Január 13. hétfő, Veronika

A nyugodt fényképezés ígérete

2024. november 27., 18:35
Múlt és jelen Kiskunfélegyházán – városunk 1920-as évei a 2020-as években címmel megnyílt a Wesel Hugó fotókör tárlata november 27-én, szerdán a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.

A megjelenteket Abonyi Szilvia, a könyvtár igazgatója köszöntötte, külön kiemelte Kiss Czakó Imrét, a Wesel Hugó Fotókör vezetőjét, Kis Lászlót, a Nyugodt fényképezés ígérete projekt koordinátorát, Mezősi Ágnes fotóművészt, a projekt menedzserét, Horváth Péter fotóművészt és Rosta Ferenc alpolgármestert.

A tárlatot Horváth Péter fotóművész nyitotta meg, aki bevezetőjében elmondta, hogy édesapja városunkban tanított, így kedves emlékek fűzik Kiskunfélegyházához, amelyek közül farigcsált hajójának úsztatását emelte ki. A folytatásban több, a fotózással kapcsolatos vélt igazságot cáfolt meg, a tevékenységet a mai kor legmanipulatívabb és leghazugabb művészeti ágának nevezte, ahol a szemlélő reflexszerűen elhiszi azt, amit lát.

– Mire pedig rájön, hogy valami nem stimmel, már késő. Ma a számítógép és a fotográfia találkozásával még bizonytalanabb lett a helyzet. (…) Régen a fényképezés egy nagyon munkaigényes folyamat volt. Rengeteg előkészületet, hozzáértést, türelmet és tudást kívánt a dolog. Viszont volt egy nagy előnye: míg az ember a folyamatot végigcsinálta, elgondolkodott azon, hogy miért teszi, mi a célja vele? Hiába a legcsodálatosabb technika is, végül mindig a fényképezőgép mögött álló ember a legfontosabb – fogalmazott, majd átadta ajándékát a fotókörnek: egy 1929-es esküvői portrét, amit maga a mester, Wesel Hugó készített.

Kis László, a Nyugodt fényképezés ígérete projekt koordinátora lapunknak elmondta, hogy munkájukat májusban kezdték el, egy pályázatnak köszönhetően. Arra szerettek volna rávilágítani, hogy míg a mai felgyorsult világban mindent olyan gyorsan létrehozunk – köztük a fényképeket is – addig ők vállalják azt, hogy 80-100 éves gépekkel, a korabeli technikát szinte teljesen alkalmazva, időigényes, átgondolt fotókat alkossanak. Megtudtuk, hogy ezekre az alkotásokra egyenként 15-20 percet kellett szánni, plusz az utómunkálatok. Ezek digitális nyomatok, ahol a negatívok scannelt állapotban láthatók, az eredetivel tökéletesen megegyező módon. Fontosnak tartották azt is, hogy a fiatalok szembesüljenek azzal, hogy mennyi ideig tart egy ilyen fotó elkészítése. A május és október között született munkáik lenyomata látható ezen a tárlaton, január 17-éig.

A megnyitón Tarjányiné Manninger Lencsi énekkel működött közre.

Z.A.

Fotó: Fantoly Márton

 

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

Tegnap
Továbbiak
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram