Mobilalkalmazással is bejelenthető a veszélyes Hyalomma kullancs

A kutatóközpont szakemberei évek óta figyelemmel kísérik a Magyarországon élő kullancsfajokat, különös tekintettel az utóbbi időben megjelenő Hyalomma fajokra, amelyek a délebbi régiókban őshonosak, de a vándormadarak és a klímaváltozás révén hazánkban is megtelepedhetnek.
A Hyalomma kullancsok különösen veszélyesek lehetnek, mivel olyan vírusokat is hordozhatnak, mint például a krími-kongói vérzéses láz vírusa, amely akár 30%-os halálozási aránnyal is járhat. Magyarországon eddig nem találták meg ezt a vírust a begyűjtött példányokban, de a megelőzés és a nyomon követés kiemelt jelentőségű.
A Hyalomma kullancsok nagyobbak és gyorsabbak a hazai fajoknál, háti pajzsuk sötét és egyszínű, lábaik pedig feltűnően csíkosak, így szabad szemmel is könnyen felismerhetők.
A PragmaTick applikáció, amely iOS és Android készülékekre is elérhető, segít az azonosításban és a bejelentésben. A fejlesztést az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium, az EU-s PragmaTick COST program és a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézet közösen valósította meg.
A program 2020-as indulása óta több száz bejelentés érkezett, azonban ezek többsége hazai kullancsfajokra vonatkozott. Mindössze 19 Hyalomma kullancsot sikerült eddig azonosítani az ország különböző pontjain.
A legtöbb Hyalomma példányt nagytestű háziállatokon – például lovakon, szarvasmarhákon, bivalyokon vagy szamarakon – találták, ezért különösen fontos a nagyállattartók tájékoztatása.
A kutatók kiemelték, hogy a tavasszal felbukkanó példányok akár arra is utalhatnak, hogy a kullancsok már nem csak behurcolva érkeznek, hanem helyben telelnek át és esetleg meg is telepedtek Magyarországon.
További részletek az alkalmazásról és a program eredményeiről a www.kullancsfigyelo.hu oldalon találhatók.