Itt az ideje a virágültetésnek!

– A tavasz eleje mindig az ültetésről szól, de nemcsak virágokat, hanem számos más növényt is ilyenkor kell a talajba tenni. Jelenleg a legkelendőbb termékeink a gyümölcsfák és a bogyós gyümölcsök. Ezeknek van most szezonja, de a következő hónapban már a muskátliké lesz a főszerep – meséli a több éve kertészkedéssel foglalkozó Budai Bendegúz.
Újonnan nyílt családi kertészetében kalauzolva azt is hozzáteszi, hogy több olyan hagymás vagy gumós növény is van, amiket tavasszal kell elültetni.
– A legismertebbek közé tartozik a dália, a gladiolus, a kánna, a tigrisliliom és a frezia. Mivel ezek fagyérzékenyek, így nem telelnek át a talajban. Ezeket általában április közepétől májusig lehet biztonságosan kiültetni, amikor már elmúlt a fagyveszély. A megfelelő fejlődésükhöz napos fekvésű, jó vízelvezetésű talajt igényelnek és rendszeres öntözést – mondja.
Arra is felhívja a figyelmet, hogy a melegebb tavaszi napok megérkeztével érdemes elővenni a teleltetett virágainkat is.
– A muskátlikat vissza lehet metszeni, friss földbe ültetni, és elkezdeni a fokozatos kinti szoktatást, először félárnyékos helyen. A hortenziáknál is érdemes az elhalt részeket levágni, és ellenőrizni a földjét, tápanyagpótlással, komposzttal segíteni az indulást. Fontos, hogy ne vigyük ki rögtön a tűző napra, és ügyeljünk a tavaszi fagyokra is. Ha az időjárás megköveteli, akkor vissza kell őket vinni éjszakára, mert a fagy végzetes károkat okozhat – mondja.
Meglévő növényállományunk frissítéséhez, bővítéséhez érdemes ellátogatni a Zöldpont Kertészetbe, hiszen a különböző gyümölcsfáktól és örökzöldektől kezdve a mediterrán és szobanövényeken át az egzotikus és jól ismert szépségekig mindenféle növényt találunk itt. Vannak itt olajfák, különböző pálmák és leylandi ciprusok, broméliák, guzmániák, magnóliák, bugás hortenziák, futórózsák, selyemmirtuszok, kerti orchideák, árvácskák, primulák és százszorszépek is.

A színpompás sorok között járva számos tippet is kapunk az egyes növények gondozásához. Megtudjuk például, hogy az orchidea világos, de nem tűző napos helyet szeret, és csak akkor kell öntözni, ha a gyökerei már teljesen kiszáradtak. Legjobb hetente egyszer, áztatással. Ezzel szemben a ciklámen hűvösebb helyen érzi jól magát, nem szereti a meleget. Öntözni alulról, a cserépalátétből érdemes, hogy a gumója ne rohadjon el.
– A növények élettartalma és virágzása szempontjából nemcsak a jól megválasztott hely és az igényeknek megfelelő öntözés a fontos, hanem az is, hogy milyen földbe kerülnek. A muskátliföld például lazább szerkezetű, jobb vízáteresztő képességgel bír és magasabb a tápanyagtartalma, mivel a muskátli sok tápanyagot igényel a hosszan tartó virágzáshoz. Sok szobanövényhez az általános virágföld is elegendő, de ha hosszú távon szép, egészséges növényeket szeretnénk, érdemes annak igényeihez igazított földkeveréket választani – hangsúlyozza Bendegúz.
A tápanyagpótlás kapcsán azt is kiemeli, hogy azoknál a növényeknél különösen fontos, amelyeket cserépben nevelünk vagy teleltettünk, mivel a földjük tápanyagtartalma idővel jelentősen csökken. Erre például az öntözővízhez adagolható különböző folyékony tápoldatok jelenthetnek megoldást. A szabadföldi növények esetében pedig szerves trágyát, például komposztot, vagy érett istállótrágyát használhatunk.

A jól ismert házi praktikák közül, a kávézaccról is kikérjük véleményét, ami állítólag csodákat tesz a virágokkal.
– A kávézacc tartalmaz bizonyos mennyiségű nitrogént, kisebb mértékben foszfort és káliumot, tehát valóban lehet némi tápértéke. Emellett a talaj szerkezetére is kedvezően hat, lazítja azt, és elősegítheti a vízmegtartást. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy nagy mennyiségben nem ajánlott, mivel savanyíthatja a talajt, ami nem minden növénynek kedvez. Leginkább savanyú talajt kedvelő növények esetében lehet hasznos, például hortenziáknál vagy azáleáknál. A kávézaccot mindig megszárítva célszerű használni, hogy elkerüljük a penészedést. Összességében tehát kiegészítőként alkalmazható, de nem helyettesíti a komplex tápanyagpótlást – összegzi Bendegúz.