április 27. vasárnap, Zita
2025. április 11., 16:00

Kalandozás a groteszk és az abszurd világában – előadást tartott a Móra gimnázium

Összművészeti programot rendezett a Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium április 10-én, a művelődési központban, a magyar költészet napja alkalmából. A rendezvény keretében Képtelen Képek címmel nyílt meg a diákok alkotásaiból összeállított tárlat, és ekkor mutatták be Nemcsak Egyperc... című, Örkény István művein alapuló epizodikus előadásukat is.

A Móra Ferenc Művelődési Központ auláját teljesen betöltötték a gimnazista diákok alkotásai. A tárlat grafikákat, festményeket és 3D-s műveket egyaránt tartalmaz. A gazdag képanyag tematikája változatos: a geometrikus formák mellett portrék, valamint – a címhez hűen – absztrakt és abszurd alkotások is helyet kaptak.

Az esemény a színházteremben folytatódott, ahol Kovács-Csonka Szilvia, az intézmény igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Kiemelte: örömteli, hogy immár tizenharmadik alkalommal rendezik meg a gimnázium ezt a rendhagyó irodalmi előadást.

A magyar költészet napját 1964 óta minden év április 11-én ünnepeljük, tisztelegve ezzel a magyar líra előtt. Az ünnep időpontja József Attila születésnapjához kötődik, aki 1905-ben ezen a napon látta meg a napvilágot. Az évforduló alkalmából országszerte irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal és költőtalálkozókkal emlékeznek meg a magyar költészet gazdagságáról és jelentőségéről.

Az előadást Kovácsik Zita, a gimnázium tanára vezette fel és beszélt Örkény István munkásságáról. Elmondta: Örkény a 20. századi magyar irodalom egyik legeredetibb és legkülönlegesebb hangú írója volt. Legismertebb műfaja az úgynevezett egyperces novella, amely rövid, csattanós, gyakran abszurd és ironikus történeteivel új színt hozott a magyar prózába. Ezek a novellák groteszk módon világítanak rá a társadalmi és emberi visszásságokra, miközben humorral és mély emberismerettel ábrázolják a mindennapokat.

Örkény stílusa egyszerre játékos és elgondolkodtató: gyakran a hétköznapi helyzetek mögött rejlő abszurditást mutatja meg. Műveiben visszatérő témák a háború, a bürokrácia, vagy éppen az emberi magány – mindezt sajátos, szatirikus szemszögből tárja az olvasó elé.

Legismertebb alkotásai közé tartozik a Tóték, amelyből később – a Macskajáték mellett – sikeres színdarab és film is készült. Örkény életműve ma is frissnek és érvényesnek hat, különösen azok számára, akik értékelik az iróniát és a mélyebb gondolatokat rejtő irodalmat.

A diákok és tanárok közös előadása epizodikus szerkezetben elevenített fel néhány, az íróra jellemző történetet, zenés és táncos betétekkel színesítve.

Az est végén Kása Zsuzsanna, a gimnázium igazgatónője köszönte meg a résztvevők és közreműködők munkáját, kiemelve az előadás színvonalát és az összművészeti élmény értékét.

A kiállítás április végéig látogatható a művelődési központ aulájában.

Barta Dávid
Kövessen minket a Facebookon is!
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram