Indulhat a téli madáretetés – néhány fontos szabályt érdemes betartani
Fontos tudni például, hogy a hazánkban maradó, illetve a telelni hozzánk érkező madárfajok emberi segítség nélkül is képesek átvészelni a telet. Éppen azért nem vonulnak el, és azért vándorolnak hozzánk, mert itt télen is megfelelő táplálékot találnak. Ha mégsem akkor tovább repülnek. Ebből következően nem kell etetni a madarakat csak, ha gyönyörködni szeretnénk bennük. Ha viszont elkezdtük, akkor törekedjünk a folyamatosságra és arra, hogy ne csak élemet, hanem ivó- és fürdővizet is tegyünk ki nekik – tanácsolják a szakemberek.
Mit szabad és mit nem?
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület minden évben arra hívja fel a madárbarátok figyelmét, hogy a madaraknak adható eleségek mellett mással ne kísérletezzünk, mert az etető madarai nem élelmiszerhulladék-megsemmisítők.
A madaraknak adható eleségek három csoportba sorolhatók:
– magvak - elsősorban (fekete) napraforgó, amibe keverhető apró szemű köles
– gyümölcs - elsősorban alma, továbbá olyan szedhető bogyók, mint a vadszőlő, borostyán, tűztövis, nyugati ostorfa
– állati zsiradék - elsősorban kacsa-, liba- és sertésháj, illetve cinkegolyó (lehetőleg nem hálós kiszerelésű.
A szakemberek azt hangsúlyozzák, hogy áprilistól már nem szabad etetni a madarakat, mert az a fiókák tömeges pusztulását okozhatja. Ugyanakkor azt tanácsolják, hogy egész évben gondoskodjunk a madarak itatásáról. Az ivó- és fürdőhely igazi vonzerőt jelent a madarak számára.
Hol etessünk?
A legjobb etetőhely a rövid füvű vagy földes, a hullott lombtól elgereblyézett talaj, itt a földre is kiszórhatjuk, de nagyobb méretű műanyag virágalátétbe is tehetjük a magvakat és néhány almát. De ha lehetőségünk van rá, többféle magasságban (lábazat, ablakpárkány, erkély) is etessünk, mert így egyszerre több és többféle madarat láthatunk vendégül.
Miért jó ha etetjük a madarakat?
A madarak látványa, közeli megfigyelhetősége rendkívüli élményt jelent gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, ami egyben a természeti környezet megóvására ösztönöz bennünket. A madarak jelenléte biológiai védekezést jelent az általuk az etetőhely közelében összeszedett gyommagvaknak, rovar- és kisrágcsáló-kártevőknek köszönhetően. Az énekesmadár-etetésen tehát mindkét fél, ember és madár egyaránt nyer, de csak akkor, ha ezt jókor és jól tesszük!