December 13. péntek, Luca, Otília

Városfejlesztés és együttműködés: Csányi József harmadik polgármesteri ciklusa

2024. október 28., 13:58
Harmadik ciklusát kezdte meg Csányi József Kiskunfélegyháza polgármestereként, miután a június 9-i választás alkalmával a szavazók több mint 75 százaléka voksolt mellette. Vele együtt valamennyi körzetben a Nemzeti Fórum jelöltje nyerte el a választók bizalmát.
DSC_4469_2.jpg (4128 x 2322 px)

Ahogy a polgármester fogalmaz, az egyéni sikerek mögött most is csapatmunka áll. „Egyetlen ember nem tud egy várost vezetni” – mondja, utalva arra, hogy egy jól működő önkormányzat lényege az összetartás, a közös gondolkodás és az együttműködés. Csányi József szerint az elmúlt ciklusok sikerének titka a közösségi támogatottság és a helyes irányt közösen meghatározó csapat.

– A választási eredmények azt mutatják, hogy az emberek mögöttünk állnak. Szerintem így érdemes dolgozni – szögezi le Félegyháza harmadszor újraválasztott polgármestere, akivel az október 9-én megtartott alakuló testületi ülést követően beszélgettünk városvezetői tapasztalatairól és terveiről.

„Rengeteg tervem van még”

– Tíz évvel ezelőtt kiegyezett volna azzal a jövőképpel, ami a mai félegyházi valóság?

– Ma reggel ugyanazzal a lelkesedéssel és tettvággyal jöttem munkába, mint amikor tíz éve először léptem be polgármesterként a városháza épületébe. Ez szerintem sok mindent elárul. Egyrészt azt, hogy öröm számomra Félegyházáért tenni, másrészt azt, hogy rengeteg tervem van még. Amit mindenképpen kihagytam volna az elmúlt ciklusból, az a pandémia időszaka. Leginkább azért, mert rengeteg veszteséget szenvedtünk el, kollégákat, rokonokat, ismerősöket kellett elgyászolni. Az összefogásnak és a közös munkának köszönhetjük, hogy az energetikai és gazdasági válság dacára tovább tudtuk folytatni a fejlesztéseinket is. Ha csak tehetem, kilátogatok a beruházások helyszínére a kivitelezések ideje alatt, mert polgármesterként sem tudom levetkőzni a mérnöki és a közgazdász énemet. Mindezt a nézőpontot integrálva jószívvel mondhatom, hogy tíz évvel ezelőtt büszkén és elégedetten vállaltam volna ezt az eredményt.

2000-nél több új munkahely tíz év alatt

– Az első markáns cél, amit a vállalkozói szférából érkezve zászlajára tűzött, a helyi gazdasági szereplőkkel való jó kapcsolat kiépítése, a munkahelyteremtés kiemelt segítése volt. Bevált a stragégia?

– Szerintem egy önkormányzat elsődleges feladatai közé tartozik a helyben érdekelt vállalkozások munkájának, fejlesztési törekvéseinek támogatása. Nálunk a képviselő-testület és az önkormányzati apparátus is arra törekszik, hogy minden vállalkozás, amely Félegyházát választotta tevékenysége színhelyéül, komfortosan érezze magát a városban. Annál is inkább, mert ha stabilan tudnak itt működni, hosszú távon számíthatunk a befizetett helyi iparűzési adóforintokra. Azt pedig az itt élők komfortjára tudjuk fordítani. Ez egy igazi win-win helyzet, azaz: olyan üzlet, amiben minden fél nyer. Városunkban szerencsére számos ilyen vállalkozás van. Nekik köszönhető például az, hogy míg 2014-ben a Kiskunfélegyházi Gazdaságfejlesztő és Munkahelyteremtő Egyesület nevében azt ígértük, hogy 500 új munkahelyet fogunk létrehozni, jelenleg 2000 felett jár ez a szám, és folyamatosan tovább emelkedik. Nemrégiben tette le például a Lidl új logisztikai központjának alapkövét a városban. Ez többek között azért vált lehetővé, mert az önkormányzat az első perctől támogatóan állt az igényeik mellé. Három évvel ezelőtt keresett meg először a cég vezetése azzal, hogy a 2017-ben megvásárolt telkükre építkezni szeretnének, ehhez azonban – a területen lévő magassági korlátozást miatt – a helyi építési szabályzat módosítására lenne szükség. Természetesen segítettünk mindenben, amit kértek. Ők pedig időközben úgy döntöttek, hogy a 18 ezer négyzetméter helyett 83 ezer négyzetmétert építenek, és ezzel létrehozzák legnagyobb közép-európai logisztikai központjukat. Ezzel a lépéssel a város építményadója 20, a helyi iparűzési adó pedig legalább 200-300 millió forinttal fog emelkedni, azaz ennyivel több pénzt fogunk tudni kultúrára, városszépítésére, modernebb környezetre fordítani. Szóval igen, biztosan mondhatom, hogy bevált a stratégia.

Minőségi fejlesztések

– Az elmúlt tíz év beruházásai közül melyiket emelné ki személyes kötődése, és melyiket a város életében betöltött jelentősége miatt?

– A Zöld város projekt különösen közel áll a szívemhez, mert Félegyháza olyan megjelenést nyert általa, ami kiemeli a hasonló adottságokkal rendelkező kisvárosok sorából. Jólsikerült beruházásnak tartom, ami a meglévő építészeti kincsekhez képes volt hozzátenni, azokat kiemelve, hangsúlyozva szintet ugrani. Ugyanakkor egy kiváló alapot adott az egységes belvároshoz, aminek a kialakításán azóta is dolgozunk, jelenleg a Kossuth utca mindkét oldalán folyik az építkezés. Jelentősége okán az egészségügyi központ kialakítását emelem ki annak ellenére, hogy sok kritika ért bennünket például a Bankfalu és a Petőfi lakótelep korábbi orvosi rendelőjének bezárása és az egészségügyi központba való behozása miatt. Az a határozott véleményem, hogy ha már 1,3 milliárd forintból kialakítottuk egy modern, kulturált, korszerű létesítményt, ahol télen-nyáron 23 Celsius fok van, kulturált mosdók, portaszolgálat szolgálja a betegeket és az egészségügyi dolgozókat, akkor egyetlen félegyházi embernek se kelljen beérnie ennél kevesebbel. Ez a minőségi változás mindenkinek az érdekét szolgálja, és talán ahhoz is köze van, hogy városunkban minden körzetben van felnőtt és gyermek háziorvos. Ez koránt sincs így minden városban.

Jóízlés és tisztesség

– Egy közszereplőnek mindig állnia kellett hideget, meleget. A közösségi média elterjedése azonban mintha végtelenítette volna a kritika és a dicséret határait. Hogy védi meg magát a szélsőségektől?

– Először is törekszem arra, hogy ne veszítsem el a közvetlen kapcsolatot az emberekkel. Nagyon szeretek például kimenni a különböző rendezvényekre, találkozni, beszélgetni velük. Nekem nagyon tetszik, hogy odajönnek hozzám, megszólítanak, megtisztelnek az észrevételeikkel, a problémáikkal. Tisztában vagyok azzal is, hogy polgármesterként viselnem kell a kritikát is. De úgy gondolom, hogy ennek megvannak a jóízlés és tisztesség szabta határai, és a személyem körüli szándékos lejáratási kísérletek ezen túllépnek. Az ilyen támadásokkal szemben zéró toleranciát hirdetek. Ezért zárkózom el most és a jövőben is Kis-Szeniczey Kálmán képviselőtársammal való minden együttműködés elől. Természetesen az építő jellegű kritikára igyekszem nyitott lenni, és tanulni belőle. Szerencsére vannak az életemben olyan mérvadó személyek, akik ezt meg is teszik.

Folytonos és következetes munka

– Mit kívánna a most kezdődő ciklusra?

– Bízom egy kormányzati fordulatban, ami az önkormányzatok felértékelődésével visszahozza az egykor itt jól működő tevékenységeket. Emellett azt kívánom, hogy minél tovább együtt dolgozhassak a jelenlegi kollégáimmal és képviselő társaimmal. Büszke vagyok erre a csapatra, mert úgy érzem példát mutat arra, hogyan lehet folytonos és következetes munkát végezni egy közös célért. A 10 képviselő, a polgármester, a jegyző és a kabinetvezető együtt gondolkodása jó alap arra, hogy a város jövőképét meghatározzuk, és az odavezető úton tovább lépjünk.

T. T.

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

Tegnap
Továbbiak
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram