Május 13. kedd, Imola, Szervác
2025. április 24., 10:00

Tavaszi hagymásokból színpompás virágmezők

A tavaszt szinte mindenki várja. A barna és szürke sok-sok árnyalatában gazdag téli hónapok után bármilyen szerény vagy élénk szín felüdülést nyújt a szemnek és a léleknek. Nálunk a természetnek egy különös növénycsoportja üdvözli a télből való ébredést és megújulást. Ők a tavaszi hagymások. Törékeny kis évelők, amelyek halk és finom vagy harsogó színeikkel kürtölik világgá az élet dicséretét. Életüket arra a néhány hétre teszik fel, amikor virágpompájukkal díszbe öltöztetik a föld azon szeletét, ahol élnek. Élőhelyük többnyire Európa és Ázsia nyáron meleg és száraz gyepei és erdőszélei. A virágzás után a hőség és a szárazság elől a földalatti hagymába húzódnak vissza, ahol apró kis gyökér és virágszálakkal vészelik át az életet pusztító időszakot. Aztán a csapadékosabb tél és tavasz után kihajtanak, kihasználva a rövid időszakot, amikor virágba borulva újra „élnek” és erőt gyűjtenek a továbbéléshez.

Ezek a „vagány” kis virágok gyorsan felkeltették a botanikusok és növénynemesítők érdeklődését. Gyönyörűséges krókusz, nárcisz, jácint, fürtös gyöngyike fajtákat nemesítettek ki, de az abszolút sztár az – amúgy a természetben is fajgazdag – tulipán lett. A nemesítés egyre nagyobb és pompásabb virágú tulipánokat hozott létre, amelyek változatos alakban és színekben kombinált tavaszi díszbe burkolóznak.

2019-ben ezt a tavaszköszöntő virágpompát álmodták a zöldváros tervezői a Kossuth utcára, egyértelműen utalva annak megújulására. Erre a megújulásra pedig évről-évre, a lehetőségeink szerinti mértékben és a változó körülményekhez igazodva mi is törekszünk.

A nemesített tulipánokat, amennyiben bolygatott – öntözött, kaszált, mély árnyékos – területen vannak, akkor évente újra kell telepíteni. Ezért arra az elhatározásra jutottunk, hogy az ágyak egy részét különböző vadtulipánok és nárciszok vegyes keverékével ültetjük be. Ezek színes kavalkádja egyrészt szépen belesimul abba a természetszerű növényalkalmazásba, amely a Kossuth utcára jellemző, másrészt ezek a növények jobban bírják a nyári árnyékot és a gyep öntözését is. Szakmai tapasztalatok szerint az így kialakított tavaszi hagymás virágágyak legalább 4-5 évig megtarthatók a helyükön. Ezt igazolta az első ilyen virágágyunk, amelyet 2021 őszén telepítettünk be vadvirágos hagymás növényekkel, az idei tehát a negyedik éve és még mindig szépen virágzott ezen a tavaszon is. Most már több – fehér és sárga – nárcisszal beültetett virágágy is található, de a megszokás kedvéért valamennyi tulipánt tavaly is telepítettünk az idei tavaszra. Reményeink szerint egy-két év alatt eljutunk oda, hogy mindig csak az ágyak ötödét-hatodát fogjuk öt-hat évente újra telepíteni, így mégis mindegyik ágy virágos lesz tavasszal. Folyamatosan keressük azokat a fajokat, fajtákat, amelyek a Kossuth utca speciális környezeti adottságaihoz leginkább tudnak alkalmazkodni.

Mindezek mellett szerte a városban a mulcsozott, naposabb virágágyakban évek óta folyamatosan telepítünk csoportokban vagy foltokban nárciszokat és tulipánokat. A kedvezőbb körülmények miatt ezek akár évtizedekig a helyükön maradhatnak, helyenként lassan-lassan elfogyva, dee többnyire egyre nagyobb foltot képezve.

A Kossuth utca idén tavaszra felújított – csak Zöld város 2-ként emlegetett – zöldfelületein nagy foltokban kék színű fürtös gyöngyike mezőket telepítettünk, ezzel is új színt hozva a virágágyakba.

Nagy Ágnes

városi főkertész

Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram