Megtartották a márciusi bizottsági üléseket

Bense Zoltán összegezte a városüzemeltetési és környezetvédelmi bizottság ülésének legfontosabb témáit:
– Bizottságunk több napirendi pontot tárgyalt, köztük a helyi jelentőségű természeti területek védett természeti területté nyilvánításáról szóló önkormányzati rendelet módosítását. A tavalyi év során helyi jelentőségű természeti területekké nyilvánítottuk a Kossuth utca fasorait, a Szérűskertet, a Békási erdőt, a Lóúsztatót, a Felső nyomási lapost és a Bikahegyi lapost. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság a vonatkozó rendeletet véleményezésre megküldte az Agrárminisztérium Nemzeti Parki és Tájvédelmi Főosztályának, ami megállapította, hogy ezen területek országos jelentőségű védetté nyilvánítása nem indokolt. Emellett felhívták a figyelmet arra, hogy a Kossuth utcai platánfasor már 1990 óta természeti emlék besorolással védelem alatt áll, így a rendeletnek ennek fenntartását kell kimondania.
A bizottság továbbá tárgyalta a vásárokról és piacokról szóló rendelet módosítását is. A Félegyházi Városfenntartó Nonprofit Kft. – mint a vásár és piac üzemeltetője – javaslatot tett a díjtételek felülvizsgálatára, az energia- és üzemanyagárak, az üzemeltetési költségek, valamint a szolgáltatók díjainak emelkedése miatt.
Rosta Ferenc, kultúráért felelős alpolgármester javaslatot tett a Zsidó temető ravatalozójában található márvány emléktábla áthelyezésére. Az emléktábla a városból elhurcolt zsidó mártírok neveit tartalmazza, de az épület rendkívül rossz állapota miatt fennáll az összeomlás veszélye. A MAZSIHISZ temetőfelügyelője írásbeli engedélyt adott az emléktábla kiemelésére, hogy az egy méltó helyre kerülhessen, ahol a város lakói is megemlékezhetnek az áldozatokról.
Dr. Kis Ákos Csaba a művelődési és szociális bizottság munkájáról számolt be. A grémium tizenkét napirendi pontot tárgyalt meg, köztük támogatási kérelmeket bírált el. A rendelkezésre álló 17 millió forintos keretre 68 pályázat érkezett, mindösszesen 35 millió forintot igényelve. Végül minden érvényes pályázatot benyújtó szervezet támogatásban részesült.
Szamosi Endre, a jogi bizottság ülésének levezető elnöke elmondta, hogy a testület tíz napirendi pontot tárgyalt. Ezek közé tartozott a 2025. évi költségvetési rendelet módosítása, a településképi védelem szabályozása, valamint a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek napi egyszeri étkezésének támogatása, ami 95 forintról 150 forintra emelkedett.
Gyenes Attila, a gazdasági bizottság elnöke elmondta:
– Az 5. számú főúton, a Félegyházi Pékség telephelyei előtt létesítendő gyalogátkelőhely tervezési feladatairól szóló előterjesztést tárgyaltuk. Ennek eredményeként egy újabb biztonságos gyalogos átkelőhely épülhet a főúton, amit bizottságunk egyhangúlag támogatott.
Szó esett továbbá az önkormányzati tulajdonban lévő kft-k – például a sportcsarnok és az uszoda – támogatási kérelméről is. Ezek az intézmények előre nem látható költségek miatt fordultak hozzánk, és a bizottság ezt a kérelmet is támogatta.
Megvitattuk a 2024–2029-es évekre szóló gazdasági programot is, aminek elkészítése az önkormányzat feladata. A téma kapcsán élénk vita bontakozott ki, de végül abban egyetértettünk, hogy a programnak rugalmasnak kell lennie, és a fő irányelvek már most is jól körvonalazhatók. A gyorsan változó világban egy ötéves gazdasági terv létjogosultsága kérdéses lehet, hiszen a folyamatos változásokhoz az önkormányzatnak is alkalmazkodnia kell.
Célunk, hogy minden elérhető pályázati lehetőséget kihasználjunk, ahol az önkormányzat megfelelő lobbiereje révén sikerrel indulhat. Már most is rendelkezésre állnak előremutató tervek, amik a későbbi fejlesztéseket alapozzák meg. Bízunk benne, hogy hamarosan olyan források nyílnak meg, amelyekre sikeres pályázatot nyújthatunk be.