Január 13. hétfő, Veronika

Kiskérődzők pestise járvány terjed Európában

2024. augusztus 02., 15:54
A Nébih felhívja a juh és kecsketartók figyelmét, hogy ha állományukban váratlanul több juhban vagy kecskében szem- és orrfolyással kísért láz jelentkezik, akkor gyanakodjanak a kiskérődzők pestise betegségre és azonnal értesítsék az ellátó állatorvost, valamint a helyi állategészségügyi hatóságot!
Kiskérődző-pestis illuszt - Freepik.jpg (1800 x 97

Július óta kiskérődzők pestise (PPR) járvány terjed Görögországban és Romániában. A kiskérődzők (juhok, kecskék) egyik legfertőzőbb betegségének számító PPR megjelenése súlyos gazdasági károkat okoz. Kulcsfontosságú a vírus behurcolásának megakadályozása, ezért  további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző szállítmányok Magyarországra, valamint a magyar országos főállatorvos fokozott ellenőrzéseket rendelt el.

Július 11-én kiskérődzők pestise (peste des petits ruminants, PPR) járvány tört ki Görögországban, Thesszália régióban. Azóta a helyi hatóság további 22 kitörést igazolt. A görög főállatorvos döntése alapján ideiglenesen Görögország teljes területéről felfüggesztenek minden, az EU tagállamaiba irányuló juh- és kecskeszállítást. Július közepén Romániában szintén kitört a PPR-járvány. A betegséget juhokban állapították meg az ország Fekete-tengerrel határos területén. Az első eset óta a román hatóságok országszerte további 36 kitörést igazoltak, többek között a magyar határhoz közelebb eső Temes megyében is.

A PPR a kiskérődzők egyik legfertőzőbb betegsége, azonban más állatfajra, valamint az emberre nem veszélyes. Megjelenése súlyos gazdasági károkat okoz. Kulcsfontosságú a vírus hazánkba történő behurcolásának megakadályozása, ezért a további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző (juh, kecske) szállítmányok Magyarországra.

Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos egyúttal elrendelte az idei évben Romániából érkezett kiskérődző-szállítmányok ellenőrzését, valamint a jövőbeni tranzitszállítmányok fokozott vizsgálatát. A magyar állategészségügyi szakemberek kiemelten vizsgálják az esetleges illegális állatszállításokat is, valamint fokozott járványügyi ellenőrzést tartanak a Romániába vagy Görögországba induló juh- és kecskeszállítmányoknál – hívta fel a figyelmet a Nébih.

Kapcsolódó anyag: Tájékoztató a kiskérődzők pestiséről 
                

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

Tegnap
Továbbiak
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram