A Lakiteleki Önkormányzat különdíját nyerte el a XXIII. Lakiteleki Filmszemlén a Kiskunfélegyházán élő Osztró-Szász Angéla és csapata Magyar népmesék rajzfilmsorozat című alkotása.
A lakiteleki Népfőiskola Alapítvány, a Hungarikum Bizottság, a Nemzeti Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft., a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár Nonprofit Közhasznú Kft. és a Dunaversitas Egyesület idén közösen szervezte meg a filmszemlét.
A Móra-emlékév jegyében jelent meg a „Halljátok-e, öreg tanáraim…” Portrévázlatok Móra István és Móra Ferenc tanárairól című könyv. A kötet bemutatóját október 3-án, csütörtökön rendezték meg a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban, a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület szervezésében.
Mint arról korábban beszámoltunk, idén ismét megrendezik Bugacon a Kurultajt, augusztus 9-e és 11-e között. Az alábbiakban a Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés részletes programját olvashatják. A szervezők minden kilátogató vendégnek lelket feltöltő ünneplést és jó szórakozást kívánnak a három napra. A programváltozás jogát fenntartják.
Kiskunfélegyháza Város Díszpolgára címet kapta meg a képviselő-testület döntése értelmében Bánkiné dr. Molnár Erzsébet történész, levéltáros, az MTA doktora, a Kiskun Múzeum nyugalmazott igazgatója. Az elismeréssel évtizedek óta tartó közművelődési szerepvállalását, hagyományőrző tevékenységét, magas színvonalú tudományos munkáját és városunk hírnevének öregbítéséért tett fáradozásai előtt hajtott főt a helyi közösség.
Az alábbiakban a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtár által összeállított félegyházi hírességek születésének és halálának évfordulóit olvashatják.
Harmadik alkalommal találkoztak városunkban a Móra-leszármazottak május végén. A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület programján bemutatták az újonnan megjelent Portrévázlatok Móra Ferenc és Móra István tanárairól című könyvet. A kötetről Kapus Bélánéval, a könyv szerkesztőjével, az egyesület tiszteletbeli örökös elnökével beszélgettünk.
Bizonyára sok félegyházi lakos kedves emlékként gondol vissza az 1970-es, ’80-as és ’90-es években megrendezett Kiskun Napok eseményeire. A kiállításokkal, koncertekkel, sportbemutatókkal színesített hagyományőrző és idegenforgalmat serkentő rendezvények számos látványos, tartalmas programot kínáltak. Ám a Kiskun Napok története sokkal régebbre nyúlik vissza, városunk tizenkét esztendőben (1934, 1935, 1942, 1947, 1948, 1959, 1970, 1974, 1980, 1985, 1993, 1996) rendezett ilyen ünnepséget.
Fanfárral vette kezdetét az ünnepi képviselő-testületi ülés, aminek ezúttal is a Kiskunfélegyháza jeleseit elismerő díjak átadása volt a fénypontja. Az alkalomnak – ami Félegyháza várossá nyilvánításának 250. évfordulója tiszteletére megrendezett Városalapítók hete ünnepségsorozat szerves része volt – május 26-án, vasárnap a városháza díszterme adott otthont.
Új kiadvány jelent meg a napokban Így épült a városháza címmel. A 16 oldalas füzet a Félegyházi Közlöny 1909 és 1911 között kiadott számainak korabeli cikkei alapján, korabeli fotókkal illusztrálva repíti vissza az olvasót az 1900-as évek elejére, Félegyháza emblematikus építészeti remekműve, a városháza felépítésének éveibe – fogalmazott Olasz Anita, a kiadványt a helyi levéltár kincsei alapján összeszerkesztő és kiadó félegyházi Tourinform iroda vezetője.
Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatának díszterme adott otthont a hetek óta zajló XIX. Helyismereti vetélkedő ünnepélyes díjátadó ceremóniájának. A május 16-ai rendezvényen Samu Csilla köszöntötte a diákokat és kísérőiket, kiemelve a verseny jelentőségét és a résztvevők kitartását.
A Kiskun Napok eseménysorozat történetét fogta csokorba dr. Kőfalviné dr. Ónodi Márta főlevéltáros helytörténeti előadása a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban, május 9-én. A szorgos gyűjtőmunka eredményeként nyomon követhettük a kilencven évvel ezelőtt életre hívott rendezvény kibontakozását, s ahogy az évtizedek mentén végigkísértük fejlődésének útját, számos kedves félegyházi emlékkel találkozhattunk.
A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület és a Petőfi Sándor Városi Könyvtár – a várossá válás 250. évfordulója jegyében – szeretettel várja az érdeklődőket május 9-én, csütörtökön 17 órára a Hattyúházba. Ezúttal dr. Kőfalviné dr. Ónodi Márta főlevéltáros, az egyesület vezetőségi tagja tart előadást „A Kiskun Napok története 1934–1996” címmel.
\n
Április 12-én tartotta meg éves közgyűlését a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban, ahol a 2023-as munkáról és a 2024-es tervekről, programokról szóltak.
Jubileumi emlékplakettet vehetett át dr. Kőfalviné dr. Ónodi Márta, a Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun Vármegyei Levéltára kiskunfélegyházi részlegvezetője, a Félegyháza várossá válásának 250. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen. Az elismerést többek között a város helytörténeti ismereteinek és érdekességeinek kutatásáért és publikálásáért kapta. Az ízig-vérig félegyházi szakembert – aki éveken át lapunk hasábjain is publikált – munkájáról és a városhoz fűződő kötődéséről kérdeztük.
Juhász István, városunk díszpolgára, a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület tiszteletbeli tagja tartott előadást Móra Ferenc halálának 90. évfordulója alkalmából „Nem vagyok csillag, csak rőzsetűz, de az, amíg ég, meleget tud adni egyszerű embereknek” címmel. A teltházas eseményre a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban került sor február 15-én, csütörtökön.
Kiskunfélegyháza várossá nyilvánításának 250. évfordulója alkalmából nagyszabású gálaműsort rendeztek február 4-én, vasárnap a Móra Ferenc Művelődési Központban.
Csitos Ágnes Mária Antonella kalocsai iskolanővérről a gimnáziumi történelemszakkörön hallottam először, Pannonhalmán. Kiskunfélegyházán, ugyanabban az alföldi városban születtem, ahol Antonella nővér az 1990-es években, a születésem körüli időszakban óriási munkába fogott. Egy komplex oktatási intézményt alapított, azaz újjáélesztette a kalocsai iskolanővérek egykori iskoláját, a Constantinumot. Életének jelentős részét Pannonhalmán töltötte, az ott működő szociális otthonban ápolta, gondozta számos idős szerzetestársát.
Az oldal fejlesztési felület! A Félegyházi Közlöny hírportálja az alábbi címen érhető el: felegyhazikozlony.eu