április 6. vasárnap, Bíborka, Vilmos
2025. április 02., 12:00

A kitartás, a csapat és a jó érzék a siker kulcsa – Interjú Mészáros Csabával, a Weber Street Food alapítójával

Mészáros Csaba nyolc éve indította el a Weber Street Foodot egy akkoriban kibontakozó hamburger-forradalom idején. Az évek során számos kihívással szembesült – a járványtól kezdve a gazdasági nehézségekig –, de a jól felépített rendszer, a stabil csapat és a gyors alkalmazkodás segítette a fennmaradást. Az interjúban megosztja tapasztalatait, tanácsait és azt is, hogyan látja a vendéglátás jövőjét.

– Mit takar a Weber Street Food név?

– A „Weber” egy régi becenevem, kvázi a nicknevem volt, innen jött az elnevezés első része. A „Street Food” pedig egyértelműen jelzi, hogy milyen irányt képviselünk: gyorsan és könnyen elkészíthető ételeket kínálunk. Az induláskor a hamburgerekre helyeztük a fő hangsúlyt, hiszen akkoriban, nagyjából nyolc éve, egyfajta hamburger-forradalom zajlott. Egyre többen próbálkoztak kézműves hamburgerekkel, és mi is szerettünk volna egy olyan étlapot összeállítani, amely nem túl nagy, de jól kezelhető, fenntartható, és mindig friss alapanyagokból dolgozhatunk. Igyekeztünk figyelni a trendeket, és gyorsan reagálni a vendégek igényeire.

Az étlapunkon kezdetben szerepelt egy burrito is, ami megosztó fogásnak bizonyult. Volt egy vendégünk, aki megkóstolta, majd legközelebb kijelentette, hogy inkább marad a hamburgereknél, mert szerinte a „hurkás palacsinta” nem az ő világa. Ezek a visszajelzések is alakították az étlapunk változásait az évek során.

– Mára viszont már kialakult a végleges étlapotok.

– Igen, az induláskori kínálatunk nyolcvan százaléka ma is megtalálható az étlapon. Egy jó étlap alapja, hogy az alapanyagok könnyen beszerezhetők legyenek a környékről, az ételek pedig illeszkedjenek az étterem arculatához. Nem erőltetjük a nehezen beszerezhető alapanyagokat, és figyeljük a vendégek igényeit is. A gyerekeim és a közösségi média sokat segítenek a trendek követésében. Az idényjellegű ételeket időről időre frissítjük – például télen egy ünnepi hamburgert kínáltunk.

A vendéglátás most nehéz helyzetben van, de különösen a hagyományos éttermek küzdenek. Egy nagy személyzetet igénylő, klasszikus vendéglátóhely fenntartása ma komoly kihívás. A fiatalok igényeit pedig leginkább a „gasztro-triumvirátus” – a pizza, a hamburger és a gyros – fedi le.

– Bár az étterem még nem működik évtizedek óta, sok mindent megéltetek.

– Én már évtizedes tapasztalattal rendelkezem a vendéglátásban, de vállalkozóként valóban nyolc éve vezetem a helyet. Az első év a tanulásról szólt, ekkor kellett beállítani a folyamatokat: az üzleti működést, a munkatársak létszámát, a konyhai munka optimalizálását és a kiszállítás rendszerét. Mire minden gördülékenyen ment, jött az első nagy pofon – a 2020-as járvány miatti bezárások.

Helyben fogyasztás nem volt lehetséges, így csak kiszállításra és elvitelre dolgozhattunk. Ezt követte a rezsiválság, amely jelentősen megnövelte az energiaárakat. Most pedig egy megélhetési válságot látunk kibontakozni: az embereknek egyre kevesebb a megtakarítása, és emiatt kevesebbet költenek vendéglátásra is. Nekünk is drágábbak lettek az alapanyagok, így folyamatosan újra kell gondolnunk az árképzést és a költségeket.

– Ilyen helyzetben hogyan tud egy vállalkozó tervezni?

– Most nem a nagy álmok dédelgetésének időszaka van. Azok a helyek maradnak fenn, amelyek vagy tőkeerősek, vagy képesek optimalizálni a költségeiket és a működésüket. Mi szerencsés helyzetben vagyunk, mert kis létszámmal dolgozunk, és a nyitvatartásunkat is könnyen tudjuk menedzselni.

– Milyen érzés volt látni az üzleteteket a Street Kitchen vidéket bemutató cikksorozatában?

– Természetesen hatalmas öröm számunkra, hogy Kiskunfélegyházáról bekerültünk abba a három helybe, amelyet érdemes meglátogatni. Ez egy fontos visszaigazolás arról, hogy jó úton járunk. Mégis, számomra a legértékesebb elismerés azok a mindennapi, őszinte visszajelzések, amelyeket vásárlóinktól, barátainktól, ismerőseinktől – vagyis a kiskunfélegyháziaktól – kapunk.

– Mit tanácsolsz egy kezdő vendéglátós vállalkozónak?

– A legfontosabb a kitartás. Az első év mindig a legnehezebb, ilyenkor könnyű csődbe menni. Ez az időszak dönti el, hogy valaki talpon tud-e maradni a piacon. Már a kezdetektől érdemes egy jól működő rendszert kialakítani, mert ez adja meg az alapokat a hosszú távú sikerhez.

Én is sokat töprengtem az elején, hogy belevágjak-e, de a kitartásom végül meghozta az eredményt. A megfelelő piaci rést is meg kell találni – de fontos tudni, hogy nem minden üres terület jelent valós keresletet. Ahogy szoktam mondani: egy környékbeli faluban hiába nincs Ferrari-szerviz, ha egyszerűen nincs rá igény.

A másik kulcs a jó munkaerő és a stabil csapat. A munkatársak megbecsülése elengedhetetlen, hiszen ők biztosítják a vállalkozás gördülékeny működését. Én is olyan kollégákkal dolgozom, akik évek óta velem vannak, és ez óriási érték. Egy jó csapatban kölcsönös a bizalom – és ez az egyik legfontosabb tényező a sikerhez.

Barta Dávid
Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram