április 20. vasárnap, Konrád, Tivadar
2025. április 09., 10:00

Bútorfestő szakkört tartottak a szérűskertben

A Huszka József Hagyományőrző Sportegyesület április 6-án ismét bútorfestő szakkört szervezett a Szérűskertben. Az esemény különlegességét ezúttal két neves festőművész részvétele adta, akik mentorálással segítették a résztvevők munkáját, hozzájárulva ahhoz, hogy ez a régi népi hagyomány tovább élhessen.

A bútorfestő szakkör szakmai vezetője, Kis László mellé most két elismert művész, Holló László és Gaál János csatlakozott, hogy mentorálják a résztvevőket. Holló László, a Jászság és Budapest között mozgó népi bútorfestő és hagyományőrző alkotó, a családi Holló Műhely örökségét nemcsak tovább vitte, hanem megújította. Munkáiban a festett bútorok, a paraszti tárgykultúra és a népi motívumvilág mestereként olyan egyéni stílust alakított ki, amely a múltból merít, de kortárs formában szólal meg. Műhelyében nemcsak alkotnak, hanem tanítanak is, így továbbadva a mesterséget. Elismerései között szerepel a Népművészet Mestere és a Népi Iparművész cím, valamint számos díj és kiállítás, itthon és külföldön egyaránt.

Gaál János, a magyar népművészet és fafaragás egyik elkötelezett mestere, több mint fél évszázada kutatja és dokumentálja a magyar falusi építészet és díszítőművészet világát. Szatmárból indult, és egész életét a paraszti kultúra kézzel fogható örökségének megőrzésére tette fel. Alkotásai, mint a református templomok vagy tájházak homlokzatai, a hit, a közösség és a múlt időtálló szimbólumai. Munkásságát a Népművészet Mestere címmel és számos rangos díjjal ismerték el.

A szakkör hangulata barátságos és inspiráló volt, ahol különböző korosztályok alkottak együtt. A két mester közvetlen hangnemben segítette az alkotók munkáját a tervezés első lépéseitől kezdve a kivitelezésig. Az elképzelt alkotás egy sárközi mintás tükörkeret volt, amit minden résztvevő egyedileg tervezett meg a kihelyezett minták alapján. Míg a tervezést mindenki saját elképzelése szerint oldotta meg, Holló László folyamatos segítséget nyújtott, hogyan és miként valósíthatják meg a feladatokat.

Kollár László, az egyesület titkára elmondta, hogy a szakkörök célja nemcsak a hagyományőrzés, hanem annak aktív továbbadása is. A szakkörök célja, hogy a régi minták és technikák mellett a népművészeti motívumok újraalkotására is ösztönözze a résztvevőket. A későbbiekben a szakkör munkáiból egy kiállítást is terveznek, amely lehetőséget ad a művek bemutatására és a hagyományok tovább örökítésére.

Barta Dávid
Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram