Országos verseny zajlik a művészeti iskolában

– A Kiskunfélegyházi Balázs Árpád Alapfokú Művészeti Iskola és a Hidas Frigyes Alapítvány Kiskunfélegyháza immár ötödik alkalommal megrendezi meg az országos versenyt. Milyen céllal hívták életre a megmérettetést?
– A verseny célja hármas. Egyrészt szeretnénk elősegíteni a magyar zeneszerzők műveinek népszerűsítését, másrészt lehetőséget adni az alapfokú művészeti iskolák tanulóinak tehetségük bemutatására, harmadrészt pedig segíteni, hogy új kapcsolatok alakuljanak ki a hazai alapfokú művészeti iskolák között. Az országos versenyek kiírásaiban gyakori az egy stílusirányzatra vonatkozó verseny felhívása, esetleg kifejezetten egy hangszerre, vagy hangszercsaládra kiírt zenei verseny. Ehhez képest mi az alapfokon oktatott szinte összes zeneművészeti szakot magába foglaló megmérettetést szervezünk.
– A versenyen csak és kizárólag magyar zeneszerzők műveiből választható előadási darab. Miért?
– Fontosnak tartjuk, hogy a zenét tanuló fiatalok minél szélesebb körben és minél mélyebben ismerkedjenek meg Magyarország zenei kultúrájával. A növendékek hangszeres tanulmányaik elején egyszerű népdalokkal tanulják meg a hangszerkezelés alapjait, de később a tananyag egyre inkább eltávolodik ettől. A versennyel szeretnénk rávilágítani arra, hogy milyen sok és mennyire értékes mű született hazánkban. A világ számos pontján nagy tisztelet és szeretet övezi a magyar szerzők műveit, melyek között a hangszeres szólistáktól az énekegyütteseken át a szimfonikus zenekarokig mindenki találhat bőséges választékot interpretációjához.Fontos tehát, hogyezek a művek ott csendüljenek fel a legtöbbször, ahol megszülettek, Magyarországon.
– Mennyien jelentkeztek idén?
A versenyre az alapfokú művészeti iskolák tanulói nevezhettek, szóló – ezen belül is hangszeres és vokális – és kamara kategóriában, négy korcsoportban. Mintegy 50 jelentkező tisztelte meg a versenyt. Túlnyomó részt szólisták, de érkezik 15 kamaracsoport is. Mivel a furulyát leszámítva minden hangszerrel lehetett jelentkezni, így nagyon színes a paletta: hárfától kezdve a hegedűn, zongorán és gitáron át egészen a különböző fa- és rézfúvós hangszerekig.
– Hogyan értékelik a versenyzőket?
– A fiatalokat háromtagú szakmai zsűri pontozza, előre meghatározott és kialakított szempontrendszer alapján. A zsűri elnöke dr. habil. Kecskés György kürtművész, a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának dékánhelyettese, egyetemi docense, rézfúvós tanszék vezetője, a Szegedi Szimfonikus Zenekar kürt szólamvezetője. Zsűritagként Bársony Péter Liszt Ferenc-díjas brácsaművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docense, a Grazi Zeneművészeti Egyetem professzora és prof. dr. Duffek Mihály zongoraművész, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának professzor emeritusa tevékenykedik majd. A versenyen minden kategóriában és korcsoportban I., II., és III. helyezést osztunk ki, és a zsűri döntése alapján néhány díjazottnak lehetősége lesz arra, hogy fellépjen a Bartók Rádió ifjúsági koncertsorozatában.
– Az idei már az ötödik országos verseny. Mik az eddigi tapasztalatok?
– Az első versenyre is sokan jöttek már, de mostanra elmondhatjuk, hogy csaknem duplájára nőtt az érdeklődés. Ennek nagyon örülünk, mert azt jelenti, hogy szeretik a magyar zeneszerzők darabjait és szeretik a versenyüket. Az esemény megszervezése az iskola tantestületének és technikai dolgozóinak is komoly feladatot jelent, idén már majdnem gondban voltunk, hogy belefér-e egy napba az összes versenyző bemutatkozása.