„Gyöngyöm, gyöngyöm, gyöngyvirágom” – Megnyílt Samu Mónika és Mészáros András kiállítása

A kiállítótérben gyöngysorok, nyakékek, valamint néptáncosokat és hagyományőrzőket ábrázoló fotók kaptak helyet. Ez az első közös kiállítása Samu Mónikának és Mészáros Andrásnak, akiket nemcsak a művészet, hanem a magánélet is összeköt: házastársak.

A rendezvény a Padkaporos Táncegyüttes Pitypang csoportjának előadásával kezdődött, amelyben egy sárközi karikázó koreográfiát mutattak be. Ezt követően Kovács-Csonka Szilvia, az intézmény igazgatója köszöntötte a vendégeket, bemutatta a kiállítókat, majd felkérte dr. Ónodi Izabellát a tárlat megnyitására.

Beszédében kiemelte, hogy Mónika és András nemcsak az életben, hanem az alkotásban is kiegészítik egymást. András fotóin keresztül bepillantást nyerhetünk a gyöngyfűzés kulisszatitkaiba, olyan pillanatokat rögzítve, amelyeket mások talán sosem láthatnának. Mónika pedig többszörösen díjazott alkotóként a gyöngyfűzés szinte minden tájegységre jellemző formáját élteti tovább munkáiban.

A magyar népi kultúrához való kötődés
A megnyitó következő felszólalója Gulyás László vándormuzsikus volt, aki személyes élményeit is megosztotta a kiállítókkal kapcsolatban. Mint mondta, műveikben visszatükröződik a magyar kultúrához való mély kötődésük. Mónikával már régóta ismerik egymást, ugyanis a Padkaporos Táncegyüttes indulásakor közösen dolgoztak az egyesület ügyein.
András szerepét is kiemelte az alkotói folyamatban, aki fényképein keresztül megörökíti Mónika munkásságát, így a gyöngykészítés folyamata is láthatóvá válik a kívülálló számára.

2024 novemberében Mónika hivatalosan is elnyerte a Gyöngyfűző Népi Iparművész címet, ami annak a munkának a szakmai elismerése, amit évek óta végez.
A megnyitó végén Gulyás László kavalon előadott moldvai muzsikával zárta az eseményt.