December 13. péntek, Luca, Otília

Karikó Katalin Nobel-díjas tudóst ismerhették meg a Móra gimisek

2024. november 05., 12:05
Egyedülálló kiállítás és tárlatvezetés során ismerhették meg Nobel-díjas tudósunk életútját, személyes tárgyait és elismeréseit a Móra Ferenc Gimnázium diákjai, november 15-én.
DSC_1339.JPG (4128 x 2752 px)

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) által gondozott „Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább” című tárlaton Újszászi Ilona és Sahin-Tóth István, az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság munkatársai kalauzolták a természettudományok iránt érdeklődő diákokat és tanáraikat. A kiállított tárolókban ízelítőt kaptunk az mRNS-alapú vakcina feltalálójának gyermekkori emlékeiből. Láttuk például Karikó Katalin kiskori fényképeit, iskolai füzeteit, kisdobos sípját és a tanulmányi versenyeken szerzett okleveleit is. Szegedi egyetemi éveiből – többek között – diákigazolványát, egyetemi jegyzeteit és életképeket is felfedeztünk. Az SZTE munkatársai két különleges tárgyat is bemutattak: azt az eredeti utazóládát, amelyben Karikó Katalin az élelmet vitte magával Szegedre és egy olyan mackót, amelyhez hasonlóban valutát csempészett Amerikába az új élet elkezdéséhez.

A magyar biokémikus diákéveinek dokumentumai, tárgyai mellett fotókon tárultak elénk legérdekesebb, tudományhoz kötődő kitüntetései, díjai. Megtudtuk, hogy a Covid-19 járvány megfékezésében kulcsszerepű mRNS-alapú modern vakcinák kifejlesztését megalapozó tudós teljesítményét száznál is több díjjal, emlékéremmel, jelvénnyel, oklevéllel ismerte el a világ. Sahin-Tóth István műtárgyfotói felnagyítják a magyarországi, az európai, az amerikai és az ázsiai díjak szépségét, azokat képzőművészeti alkotásként mutatják be. Megtekinthettük például a dr. Paul Janssen-díjat, a Japán-díjat és a Bolyai-díjat is, melynek pénzjutalmával a Covid-árvákat segítette Karikó Katalin.

Emellett két különleges díj fotója is helyet kapott a tárlaton. A természettudományos oktatást szolgáló Jermy Gusztávról elnevezett iskolai kitüntetést elsőként az érettségiző Karikó Katalin nyerte el 1973-ban, majd az iskolai biológiai szakkörrel levelező Szent-Györgyi Albertet is kitüntette a kisújszállási gimnázium. Ugyancsak mindkét tudós elnyerte az „amerikai Nobel-díjnak” is nevezett Lasker-díjat, amit a győzelem istennője, Niké szobrocskája ékesít.

A fotók és az azok alatti szövegek arra is rávilágítottak, hogy Karikó Katalin a neki adományozott kitüntetések átadó ceremóniáit a tudomány népszerűsítésének új fórumaivá alakította. Kiderült az is, hogy munkáját nemcsak díjak formájában ismerik el. A kutatónő 16 egyetem díszdoktora is, a Szegedi Tudományegyetem mellett a Yale-é és a Rockefeller Egyetemé is.

A tárlatvezetést filmvetítés színesítette, bemutatva a magyar biokémikus tudományos munkáját és kutatótársával, Drew Weissmannal közösen végzett kutatásait, ami végül 2023-ban meghozta számukra a világ legrangosabb elismerését, a Nobel-díjat.

G.E.
Fotó: Fantoly Márton

 

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

Tegnap
Továbbiak
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram