április 27. vasárnap, Zita
2025. április 13., 14:00

Postatörténettel folytatódik a múzeum ismeretterjesztő előadássorozata

Hogyan jutottak el a hírek a 18. századi Félegyházára? Milyen volt a város első postaháza? Ezekre a kérdésekre is választ ad Magony Ádám előadása, ami a Kiskun Múzeum A redempció, a szabadság ára című sorozatának következő állomásaként idézi fel a város postatörténetét. Az előadás április 14-én, hétfőn 17 órakor kezdődik.

A város történelmét bemutató előadássorozat legújabb állomásán a hallgatóság betekintést nyerhet a postaszolgáltatás fejlődésébe – mind helyi, mind országos szinten. Magony Ádám saját kutatásain és helytörténeti forrásokon keresztül mutatja be, hogyan alakult ki a postahálózat Magyarországon, majd később Félegyházán. Az előadás különlegessége, hogy a postatörténet nemcsak technikai és intézményi szempontból jelenik meg, hanem személyes történeteken és helyi emlékeken keresztül is.

– A kezdetekről beszélek majd, országos kontextusban: hogyan működött a posta a különböző uralkodók idején, milyen változások vezettek a rendszeres postaszolgálat kialakulásához – meséli Magony Ádám. – Félegyháza újratelepítése után pedig a helyi eseményekre koncentrálok: az első postaház megjelenésétől kezdve egészen a modern időkig. Kiemelt szerepet kap a 18. századi Molnár-féle ház, ahol a város első távírdája működött, valamint a „Nagyposta” és „Kisposta” néven ismert intézmények múltja is.

Az előadás során az írásos dokumentumok és fényképek mellett korabeli tárgyakat is láthat majd a közönség. A múzeum gyűjteményéből válogatott műtárgyak mellett Magony Ádám személyes visszaemlékezésekkel is színesíti a programot – köztük édesanyja történeteivel, aki éveken át dolgozott a helyi postán és a telefonközpontban.

A feldolgozott anyagok jelentős részét Fekete János helytörténeti kutató gyűjtötte össze, de az előadó a budapesti Postamúzeum online adatbázisára is támaszkodott.

V. B.
Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram