December 13. péntek, Luca, Otília

Karácsonykor valóban csoda történik – a jászolban, a szívünkben, a lelkünkben

2024. december 06., 10:15
Hogyan válik a karácsony a szeretet ünnepévé? És mi is az a csoda, amire mindannyian annyira várunk és vágyunk? A témában Kisjuhász Tibor atyával, a Sarlós Boldogasszony Templom káplánjával beszélgettünk, felidézve életúját és karácsonyi emlékeit.

Mikor és miért választottad a papi szolgálatot?
– Vallásos, templomba járó családból származom, már óvodás koromban templomba jártam. Első osztályos lehettem, amikor a plébános behívott ministrálni, szóval a mély vallásosság már kiskoromtól kezdve meg volt. Amikor nyolcadikban eljött a pályaválasztás ideje, nem sok minden érdekelt, és még nem éreztem, hogy mi szeretnék lenni. Kiskoromban tanárnak, vagy állatorvosnak készültem, de idővel mindkettőt félretettem. Nyolcadiktól kezdve már készültem a bérmálkozásra is, de közben az osztályfőnöknek is le kellett adni, hogy hova megyek továbbtanulni. Végül szakács és asztalos szakokat jelöltem meg, amikor azonban megkaptam a sikeres felvételiről a levelet a faipari iskolából, kidobtam, mert azt mondtam, hogy ide nem megyek, de még akkor sem éreztem, hogy mit szeretnék csinálni. Nyolcadik után jött a bérmálás, és ekkor éreztem azt, hogy mélyebb lett a hitem. Észrevettem magamon, hogy mélyebbek lettek a szent gyónásaim, igazi bűnbánatot éreztem, de nem értettem pontosan, hogy miért. Az egyik szentmisén, amikor a pap változtatta át az ostyát meg a bort Krisztus testévé és vérévé, akkor éreztem magamban egy leírhatatlan belső dolgot, ami átjárta az egész testemet, lelkemet, egy olyan érzést, amit nem bírtam megmagyarázni. Telt-múlt az idő, és ha bárhol szóba került Isten, akkor megint éreztem ezt a különleges érzést. Egy másik különös pillanat volt az is, amikor az egyik hittanórán, amire csak én mentem el a tanulók közül, azt kértem az atyától, hogy a papságról beszéljen. Időközben sokat gondolkodtam a jövőmről, de mindig ugyanarra a témára, a papságra kerültek vissza a gondolataim. Így feltettem magamban a kérdést, hogy Istenem, azt szeretnéd, hogy pap legyek? Sokáig vártam a válaszra, de végül megkaptam, és a gyóntatószékben mondtam ki, hogy pap szeretnék lenni.

– A szakács szakma és az érettségi megszerzése után Szegeden tanultál teológiát. Érsek atya tavaly júniusban szentelt pappá, Félegyházán pedig október óta szolgálsz. Milyen tapasztalatokat szereztél ezidáig?
Amikor ideköltöztem, minden idegen volt, nem ismertem senkit és kicsit olyan érzésem volt, mintha nem találnám a helyem. Viszont már az első vasárnapon megtapasztaltam, hogy Félegyháza egyértelműen katolikus város, erős az itt élők vallásossága. Vasárnap több szentmise is van mindkét templomban, de mindegyiken vannak hívek, már a reggeli fél hetesen is. Látszik, hogy igény van a vallásos lelkületre. Azt látom az embereken, hogy segítőkészek, kedvesek, szívélyesek és odafigyelnek rám. Két hónap nem sok idő, ezért szeretnék megismerni még több embert. Nagyon jó alkalmak erre a plébánia közösségi programjai, mert lehetőséget adnak a személyes találkozásra, beszélgetésre. Sokszor azért azt is észre lehet venni, hogy vannak olyan személyek, akiknek teljesen más gondolatuk van az egyházról, mint ami a valóság. Hallanak valamit, de nem jártak előtte templomba, és aztán megismernek minket, és megváltozik a negatív képük az egyházról, a papokról.

– Adventi időt élünk, hamarosan itt a karácsony. Te hogy ünnepelsz karácsonykor?

– A szegedi szeminárium előtt mindig a családdal töltöttem. Szenteste pásztorjátékkal idéztük fel Jézus Krisztus születésének történetét, majd az anyai nagyszülőknél vacsoráztunk. Karácsony első és másnapját az apai nagymamánál és a keresztszülőkkel töltöttük. A szeminárium fölborította ezt a rendet. Egy új közösség volt, akikkel együtt karácsonyoztunk. Pár hónapja ismertük csak egymást, mégis széppé és meghitté tudtuk tenni az ünnepet. Pappá szentelésem után az első karácsonyt a halasi plébánián töltöttem. Az ottani szokás szerint a kántornál vacsoráztunk, a családjával együtt ünnepeltünk, énekeltünk, imádkoztunk. Az idei ünnepet itt töltöm Félegyházán, a helyi közösségekkel is ünneplünk, és vendégségbe várjuk majd az újtemplom atyáit. A két ünnep között hazautazom Lajosmizsére, és meglátogatom a családomat.

– Az elmondások alapján sokféle karácsonyt éltél már meg. Mi az, ami mégis egységessé teszi? Mit üzen mindannyiunknak a szeretet ünnepe?

Karácsonykor a keresztény világ Jézus születésére emlékezik. Azonban jóval több ez egy születésnél, ilyenkor tényleg csoda történik. Csoda az emberek szívében és lelkében. Akármerre jártam, a karácsonyt mindig meghittnek, szeretetteljesnek éreztem. Ilyenkor mindenki egymásra figyel, megszűnnek a feszültségek, a gondok, a nézeteltérések, a bántódások. Ilyenkor válik láthatóvá, hogy munkálkodik bennünk a Szentlélek, és Isten szeretete valóban kiárad minden ember szívébe. Ahhoz azonban, hogy ezt be tudjuk fogadni, meg kell tisztítani a lelkünket, gyónással, imádsággal, lemondással. Így lesz a karácsony valóban a szeretet ünnepe.

G.E.
Fotó: Fantoly Márton

 

Kövessen minket a Facebookon is!

aktuális

Tegnap
Továbbiak
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram