December 13. péntek, Luca, Otília

Móra Ferenc emlékét idézték

2024. november 05., 11:59
Móra Ferenc tiszteletére tartottak emlékülést november 5-én, a Kiskun Múzeumban. Az eseményen felelevenítették a Mórák életútját, munkásságát, Móra Ferenc diákéveit, sokoldalúságát és örökségét.
DSC_1192.JPG (4128 x 2752 px)

Móra Ferenc születésének 145., halálának 90. évfordulója, valamint Móra István születésének 160. évfordulója tiszteletére a 2024-es esztendőt a Mórák emlékévének nyilvánította a város képviselő-testülete. Az emlékévhez kapcsolódva „Móra örök” címmel tartottak emlékülést a Kiskun Múzeumban.

A megjelenteket dr. Kása Zsuzsanna, a Móra Ferenc Gimnázium igazgatója köszöntötte, kiemelve, hogy a „Móra örök” kifejezésnek városunkban különös tartalma van.

– Mi, félegyháziak lelkünkben őrizzük Móra Ferencet, életútját és munkásságát egyaránt. Petőfit is sajátunknak valljuk, de Móra senki által nem megkérdőjelezhetően az. Mi, félegyháziak azt is tudjuk, hogy Móra Ferenc a mai Móra Ferenc Gimnázium tanulója volt. A több mint 210 éves alma mater méltán vette fel Móra nevét. Nem mellesleg én is Mórás voltam, most pedig van szerencsém a másik oldalról is megtapasztalni a Móraságot – fogalmazott.

Hangsúlyozta azt is, hogy Móra mind fizikai értelemben, mind lelkünkben a miénk. Nekünk félegyháziaknak Móra azt jelenti, amit neki városunk. „Mint író ettől a várostól kaptam egyéni veretemet, innen származnak írói céljaim. Az én írásaimban félegyházi nap süt, félegyházi szél fúj, félegyházi sárgarigó fütyül” – idézte az író Díszpolgárság című írását.

A Mórák éltútját, családjukat, legkedvesebb emlékeiket a Móra Ferenc Gimnázium tanulói és a Kiskun Múzeum munkatársa elevenítette fel. Móra Márton alakját Farkas Csaba, a múzeum történésze öltötte fel. Móra Ferenc bőrébe Jellinek Levente, Móra Lászlóéba Faragó Jenő bújt. Móra István alakját Csenki Tamás tárta elénk.

A program folytatásában olyan személyek előadásait hallhattuk, akik valamilyen módon kapcsolódnak a Móra Ferenc Gimnáziumhoz, vagy a Móra családhoz. A város díszpolgára, Juhász István az „Én Mórám” címmel tartott előadást, majd Gyuris István Viktor egykori gimnazista, Móra Ferenc diákkoráról, gimnáziumi időszakáról beszélt.

Soós Roland régész muzeológus a Kiskun Múzeumban őrzött Móra-gyűjteményben fellelhető ásatási napló kapcsán beszélt Móra Ferenc régészeti munkájáról. Mészáros Márta múzeumigazgató Móra Ferenc és Pósa Lajos kapcsolatát, valamint „Az Én Ujságom” című egykori gyermekújságban megjelent írásait ismertette, Samu Csilla múzeumpedagógus pedig arról beszélt, hogyan jelenik meg ma Móra Ferenc a tankkönyvekben, és hogyan ismerhetik meg a félegyházi gyerekek híres írónkat.

Az emlékülés „A didergő király című” mesével zárult Gombás Bende és Keserű Benedek előadásában, majd Rosta Ferenc alpolgármester mondott zárszót és köszönetet valamennyi résztvevőnek.

G.E.
Fotó: Fantoly Márton

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

Tegnap
Továbbiak
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram