Megemlékezés a Návay-emlékműnél

Görög Anita közművelődési referens köszöntőjét követően Magony Ádám, a Kiskun Múzeum munkatársa, Rádi Olivér a Kiskunfélegyházi Szent Benedek Két Tanítási Nyelvű Technikum és Kis Izabella a Móra Ferenc Gimnázium diákjának „Vörös, fehér, zöld” című megemlékező műsora következett.
Magony Ádám hangsúlyozta, hogy a kommunizmus fekete könyve – becslések és levéltári kutatások alapján – körülbelül 100 millióra teszi a kommunizmus áldozatainak számát az egész világon. Kelet-Közép-Európában az éhínségben, kényszermunkatáborban vagy kivégzés által elhunyt áldozatok száma eléri az egymilliót, de a rendszer áldozata az is, akit börtönbe zártak, vallattak, kínoztak, megbélyegeztek, akit csoport, vagy vallási hovatartozása miatt üldöztek, vagyis mindenki, akit a szabad cselekvés és választás lehetőségétől megfosztottak, testileg és lelkileg megnyomorítottak.
– Nem véletlen, hogy ezen a napon éppen itt állunk, a vasútállomás előtti téren. Az itt látható emlékmű angyala három bajtársunk emlékét őrzi. Ők: dr. Návay Lajos, Csanád vármegye alispánja, a Magyar Országgyűlés képviselőházának elnöke, unokaöccse, Návay Iván, továbbá dr. Kiss Béla, Szentes város főjegyzője. Mindhárman itt haltak meg, kegyetlen körülmények között.
Návay Lajos egy név a listán. Elképzelni sem merjük, mennyi férfi, nő és gyermek esett áldozatul és hányan vannak olyanok, akikről a mai napig nincs tudomásunk. Száz év távolságában mi, a jelen emberei mit meríthetünk ebből? Mi a tanulság? Talán nincs is egyszerű válasz e kérdésre – egy biztos: két feladatot róttak ránk őseink. Először is jusson eszünkbe, hogy az emberi életnél értékesebb nem létezik a nagyvilágon. Tanuljunk az elmúlt korok eseményeiből, hibáiból, mert múlt nélkül nincs jelen, jelen nélkül nincs jövő. De mi a jelen? Mi vagyunk. Mi mindannyian. Minden félegyházi, magyarországi, európai és világi szív, amely egyként dobog. Másodsorban tartozunk halottainknak azzal, hogy az év ezen időszakában rohanó mindennapjainkat félretéve mutatjuk meg a jövő generációjának elődeink, népünk veszteségeit. Kioltott életekre emlékezünk ma – fogalmazott Magony Ádám, majd Móra Ferenc: A szeretet az élet című művével zárta a műsort.
A megemlékezést koszorúzás zárta. A tisztelet és emlékezés virágait elhelyezte Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata, a Fidesz helyi szervezete, a Constantinum Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Technikum, Kollégium, a Móra Ferenc Gimnázium, a KSZC Kiskunfélegyházi Közgazdasági Technikum, a Déli ASZC Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, a József Attila Sportiskolai Általános Iskola, a Batthyány Lajos Általános Iskola, a Darvas Általános Iskola, a Platán Utcai Általános Iskola és a Dózsa György Általános Iskola.