Május 1. csütörtök, Fülöp, Jakab
2025. április 21., 08:00

A késői fagyok Kiskunfélegyházát sem kímélték

A tavasz eleji meleg időjárás után márciusban újabb hideghullám érte el az országot, ami Kiskunfélegyházát sem kímélte. A hajnali órákban akár mínusz 10 fok körül is alakult a hőmérséklet, jelentős károkat okozva a háztáji kertekben és kisebb gazdaságokban.

Balázs-Csikós Judit őstermelő évek óta foglalkozik zöldségtermesztéssel Kiskunfélegyháza határában, és idén sem érte váratlanul a rosszkor érkező fagy.

– Mivel az elmúlt években Magyarországon folyamatosan jellemző a késői fagy, kertészetünkben már előre készülünk rá. Idén is a hideg előtt palántáltuk el a fehér és a chili paprikát, ezért a mínusz 8 fokban három réteg fátyolfóliával és párásítással védtük meg a növényt. Sajnos azonban a háztáji gyümölcsfákon és a szabadföldön virágzó eper összes termése elfagyott – mondta el.

Mert a virágzáskori fagy bizony elviszi a termés. Amikor a gyümölcsfák, például a kajszi, őszibarack, cseresznye, körte virágozni kezdenek a meleg idő miatt, a fagy hirtelen érkezése elpusztíthatja a azokat, vagy a már megkötött apró termést. Ez azt jelenti, hogy hiába volt rügyfakadás és virágzás, nem lesz termés. A szabadba kiültetett érzékenyebb növények – mint a paprika-, paradicsom-, uborkapalánták) megfagynak, vagy visszafordíthatatlanul sérülnek. Még a fiatal hajtások is fagyérzékenyek lehetnek. Nem jobb a helyzet a szabadföldi zöldségek és eprek terén sem! A már virágzó eperben, korán kelt salátában, vagy borsóban is jelentős károkat okozhat a fagyos időjárás. Az eper különösen érzékeny: minden elfagyott virággal eggyel kevesebb lesz a végső termés.

De a fagyos idő nemcsak fizikai károkat okoz, hanem visszaveti a növények fejlődését is. Satnyább növekedés mellett kevesebb lesz a levél, a virág, végsősoron pedig a termés.

A hirtelen fagy újravetésre kényszerítheti a gazdákat, ami extra költséget jelent számukra a védőfóliák, párásítás, fűtés révén, és bevételkiesést eredményez főként azoknál, akik korai zöldségekre, vagy gyümölcsre alapoznak.

A szabadföldi gyümölcsfák – elsősorban a korán virágzó kajszi, őszibarack és körte – virágzása már javában zajlott, amikor a fagy lecsapott a térségben. A legtöbb helyen a teljes virágállomány megsemmisült, így idén jóval kevesebb gyümölcsre számíthatnak a gazdák és hobbikertészek is.

A szakemberek szerint a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak az ilyen szélsőséges időjárási jelenségek. A télből hirtelen tavaszba váltó időszak után könnyen jöhetnek még fagyos éjszakák, amelyek különösen veszélyesek a korán kihajtó, vagy virágzó növényekre.

A gazdák és kerttulajdonosok egyre inkább kénytelenek alkalmazkodni: fátyolfóliás védekezéssel, mikroöntözéssel és a vetési időpontok módosításával próbálják megóvni a termést. Ennek ellenére az idei szezon is komoly kihívást jelent számukra.

kiemelt fotó: agroinform

Barta Dávid
Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram