Személyre szabott élmény az ünnepi zene
– Mivel teszi teljesebbé a zene az életünket, az ünnepet?
– A zene a legősibb és legnagyobb művészeti ág, egyidős az emberiséggel. Lételeme az emberiségnek, már az ősemberben is meg volt a késztetés a zenélésre, ugyanakkor még csak primitív eszközöket használtak hangadásra. A zene fejlődése mára már olyan mértékig jutott, hogy el sem tudjuk képzelni nélküle a mindennapokat. Szól az autóban, a boltokban, az éttermekben és munka közben is, és ilyenkor az élőzenei koncertek műsorait is a karácsonyi hangulat jegyében állítják össze. A zene a fülünkön át a lelkünkre hat, képes befolyásolni a hangulatunkat, és ily módon sok mindenre használható. Célja lehet a szórakoztatás, a vásárlásra ösztönzés, a jobb teljesítmény elérése, a kikapcsolás, a felpörgetés, vagy a ráhangolódás valamire. Számos kutatás bizonyítja, hogy a zenehallgatás minden szempontból nagyon jót tesz. A zenetanulás pozitívan hat az agyi funkciókra, segíti az olvasás, számolás fejlődését a kisgyermekeknél, de csökkenti például a stresszt, aminek az ünnepi készülődési forgatagban még inkább ki vagyunk téve. A szeretteinkkel együtt töltött idő alatt gyakran szólnak a háttérben vidám, boldog üzenettel bíró zenék, ezek tovább erősítik bennünk a találkozás örömét, így még különlegesebb élményként éljük meg azt.
– Vannak egyetemes jelentőséggel bíró művek, vagy mindenkire másként hatnak az egyes műfajok, előadók?
– Minden alkalomra találunk megfelelő zenét legyen az a karácsony, egy szalagozó, vagy egy születésnapi buli. A zene annyira sokrétű, hogy mindenki megtalálja a számára legideálisabb műfajt, előadót, stílust. Nehéz egy-egy jó művet kiemelni, mert mindenki szabadon választhat ebből a végtelen tárházból. És éppen ezért különleges a zene. Hozzáadott értéke van, hangulatot, lelki állapotot tud teremteni, amitől szebb, meghittebb lesz az ünnep. A karácsony előtti takarításhoz, sütéshez, főzéshez, dekorálásához, vagy éppen egy hosszú nap utáni pihenéshez is találunk számunkra megfelelő muzsikát. Karácsonyi zenéket hallgatva kellemes, megnyugtató érzés kerít minket hatalmába.
– Mit hallgat karácsonykor családjával a zeneiskola igazgatója?
– Nálunk magyar klasszikus karácsonyi énekek szólnak, az ajándék nyitogatásnál hagyományosan a Mennyből az angyal. Sokat hallgatom ilyenkor Maurice Andre előadásában a Gloria in Excelsis Deot és Bach 147-es karácsonyi kantátáját, de különleges brass band-re, vagy fúvószenekarra írt feldolgozások is előkerülnek ilyenkor.
– Az ünnepek közeledtével a város művészeti csoportjai – közöttük a fúvószenekarok – zenés, énekes műsorokkal készülnek, hogy a dallamok segítségével hangolják rá a városlakókat az ünnepre. Tapasztalatai szerint mit jelent ez a félegyháziak számára?
– A Kiskunfélegyházi Ifjúsági Fúvószenekar és a Kiskunfélegyházi Koncert Fúvószenekar december 21-én és 22-én 18 órától várja hagyományos karácsonyi hangversenyére a zeneszerető közönséget. A város egyik legrégebbi hagyományokkal bíró ünnepi eseményét több mint 30 évvel ezelőtt indított el Jankovszki Ferenc. Mára már az ünnepi készülődés része, családi és baráti találkozások helyszíne lett a hangverseny. A félegyháziak, a környékbeliek és az egészen távolról érkezők körében egy presztízs értékű társadalmi esemény, hiszen itt olyan élményt kapnak, ami egy utolsó lelki állomás lehet a karácsony előtt. Az élőzenének olyan varázsa van, amit nem tud visszaadni egyetlen felvétel sem. Az élőzenei koncert, legyen az fúvószenekari, vagy vokális, egyszeri és megismételhetetlen. Van egyfajta miliője a közönség számára. Ilyenkor együtt éljük meg a pillanatokat, a feszültséget, együtt vesszük a levegőt a zenekari tagokkal. A közönség része lesz az előadásnak, a pillanatoknak, melyek soha nem ismétlődnek meg, így lesz igazán személyre szabott az élmény. A fúvószenekarok idei karácsonyi hangversenye két különlegességet is tartogat: Keserű Péter, az Osztrák Rádió Szimfonikus Zenekarának szólókürtöse és a félegyházi Silver Steps Tánc Stúdió tagjai is színpadra lépnek.
G. E.
Fotó: Fantoly Márton