Január 11. szombat, Ágota

Fényvédelemről az orvos szemével

2020. június 14., 20:07
A napozásra szükségünk van több okból is. Nap nélkül nem termel a bőrünk elegendő D-vitamint, illetve a barna bőrrel egészségesebbnek, szebbnek látjuk magunkat. Azonban a bőrünk a napozás hatására leéghet, hamarabb következik be a bőr öregedési folyamata és a napozás következtében bőrrák is kialakulhat. Ezért nem mindegy, hogy mikor, mennyi ideig és milyen védelem mellett napozunk. Dr. Faddi Erika bőrgyógyásszal a napozás és fényvédelem megfelelő mértékével és a betartandó szabályokkal kapcsolatos tudnivalókat gyűjtöttük csokorba.
Gyerek a napon 2.jpg (1280 x 853 px)

– A napsütés erőssége nyáron, délben, tiszta időben a legnagyobb, ezért lehetőleg 11 óra előtt és 15 óra után napozzunk maximum 20 percig, fényvédő – amely nem csak az UV-B, hanem az UV-A sugarakkal szemben is védelmet nyújt – alkalmazása mellett. Kisgyermekek és érzékeny bőrűek ennél is kevesebb ideig tartózkodjanak a napon.

– A napsugárzás erősségét az UV index fejezi ki. Az emberi bőr csaknem kizárólag a napsugárzás ultraibolya B-nek (UV-B) nevezett hullámhosszára érzékeny, az ultraibolya A-ra (UV-A) alig. Már a gyenge sugárzás is veszélyes lehet a csecsemőkre és az érzékeny bőrűekre is. Alacsony és közepes veszélyességi szint esetén 11 előtt és 15 óra után 20-30-45 percet is lehet napozni. A védtelen bőr számára magas kockázatot jelent a nap, ugyanis már 15-20 perc alatt is le lehet égni. Extrém sugárzás esetén nagyon gyorsan, akár 10 perc alatt is leéghetünk, ezért a legjobb, ha 11 és 15 óra között egyáltalán ne menjünk napra, ha ez mégis elkerülhetetlen, akkor intenzíven védjük szemünket, és legalább 15-ös faktorszámú napvédő krémmel bőrünket – összegezte Erika a napsütéssel kapcsolatos tudnivalókat.

– A napozási szabályok legfontosabbja, hogy fokozatosan emeljük a napozási időt, de soha se napozzunk egy óránál többet! Használjunk legalább 15 faktoros naptejet és ügyeljünk annak helyes használatára: ha fürdéssel, izzadással vagy a ruhánkkal letöröltük a naptejet, akkor kenjük magunkat újra! Ajánlatos ellenőrizni, hogy a fényvédő az UV-A sugárzással szemben is véd-e, melyet egy karikába írva jeleznek a flakonon. Az UV-B, a bőr felső rétegeibe hatolva felelős a napégésért, szerepet játszik a bőrrák kialakulásában. UV-A pedig a bőr mélyebb rétegeibe hatolva úgynevezett „fényöregedést” és allergiát okozhat.

– Nemcsak a napsugárzás, hanem a túlzott felhevülés miatt is védekezni kell: töltsünk hosszabb időt árnyékban, ússzunk, zuhanyozzunk le gyakran, és ne feltétlenül a napon szárítkozzunk. Igyunk sok folyadékot – de ne alkoholt, ami csak növeli a dehidratáltságot – hanem elsősorban ásványvizet, zöldséglevet, estleg gyümölcslevet és ne feledkezzünk meg a minőségi lencsével ellátott napszemüvegről sem. Gyermekek esetében elengedhetetlen a fejet védő sapka és a fényvédelmet biztosító ruházat viselése is – hangsúlyozta a bőrgyógyász.

– Naptejet az életkor, a bőrtípus, a napsugárzás erőssége, a napozás helye – földrajzi hely, tengerszint feletti magasság – és a legfontosabb: az UV-A és UV-B sugarakkal szembeni védelem alapján válasszunk!  A fényvédő faktor száma megmutatja, hogy a termék használatával, mennyi idővel tovább maradhatunk a napon leégés nélkül, összehasonlítva azzal, mintha napozókrém nélkül napoznánk. Bőrünk bizonyos ideig képes védekezni a napsugárzás káros hatásaival szemben, ez normális érzékenységű felnőtt embereknél átlagos sugárzás mellett körülbelül 20 perc.

Kereskedelmi forgalomban az alábbi faktorszámú naptejek és krémek szerezhetők be:
– alacsony védettséget nyújtó 6-os és 10-es faktorszámú,
– közepes védelmet biztosító 15-ös, 20-as és 25-ös faktorszámú,
– magas védettséget kínáló 30-as és 50-es faktorszámú, illetve a legmagasabb, gyermekeknek is ajánlott 50 fölötti faktorszámmal rendelkező szerek.

Ezek közül mindenki megtalálja a magának leginkább ajánlott terméket. Kevert és barna bőr esetében 15-ös és 18-as-, a szőkék, érzékeny bőrűeknek a 30-as-, a legkisebbeknek pedig az 50-es, vagy afölötti faktorszámmal rendelkező kínálatból vegyünk. Fontos kihangsúlyozni, hogy a hó és a homok jobban visszaverik az UV sugarakat, így becsapós lehet a látszólag felhős időjárás.

Teendők napozás után és leégés esetén

– Egy jó napfürdőzés bár igazán kellemes, az utána való időszak már nem olyan biztos. Akár védjük bőrünket naptejjel, akár nem, sokszor előfordul utána feszítő, húzódó érzés, sőt, a maximális odafigyelés ellenére akár rákvörös árnyalatba is fordulhatunk. A bőr enyhe kivörösödését kezeljük napozás utáni balzsammal, amely sok vizet és kevés zsírt tartalmaz. Ezeknek nyugtató, hűsítő hatásúak. Mérsékelt napégés során nem képződnek hólyagok, a hideg vizes, legalább 25 Celsius fokos zuhany, vagy borogatás, amelyet minimum egy-két óra hosszáig alkalmazzunk, gyors enyhülést hozhat. A legjobb ilyenkor, ha árnyékban maradunk és sok folyadékot iszunk. A szív- és vesebetegségben szenvedők kérjenek tanácsot orvosuktól, mivel nekik árthat a túlzásba vitt folyadékbevitel. Fájdalom és enyhe hőemelkedés esetén vegyünk be egyszerű fájdalomcsillapítót, viseljünk jól szellőző, természetes anyagból készült ruhát, amely eltakarja teljesen az érintett felületet.

– Súlyosabb esetben az adott részen erős mértékű kivörösödés, hólyagok és fájdalom alakulhat ki, amelyet fejfájás is kísérhet. Amennyiben nyakmerevséget, szédülést, hányást tapasztal, orvosi ellátásra lehet szükség. A napégés általában elsőfokú, ritkán másodfokú, ez hólyagosodással jár. A napégés jelei 3-6 órával a napozás után jelentkeznek. A szervezet a napsugarak okozta károsodást követően képes regenerálódni. A bőr „memóriája” azonban minden leégést, és extrém napfürdőt megjegyez. Ha a napégés nem hagy látható nyomot, a napsugarak hosszú távon is károsíthatják a védtelen bőrt. Senkinek sem lenne szabad túl sokat várni a javító mechanizmusoktól, mert az égés szerepet játszik a bőr daganatainak – basalioma, melanoma, spinalioma – kialakulásában. A napégés a gyermekkorban a legveszélyesebb! Éveken át tartó rendszere, az erős napsütésben való tartózkodás további következményekkel járhat. Durva tapintásúvá válik a bőr, fokozott mitesszerképződés alakul ki és csökken annak rugalmassága, ráncosodás jelenik meg.

Újdonságok a napvédők világában

– Újdonságnak számítanak a magas fényvédelemmel bíró hab formátumú fényvédők, valamint, a legújabban megjelent szájon keresztül szedhető fényvédő tabletták. Az új generációs krémek összetevői nem lépnek közvetlen kapcsolatba a bőrrel, így az allergiás reakció és más bőrirritáló hatások lehetősége minimálisra csökken. A kapszulák megtapadnak a bőr felszínén és egy láthatatlan filmréteget képeznek, amelyek fizikai védelemként funkcionálnak a sugarak elleni harcban. Minden bőrtípusra kiváló, kifejezetten ajánlott gyermekeknek, illetve vízi- és téli sportok kedvelőinek.

V. B.

Fotók: Getty Images, Thinkstock, Shutterstock, termalfurdo.hu, balcsi.net

 

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

Tegnap
Továbbiak
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram