiemelten fontos, hiszen sportolás közben fokozott az izzadás, így megnövekszik a vízvesztés. A megfelelő hidratálás mellett izotóniás italok is segíthetnek a gyors elektrolitpótlásban.

Mit gondolsz a különböző táplálékkiegészítőkről? Szükség van rájuk, vagy a természetes táplálékok is elegendőek?
– Sok tévhit él a táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban. Természetesen lehet teljes és egészséges életet élni nélkülük is, de sok esetben hasznos kiegészítők lehetnek. Napjainkban sok élelmiszer tápanyagtartalma csökkent, így előfordulhat, hogy bizonyos vitaminokat és ásványi anyagokat kiegészítő formájában kell bevinni. Például sokan szenvednek valamilyen vitaminhiányban, amelyet célzott táplálékkiegészítőkkel lehet ellensúlyozni. Emellett a fehérjekészítmények is segíthetnek azoknak, akik nehezen jutnak elegendő fehérjéhez a táplálkozásuk során. Fontos azonban, hogy csak minőségi termékeket válasszunk, és tisztában legyünk azzal, milyen célt szeretnénk elérni velük. Érdekes módon egy átlagos bolti zacskós levesben például több káros anyag található, mint egy tiszta, természetes alapanyagokból készült fehérjekészítményben.

Milyen gyakori tévhitekkel találkozol az egészséges táplálkozással kapcsolatban, és mit tanácsolsz velük szemben?
– Az egyik legnagyobb tévhit, hogy az egészséges táplálkozás egyenlő a csirkemell és rizs diétával. Ez egy versenyfelkészüléshez megfelelő étrend lehet, de egy átlagos sportoló számára korántsem ideális vagy fenntartható. Egy másik gyakori tévhit, hogy az egészséges életmód csak lemondásokkal jár. Pedig a tudatos étkezés nem kell, hogy önsanyargatás legyen – sőt, az ízlésünkhöz igazított, változatos és tápláló étrenddel hosszú távon is fenntartható és élvezhető életmódot alakíthatunk ki.

Barta Dávid
Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram