December 13. péntek, Luca, Otília

Négy napon keresztül a gasztronómia volt a főszereplő a Kiskun Múzeumban

2024. november 09., 14:25
Idén szeptember 30. és november 10. között rendezték meg a Múzeumok Őszi Fesztiválját, amelyhez országszerte csatlakoztak a muzeális intézmények. A Kiskun Múzeumban ennek keretében november 6. és 9. között négy napon át szerveztek programokat az intézményben.
DSC_1937.JPG (4128 x 2752 px)

A negyedik napon a cukrászat került a középpontba. Mészáros Márta igazgató előadásával vette kezdetét a program. Az igazgatónő az elmúlt évszázadok cukrászdáiról és azok tulajdonosairól tartott beszámolót az érdeklődőknek, akiknek az előadások között süteménnyel és igazi kávéházi hangulattal kedveskedtek a múzeum munkatársai.

Az előadásból megismerhettük Kiskunfélegyháza egy érdekes arcát, hiszen a városban számos cukrászda működött az elmúlt évszázadokban. Idősebb Hollósi Alajos és két gyermekének munkássága meghatározó volt e téren. Az első igazán neves cukrászdák is az ő nevükhöz köthetők – többek között a Virág Presszó elődjét is az ifjabb Hollósi üzemeltette.

A tevékenységükről számos dokumentum maradt fenn, többek között az üzlet által kínált termékek és azok receptjei is. A Hollósi-féle cukrászdát az államosítás számolta fel, és az ő felszerelésével indították el az első helyi cukrászműhelyt.

Mészáros Márta egészen a 90-es évekig vezette le a helyi cukrászat történetét. Kiemelte, hogy bár régen a cukrász szakma teljesen elkülönült a pék szakmától, mára már egyként kezelik a kettőt, hiszen ma már csak pék-cukrászként lehet vizsgázni a technikumokban.

Samu Csilla múzeumpedagógus Móra Ferencné szakácskönyvéről tartott előadást. A könyv mellett Móra Ferencnéről, azaz Walleshausen Ilonáról is többet megtudhatott a hallgatóság.

Ilona Kiskunfélegyházán született, jómódú családban. Móra Ferenccel öt év jegyesség után, 1902-ben házasodtak össze. A múzeumpedagógus kiemelte, hogy Ilona háztartásbeli volt, és sok időt töltött a konyhában. A recepteket, amelyeket kipróbált, lejegyezte, és ezek sokaságából született meg a receptes könyve. A könyv a receptek mellett terítési praktikákat is tartalmaz. Azóta többször is kiadták, legutóbb tavaly.

A rendezvényen a helyi sütemények kóstolása mellett további beszélgetéseket is meghallgathattak az érdeklődők – többek között Kovács János cukrászmesterrel és dr. Kürti Gábor gasztroenterológussal.

A program részeként egy süteményversenyt is meghirdettek édes és sós kategóriában. A verseny anonim módon zajlott: a leadott édességeket számok alapján azonosították a bírák. A bíráló bizottság tagjai Mészáros Márta igazgatónő, Kovács János mestercukrász és további két múzeumi munkatárs volt. Az eredmények a következőképpen alakultak:

Édes kategóriában: I. helyezett: Samu Zoltánné almás lepénye, II. helyezett: Marczényi Csabáné mézes krémese, III. helyezett: Kristófné Lőrincz Hajnalka ostoros kalácsa
Sós kategóriában: I. helyezett: Samu Zoltánné sajtos stanglija, II. helyezett: Kis Istvánné tepertős pogácsája, III. helyezett: Kohajda Béláné sós kiflije

Fotó: Fantoly Márton

B.D.
 

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

Tegnap
Továbbiak
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram