Január 15. szerda, Lóránd, Lóránt

Borús jóslat: ha nem lesz változás, lőttek a dunai hajózásnak

2021. június 21., 17:00
Egységes európai vízgazdálkodási intézkedések nélkül a Duna hamarosan használhatatlan lesz árukereskedelemre – véli Szalma Botond, a Mahart egykori elnöke.
Duna - Csodálatos Magyarország 2021 0621.jpg (1600

Borítókép: Csodálatos Magyarország

– A Dunát nem használjuk eléggé, és nem tartjuk karban – mondta el a Világgazdaság podcast-adásában a közelmúltban Szalma Botond folyami és tengerhajózási szakértő. – Van egy nagyon rossz hírem minden zöldnek, a Dunát nem a hajózás miatt kell karbantartani, a Dunát azért kell rendben tartani, mert 30 év múlva aranyat fog érni az ivóvíz, és mert energiát ad, teljesen tisztán – írja az Infostart cikkére hivatkozva az Agrotrend.

– Azért, mert a mezőgazdaságban öntözni kell, mert logisztikai láncszem az exportban, az importban és a turizmusban. Azért, mert horgászni és halászni lehet benne – sorolta a Mahart egykori elnöke. „Mára mindezt szerencsére környezettudatosan is meg lehet oldani, és meg is kell.”

Szalma Botond szerint a bős-nagymarosi vízerőművet meg kellett volna építeni. Az akkor rendelt turbinák azóta is működnek Bécs közelében. – Nem kotorni kell ész nélkül, és nem lukakat kell bele ásni, hanem visszatartani azt a vizet, ami most szimplán átfolyik rajtunk – magyarázta. A szakember arra is emlékeztetett, hogy a folyón Budapesttől följebb 64 vízlépcső található, és nem pusztultak el a verebek és a békák, de a nádi poszáta is köszöni szépen, jól van, és a kacsák is megtanultak úszni.

A szakértő szerint ezt a kérdést európai uniós szinten kellene megoldani, ugyanis, mint fogalmazott, kiszámíthatatlan a Duna vízjárása. Amikor több hétig esős az időjárás, vagy hirtelen olvadás indul be tavasszal, akkor nagyon jó, máskor viszont hónapokig ellenkező a helyzet.

Ha nincs változás, előbb-utóbb megszűnik a hajózás a Dunán, véli Szalma Botond, aki szerint az egyedüli megoldás a szabályozás, illetve idővel a modernizálás, épp a környezetkímélés miatt. Minderre pedig vannak már európai források, csak le kell őket hívni – fogalmazott a szakértő, kiemelve, hogy az országnak gondolnia kell a turizmusra és a vendéglátásra is, ahogyan az áramtermelésre vagy horgászokra is.

A Dunáról 40-50, de akár 200 éves távlatban is kell gondolkodni – tette hozzá.
 

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram