Madárhelyzet városunkban

Nagyon sok panasz érkezik hozzám és a munkatársaimhoz a városi madarak által okozott szennyezésekkel és hanghatásokkal kapcsolatban, ezért készítettem egy összefoglalót az érdeklődőknek a lehetőségeinkről.
3 évvel ezelőtt városunk híres madarászával kötöttünk egy szerződést az akkor nagyon elszaporodott többezres házigalamb-állomány kezelésére. A szakember és munkatársai azóta úgynevezett „élvefogó” csapdákkal végeznek házigalamb befogást, amelynek következtében lényegesen kevesebb házigalamb van városunkban. (Az nem elvárható és nem megoldható, hogy a házigalambok teljesen eltűnjenek belvárosi környezetünkből.) Az eddig eltelt időszak alatt körülbelül 8-10 ezer galambot fogtak be be, amelyeket egy távolabbi helyen szabadon engednek. Ezeket a csapdákat ma is működtetjük, továbbra is gyűjtik, gyérítik az ide tévedő, itt fészkelő házigalambokat.
Lakókörnyezetünkben pár éve megfigyelhető egy országosan is tapasztalt jelenség: a nagyon szép, viszont annál bosszantóbb nagytestű galambfajta, az örvösgalamb tömeges városi megjelenése. Az örvösgalambok jellemzően költöző madarak, tavaszi érkezésük után keresik fészkelési helyüket a még nem lombos fákon. Megjelenésükkel a sűrűbben lakott területeken és városközpontunkban nagyon sok bosszúságot okoznak mivel hatalmas, undorító, ijesztő ürüléket helyeznek el járdáinkon, teraszainkon, padjainkon. Ennek oka, hogy ebben a korai időszakban étrendjüket jellemzően bogyós és zöldnövények teszik ki. Sajnos az örvösgalamb a házigalambbal ellentétben nem megy bele a csapdáinkba, így ezzel a módszerrel az állományukat nem tudjuk gyéríteni.
Sokaknak szintén problémát okoznak a Kossuth utca platánfáin nagy tömegekben fészkelő vetési varjak, tőlük a legkellemetlenebb elsősorban a hanghatásuk, hangos károgásuk.
Ezen problémák megoldása érdekében a Kiskunsági Nemzeti Parkkal, a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal illetékeseivel és több más szakemberrel is kapcsolatban állunk, viszont – mivel jellemzően védett madarakról van szó (az örvösgalamb ugyan bizonyos időszakokban külterületen vadászható) – ezért ezen kellemetlen problémák, mind az ürülék, mind a hanghatás kezelése, megoldása egy aránylag nehéz, összetett probléma.
Az egyeztetések eredményeként az önkormányzatunk kezdeményezi, és amennyiben megkapja a fészkek eltávolítására az engedélyt, akkor ezt az őszi időszakban megteszi a varjak és az örvösgalambok tekintetében. Ezt követően pedig a tavaszi időszakban, mielőtt a madarak letelepednének, ragadozómadaras riasztással is próbáljuk az egyébként nagyon szép, védett madarakat a város területétől minél jobban távoltartani.
Addig is a városfenntartó cégünk munkatársai folyamatosan végzik a közterületeink tisztítását (erre új eszközöket is vásároltunk, illetve készítettünk), amellyel a kellemetlenségeket próbáljuk enyhíteni.