Holdsarlós Madonna védelme alatt

Félegyháza újratelepítői többségében a Jászságból érkeztek a kiskunsági pusztára 1743-ban. A római katolikus jászok magukkal hozták erős hitüket és Mária-tiszteletüket. A pár esztendő alatt felépült kőtemplomot is Sarlós Boldogasszony tiszteletére szentelték fel, házaik oromzatára és tisztaszobáik szentsarkába is egy-egy faragott Mária-szobor óvta és védte az otthonok lakóit.

A Holdsarlós Madonna szobor a múzeum legrégebbi ilyen jellegű szakrális emléke. A félegyháziak a szent szobrokat vagy felvidéki zarándokhelyekről hozták, vagy ezek mintájára, saját elképzelés alapján helyben faragták. A Holdsarlós Madonna jegyei alapján helyben, helyi faragó által készült. A hold önmagában a változás, az ismétlődés, a növekedés és fogyás, a halál és az újjászületés jelképe. A sarlós Madonna – Mária szűzi tisztaságát jelképezi, de egyben az áldott állapotban lévő édesanya jelképe is a Sarlós Boldogasszony.
A tárgyak mesélnek, a múltról a jövőnek a megélt életről. E kis szobor megőrzött tanújaként mesél nekünk a városunk születéséről, az alapítók otthonteremtő hitéről. A Kiskun Múzeum gyűjteményében 13 madonna szobrot őrzünk, melyből a legrégebbi a Holdsarlós Madonna.
Mészáros Márta