December 13. péntek, Luca, Otília

Kettős jubileum a Kossuthvárosi Óvodában

2024. november 18., 13:18
50 éve nyitotta meg kapuit a Kossuthvárosi Óvoda. A fél évszázadba megannyi siker, átalakítás, tárgyi és személyi változás, megújulás fért bele. A korszerű intézményben ma már a gyermekközpontúság és a játékos tanulásra építő személyiségformálás jegyében nevelik a kisgyermekeket. Timafalvi Lászlóné vezetővel – akinek 35 éves nevelő-oktató munkáját oklevéllel ismerték el idén – múltról, jelenről és jövőről beszélgettünk.
DSC_0600.JPG (4128 x 2322 px)

– A gyermekek és a szülők 1974. szeptember elsején vehették birtoka a város első óvodának épülő intézményét. Hogyan ünnepelték idén a fél évszázados fennállását?

Igazi születésnapi partival, az óvoda korábbi dolgozóival, az intézmény partnereivel, az óvodába járó gyermekekkel és szüleikkel, régi óvodásokkal közösen. Az 1974-ben indult óvoda óvodapedagógusai közül körünkben köszönthettük Magonyné Kiss Czakó Katalint is. Balla László alpolgármester és a városrész képviselője dr. Kiss Ákos Csaba is együtt ünnepelt velünk. Az intézmény több évtizedes színvonalas munkájának elismeréseként a DÉL-100 Kft. vezetői támogatásával 2 udvari játszóeszközt avattunk fel, illetve egy régebbi játékeszköz gumitégla burkolása vált valóra, mellyel biztonságosabb lett az eszköz használata. Ezúton is köszönjük a nagylelkű felajánlásukat. A nap fénypontja az a 200 szeletes torta volt, amit közösen fogyasztottunk el.

–  Hogyan alakult át az intézmény az elmúlt 50 évben?

– Nemcsak a név változott, Petőfi Városi Óvodáról Kossuthvárosi Napköziotthonos Óvodára, hanem a nevelési program is. A nyitáskor a munka alapja a közösségi nevelés volt, amely a szocialista embertípus nevelését jelölte meg fő célként. A tartalmas és elmélyült játékra csak kevés idő jutott. Egészen a 1982/83-as tanévig még szombaton is jártak a gyermekek óvodába. Az 1980-as évektől egyre inkább a játékos módszerek kerültek előtérbe, majd egyre nagyobb hangsúlyt kapott az óvónők módszertani szabadsága, ami egyéni és életkori sajátosságokhoz igazodó nevelést tett lehetővé. Az évek folyamán a létszám és a csoportok megoszlása is folyamatosan változott. Volt olyan év, amikor 133-an jártak a 100 férőhelyesre intézménybe.

– Milyen értékek mentén nevelik ma a gyermekeket?

–  Legfontosabb elveink a gyermekközpontúság és a játékos tanulásra építő személyiségformálás. Valljuk azt, hogy a gyermekek a játék során tanulnak a leghatékonyabban. Ez segíti őket a szociális készségeik alakításában is. Intézményünk egyéni sajátossága a mozgásra épülő nagymozgások és finommotorika fejlesztés, továbbá a környezettudatos személyiségfejlesztés. A gyermekek egyéni igényeinek figyelembevételével törekszünk a támogató, biztonságos környezet megteremtésére és az élményalapú tapasztalásra. Célunk a harmonikus személyiségfejlesztés, a magabiztos, önálló és környezettudatos iskolakészült gyermekek nevelése. Mindezen céljaink elérése szoros együttműködésben a családokkal tud megvalósulni.

– Mik azok a legfontosabb fejlesztések, amiket az elmúlt évekből kiemelne?

– Mindennapi munkánkat segíti a Gondoskodás Alapítvány, melynek támogatásával az ide járó gyermekeknek fejlesztő eszközöket, udvari játékokat vásároltuk, kirándulást szerveztünk és élményeket adtunk. A gyermekek mozgásfejlesztéséhez szükséges minden típusú udvari eszközt sikerült telepítenünk, és a klímaváltozásra is felkészülve az elmúlt évek során 10 fát ültettünk az udvaron. Száz korszerű, könnyű gyermekágyat is vásároltunk és gyermekmintás fedőmatracot varrattunk rá.

– Idén, a pedagógusnapi ünnepségen 35 éves nevelő-oktató munkájáért elismerő oklevelet vehetett át. 1997 óta dolgozik a Kossuthvárosi Óvodában, 2014 óta vezeti az intézményt. Mi ad motivációt a mindennapi munkához?

Nagyon nehéz ezt röviden összefoglalni. Talán a szakma iránti elhivatottság, mely töretlenül hajt fiatal korom óta. Nagyon jó érzéssel tölt el az a rengeteg szeretet, megbecsülés, melyet a pályám során kaptam a gyerekektől, a szülőktől. Gyönyörű emlékeket őrzök kollégákkal eltöltött évekről, a rám bízott gyermekek mindennapi apró örömeiből, sikereiből. Az óvodapedagógusi munka nem látványos és extra eredményekkel fémjelzett munka, hanem egy belső meleg szeretetből fakadó hivatás. Minden nap egy új kihívás, soha nincs két egyforma nap, perc és pillanat. A gyermekek rezdüléseire, igényeire való reagálás színesíti a mindennapokat. Talán a feltétlen szeretet a motor, mely minden akadályon, nehézségen átsegít.

Milyen tervekkel vágnak bele az elkövetkező időszakba?

– Nagyon büszke vagyok az innovatív nevelőközösségünkre, akik mindig készek a megújulásra, az új módszerek megismerésére és az adódó lehetőségek kihasználására. Szeretnénk továbbra is magas színvonalon megvalósítani nevelési céljainkat. Idén is megszervezzük nagycsoportosainknak a Balázs Árpád Művészeti Iskolával közösen a tehetséggondozó és személyiségfejlesztő tevékenységeket. A hagyományőrzés jegyében Pintér Gábor népi tárgyalkotó iparművész szakmai segítségével ismerkedhetnek meg a gyerekek a fafaragás ősi mesterségével. Továbbra is fontosnak tartjuk a környezettudatos szemlélet formálást. Tavaly elnyertük az állatbarát óvodai címet, melyet idén is szeretnénk elnyerni, ezért sokrétű élményhez juttatjuk a gyermekeket, például madárbarát családi délutánnal, kutyaterápiás foglalkozással. Folytatjuk a biztonságos óvoda és az ovi-zsaru programunkat is. A zöldóvoda kritérium rendszerében szereplő magaságyást szeretnénk létrehozni, melynek segítségével a gyerekek megismerkedhetnek a kerti munkálatokkal és az eszközök biztonságos használatával.

G.E.

 

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

Tegnap
Továbbiak
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram