Január 12. vasárnap, Ernő

Téli depresszió - A fényhiány-betegség

2020. január 31., 14:55
A napfényben szegény téli időszakban az arra érzékeny emberek folyton levertnek, fáradtnak, erőtlennek érezhetik magukat. Sokan nem figyelnek eléggé a tünetekre, pedig ha ez az állapot tartósan fennáll, az súlyos egészségügyi panaszokhoz vezethet.
Téli depresszió illuszt 2020 0131.jpg (825 x 396 p

A téli depresszió a legtöbb esetben csak ideiglenes tünet, mégis érdemes foglalkozni a jelenséggel. A téli évszak által kiváltott fényhiány-betegség és a következményként jelentkező hangulatingadozásaink nagyban befolyásolják teljesítményünket, életminőségünket, sőt súlyos esetben testi panaszokat is okozhat. A problémához hozzájárul sok esetben, hogy a kellemetlen, esős, hideg időjárás miatt sokkal kevesebb időt töltünk sportolással, kirándulással vagy aktív szociális életünkkel, amelyek szintén negatív irányban befolyásolják hangulatunkat. A kevesebb napfénynek direkt hatása is van a szervezetünkre, hiszen ilyenkor a melatonin hormon szintje megemelkedik, aminek hatására elálmosodunk, szervezetünk felkészül az alvásra. Amennyiben ez túl korán következik be, befolyásolhatja az arra érzékeny emberek megszokott alvás-ébrenlét ritmusát, kedélyállapotát. Ha pedig ez az állapot tartósan fennáll, az a téli depresszión kívül alvászavarhoz, valamint szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vezethet.

A téli depresszió az állandó fáradékonyság mellett levertséggel, kedvetlenséggel, ingerlékenységgel, döntésképtelenséggel, a koncentrációs képességek romlásával, de akár hirtelen és jelentős testsúly változással is jelentkezhet.

Fontos, hogy a tüneteket ne vegyük félvállról, hiszen az egészségügyi és mentális problémák megelőzése szempontjából szükséges a gyors cselekvés. Forduljunk orvoshoz, hiszen az ilyenkor javasolt fényterápia nem minden esetben szünteti meg a problémát, sok esetben egy pszichoterápia jelentheti a megoldást.

Természetesen, ha hajlamosak vagyunk a téli depresszióra, akkor mi is sokat tehetünk hangulatunk javítása érdekében. Étkezzünk egészségesen, hagyjuk el a cukrot és a zsíros ételeket, valamint fogyasszunk több omega-3 zsírsavat. Az étkezés mellett figyeljünk a megfelelő mozgásra is, igyekezzünk minél több időt a szabadban tölteni. A téli depresszió egyik legjobb ellenszere az aktív szociális élet. Töltsünk minél több időt barátainkkal, szeretteinkkel, de egy-egy hosszabb séta a kutyánkkal is remek hangulatjavító. Otthonunkban is tehetünk a hangulatunk javításáért, gyújtsunk színes gyertyákat, és csinosítsuk fel a lakást égősorokkal.

És még valami, aminek örülhetünk: hamarosan megérkezik a tavasz...
 

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram